پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

یکی از طرح هایی که ظاهرا برای کمک به معیشت فرهنگیان تنظیم شده است طرح ” معلم تمام وقت ” است که در ابتدا در خصوص این طرح گفته شد ، اختیاری است و البته به جای افزایش ۲۵ درصدی فوق العاده شغل به ۱۸ درصدی افزایش فوق العاده ویژه ختم شد.

 طرح مزیت های زیادی برای فرهنگیان دارد

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌ و پرورش در این خصوص طرح “معلم تمام وقت” را دارای چندین مزیت برای فرهنگیان دانسته بود و طی مصاحبه ای بیان کرد:این طرح کاملا مطالعه شده و کارشناسی بوده و قطعاً به نفع معلمان است.

علی الهیار ترکمن درباره چرایی تغییر افزایش ۲۵ درصدی فوق العاده شغل معلمان در طرح تمام وقت و کاهش آن به ۱۸ درصد اظهار کرد: در بررسی که ابتدا برای طرح معلم تمام وقت داشتیم، افزایش ۲۵ درصدی حق شغل و شاغل مطرح شد که پس از آن تصمیم گرفتیم آن را به ۱۸ درصد افزایش فوق‌العاده ویژه تبدیل کنیم که رقم بیشتری را شامل می‌شود و با مساعدت شورای توسعه مدیریت و شورای حقوق و دستمزد توانستیم آن را به فوق العاده ویژه تبدیل کنیم که مبلغ ریالی و امتیازات بیشتری را در مقایسه با حق شغل و شاغل دارد.

وی درباره تضمین پرداخت این مبلغ گفت: طرح معلم تمام وقت کاملا اختیاری بوده و اجباری برای معلمان وجود ندارد یعنی هر فردی که تمایل داشته باشد می‌تواند از مزایای آن استفاده کند. درباره ضمانت اجرای پرداخت این مبلغ هم باید بگویم که این رقم وارد حکم افراد شده و با حقوق آنها پرداخت می‌شود.

اعتراض فرهنگیان : طرح معلم تمام وقت به معنای افزایش حقوق نیست

برخی فرهنگیان می‌گویند ۵۰۰ هزار تومانی که در طرح “معلم تمام‌وقت” مشمول آنها شده به هیچ عنوان افزایش حقوق نیست بلکه همان ساعات حق‌التدریس آنهاست؛ مدیرکل امور اداری وزارت آموزش و پرورش ابهامات این مسئله را توضیح داده است.

یارمحمد حسین بر در پاسخ به این پرسش که “برخی فرهنگیان می‌گویند ۵۰۰ هزار تومانی که در طرح معلم تمام وقت مشمول آنها شده به هیچ عنوان افزایش حقوق نیست بلکه همان ساعات حق‌التدریس آنهاست و چرا با عنوان افزایش حقوق از آن یاد می‌کنید؟” اظهار کرد: درست است! این موضوع افزایش حقوق نیست و به ازای ۶ ساعتی که بیشتر کار می‌کنند مبلغ حق‌التدریس خود را به‌صورت ماهانه و منظم بر روی حقوق دریافت می‌کنند.

وی افزود: طرح معلم تمام‌وقت ساماندهی ساعات حق‌التدریس است و در حقیقت پرداخت مبالغ مربوط به ساعات حق‌التدریس آنها منظم شده است و در پاداش بازنشستگی آنها نیز لحاظ می‌شود و برای فرهنگیان منافع زیادی دارد.

کمرنگ شدن استقبال از پُست معاونت مدارس با اجرای طرح معلم تمام وقت؟

مدیرکل امور اداری وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که “‌برخی معاونان مدارس می‌گویند، آیا  با اجرای طرح معلم تمام وقت از سال آینده دیگر فردی پُست مدیریت و معاونت را در مدارس قبول می‌کند؟و به نفع معاونان مدارس است که قبول مسئولیت نکرده و معلم تمام‌وقت بشوند” تصریح کرد: ممکن است این اتفاق بیفتد، در مورد مشکلاتی که از طریق طرح معلم تمام‌وقت پیش می‌آید، چند موضوع داریم نخست اینکه جمع زیادی از مدیران و معاونان، رشته‌ها تحصیلی آنها آموزشی و فرهنگی است اما آموزگاران ابتدایی هستند که مدیر و معاون هم هستند و چون این طرح، مختص دبیران و هنرآموزان است پس مشمول جمعیت زیادی نمی‌شود و حتی اگر به آنجا بروند مشمول آنها نمی‌شود.

حسین‌بر ادامه داد: تعداد دیگری می‌مانند که اگر از پُست مدیریت و معاونت خارج شدند از بین متقاضیان جایگزین می‌کنیم چون برای مدیریت و معاونت مدارس تقاضا زیاد است.

فرصت مجدد برای ثبت‌نام در طرح معلم تمام وقت از شهریور ۹۸

وی با اشاره به اینکه ۹ هزار و ۹۷۷ نفر در طرح معلم تمام وقت ثبت‌نام کرده‌اند و با توجه به اینکه حقوق را واریز کرده‌ایم دیگر امکان ثبت‌نام متقاضیان جدید وجود ندارد، افزود: افرادی که متقاضی عضویت در طرح معلم تمام وقت هستند باید شهریور سال ۹۸ اقدام کنند.

حسین‌بر به تسنیم در پاسخ به این پرسش که “در کدام استان‌ها استقبال بیشتری از طرح معلم تمام وقت شده است؟” گفت: استان‌های آذربایجان غربی، خراسان رضوی، خوزستان، کرمان وسیستان بلوچستان استقبال بیشتری داشته‌اند.