پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد در یک جلسه رسمی برخلاف مصوبات تنظیم بازار، خودسرانه، قیمتی را برای هر کیلوگرم گوشت بره اعلام کرده است که قبل از آنکه یک تخلف آیین‌نامه‌ای باشد، ابهام بزرگی در حمایت متولی و ناظر بازار از افزایش قیمت‌ها هست؛ موضوعی که داد استاندار و معاون اقتصادی او را هم درآورد اما گویا داریوش دیودیده، گوشش به این حرف‌ها بدهکار نیست.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج،  از بازدید جنجالی معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد از فروشگاه رفاه که “متولیان بازار” حتی اجازه نمی‌دادند فروشنده جواب سوالات جعفر گوهرگانی را بدهد و خودشان می‌پریدند وسط و جواب می‌دادند چند ماهی گذشته است.

در آن بازدید، نقش نظارتی سازمان صنعت، معدن و تجارت تا حدی زیر سوال رفت که مدیران ارشد این سازمان نقش فروشنده را بازی کردند و این دفاع‌های بی‌جا تا حدی پیش رفت که معاون اقتصادی استاندار، دستور اخراج آن‌ها را از این بازدید داد و گفت مگر من از شما سؤال می‌کنم؟ بگذارید خودشان جواب دهند.

چند ماه بعد از آن ماجرا، در نشست ستاد سفرهای نوروزی که به تازگی به ریاست استاندار برگزار شد، بحث روی قیمت‌ها رفت که داریوش دیودیده، در اقدامی عجیب و تأمل‌برانگیز، قیمتی را برای گوشت بره و بزغاله اعلام کرد که نه در هیچ ستادی مصوب شد و نه هم واقعیت داشت.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد که خودش متولی نظارت بر قیمت‌ها است از آنجا که فکر می‌کرد در شلوغی‌های پایان سال، استاندار و معاون اقتصادی‌اش حواسشان جمع نیست، از فرصت استفاده کرد و قیمت هر کیلوگرم گوشت بره و بزغاله را ۸۷ هزار تومان اعلام کرد!

دفاعی عجیب ازافزایش قیمت گوشت که این روزها روی بسیاری از سفره‌ها نیست، همه زحمات دیودیده و همکارانش را زیر سؤال می‌برد؛ دفاعی که کاش آقای دیودیده هرگز آن را انجام نمی‌داد و با جیب مردم همراه می‌شد.

موضوعی که بلافاصله با تذکر جدی و اعتراض جعفر گوهرگانی معاون اقتصادی استاندار مواجه شد؛ او گفت که برای خود من هم جای سؤال است که آقای دیودیده این تصمیمات را از کجا می‌آورد که هیچکس از آن‌ها خبر ندارد فقط خود او؟

معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد افزود: قرار شد که قیمت‌گذاری گوشت را به خود اتحادیه و صنف قصابان و مصرف‌کنندگان سپردیم و پیشنهاد خود آنها در یک جلسه رسمی از ۶۹ هزار تومان تا ۷۴ هزار تومان انواع گوشت بود و مصوب هم شد؛آدم تعجب می‌کند چطور آقای دیودیده، خودسرانه قیمت جدیدی را اعلام می‌کند.

گوهرگانی با بیان اینکه نه من، نه استاندار و نه رئیس سازمان جهاد کشاورزی اطلاعی از قیمت ۸۷ هزار تومان برای گوشت بره نداریم، توضیح داد: در آن جلسه همه نیروهای امنیتی و نظارتی بودند و این تصمیم اتخاذ شد که قیمت گوشت از ۶۹ هزار تومان تا نهایتا ۷۴ هزار تومان باشد، و این اتفاقا پیشنهاد خود صنف قصابان و تولیدکنندگان هم بود، حالا چطور است که همه دلسوزان یک تصمیم را می‌گیرند اما خروجی یک جلسه و مصوبه اعلامی از سوی یک عزیزی، جور دیگری اعلام می‌شود؟

گوشت

گوهرگانی گفت که همه دست‌اندرکاران گوشت حتی در آن جلسه گفتند که تا ۲۰ آبان ماه سال آینده حتی اگر ضرر هم کنند این قیمت را اجرایی می‌کنند چرا که پیشنهاد خودشان بود؛ اکنون انتظار ما از آقای دیودیده واقعا چیز دیگری است؛ اگر نمی‌خواهیم به فکر جیب مردم باشیم، لابد همان قیمت پیشنهادی قصابان را اعلام کنید چرا آن را افزایش می‌دهید؟

در آن جلسه قرار شد که ریالی بیشتر از ۷۴ هزار تومان در گوشت با برخورد شدید ناظران صمت و خود آقای دیودیده مواجه شود اما اکنون می‌بینیم که مصوبه آن جلسه جور دیگری اعلام شد که به هیچ وجه آن را قبول نداریم.

وی افزود: ۲۰ روز دیگر بز و بزغاله عشایر وارد بازار می‌شود و وضعیت بهتر می‌شود.

معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه رفتارهای عجولانه و غیرکارشناسی، کنترل بازار را سخت می‌کند، تصریح کرد: این شیوه خیلی بدی شده است که یک ماه جلسات متعدد گرفته می‌شود و قیمتی مصوب می‌شود اما دو ساعت بعد یک نفر قیمت دیگری را اعلام می‌کند و همه چیز را بالا می‌برد.

بعد از این روشنگری گوهرگانی بود که استاندار کهگیلویه و بویراحمد ابتدا با لحنی ملایم گفت که آقای دیودیده همواره دنبال افزایش قیمت بود و گویا موفق هم شده است.

علی‌محمد احمدی بعد از آن جدی‌تر با تذکر جدی به مدیرکل صمت توضیح داد که وقتی خود متولی و ناظر بازار پایبند مقررات و مصوبات نباشد قطعا انتظاری از قصاب و تولیدکننده نیست.

وی افزود: آقای دیودیده شما مسئولید و باید جلوی تخلفات را بگیرید نه اینکه خودتان برخلاف مصوبه تعیین قیمت گوشت، اقدام کنید.

استاندار این را هم گفت که طبق گزارشاتی که به من می‌رسد، آن گوشتی که به اسم بره و بزغاله به دست مردم می‌دهند، گوشت بره و بزغاله نیست و اینجا هم تخلف صورت می‌گیرد و گوشت ارزان‌تر، گران‌تر فروخته می‌شود.

احمدی با بیان اینکه برای منافع مردم با هیچ مدیری مماشات نمی‌کنم، گفت: نباید آقای دیودیده، کاسه داغ‌تر از آش شود و خودش اولین کسی باشد که به توافقات پایبند نیست.

استاندار با حمایت از معاونش، قیمت ۸۷ هزار تومانی برای گوشت بره وبزغاله را نپذیرفت و به گوهرگانی اختیار داد تا طبق تصمیمی که در آن جلسه تعیین قیمت گوشت، اتخاذ شد، قیمت انواع گوشت را اعلام کند و جلسه مستقل برای پایان دادن به این بلاتکلیفی و ناهماهنگی در بازار، تشکیل دهد.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، داریوش دیودیده در چند ماه گذشته همواره به دنبال افزایش قیمت‌ها بود و در چندین مرحله موفق به انجام این کار شد اما هر بار هم که شاهد افزایش رسمی قیمت گوشت بودیم، آنچه مردم می‌خریدند در سایه مدیریت غیرمقتدر بر بازار، باز هم گران‌تر از قیمت رسمی اعلام شده بود.

حال و روز بازار کهگیلویه و بویراحمد، این روزها بیش از همه جای کشور، ناخوش است و نظارتی بر بازار نیست؛ موضوعی که گویا با تذکرات مقامات ارشد اجرایی این استان حل شدنی نیست و نیازمند ورود دادستان هستیم. هر چند در چند نوبت نیز شاهد تذکرات مقامات امنیتی و شخص دادستان به مسئولان صمت بودیم و اگر این حساسیت‌ها نبود شاید حال بازار ما بدتر از این هم می‌شد.

انتهای پیام/ بنام-ک