پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

سال ۹۷با تمام روزهای تلخ و شیرین خود به پایان آمد، نه خوشی‌هایش ماندگار بود و نه غم‌هایش ماندگار؛ ۳۶۵ روزی که هر روز و برخی مواقع ساعتش در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، ورزشی و اجتماعی با حوادث و اتفاقات گوناگون گذشت که هرکدام در نوع خود توانایی تغییر چهره های حوزه مربوط به خود را داشتند.

 

به گزارش ریواس جنوب، شهرستان کهگیلویه هم همانند کشور ایران در سال ۱۳۹۷ تغییرات بسیاری را به چشم دید، شکست‌ها و پیروزی‌ها،عزل ها و انتصابات،تخریب ها و بازسازی های متعدد، تغییر رفتارهای متفاوت،گرانی های کمر شکن از مهمترین موضوعات شهرستان کهگیلویه در سال ۹۷ بوده است تا از این منظر بتوان سال ۱۳۹۷ را سال فراز و فرودها برای شهرستان کهگیلویه دانست.

پایگاه خبری تحلیلی ریواس جنوب هم مطابق رسالت چندساله عمر فعالیت خود همواره تلاش کرد تا صدای بحق مردم، بیان مشکلات و دغدغه های مردم، انعکاس مطالبات و رنج های آنان در کنار انعکاس خدمات و عملکرد و در صورت نیاز تمجید مدیران باشد.
در این راه هیئت تحریریه ی ریواس جنوب و خبرنگاران آن سختی ها و زجرهای فراوان دیدند.

با توجه به اینکه ریواس جنوب رویکرد خبری خود را بر مطالبات مردم متمرکز کرده بود و از آنجا که اکثر قریب به اتفاق این مطالبات بی پاسخ می ماندند، بنابراین بیشتر مطالب منتشره در این پایگاه خبری نقادانه بوده و از همین رو بیشتر اوقات فشار بر عوامل تحریریه به حدی بود که بعضا تا مرز دست کشیدن از نقد هم پیش می رفتیم اما به لطف خداوند یاریگر هیچ گاه پا پس نهاده نشد و هر جا که لازم بود مطالبه ی مردمی بیان شود این اتفاق صورت گرفت اگر چه به لحاظ ضعف های ساختاری در قانون مطبوعات گاهی هم بیان برخی مطالبات تقریبا غیرممکن بود و مطمئن هستیم مخاطبان خوب ریواس جنوب این بخش از کم کاری را خواهند بخشید.

بیشتر این فشارها و سختی ها از ناحیه ی مدیرانی بوده است که به دلیل ضعف بسیاری از رسانه ها عادت کرده بودند فقط از آنها تعریف و تمجید شود و عملا انتقاد را بر نمی تافتند و با بیان ادله های بی اساس سعی کردند انتقادها را تخریب بیان کنند.

در این میان تنها عشق و انگیزه ی خبرنگاران در تحمل این فشارها و نامهربانی ها، عشق مردم به این پایگاه خبری بود که در تنگناها، ریواس جنوب را گلوی خود برای ندای دردها و ناگفته های خود می دانستند.

 

و اما مهمترین و در اصل تلخ ترین اتفاق سال ۹۷ در کهگیلویه بدون شک مختص کل کشور بود و گرانی های کمر شکن اشک هر انسانی را درآورد تا به نوعی تلخ ترین سال اقتصادی شهرستان نیز بوده باشد .
بازار به طور کامل از هم گسیخته شد و متولیان بازار، عمومی بودن مشکل را بهانه ی فرار خود از مسؤلیت داشتن می پنداشتند.
کهگیلویه در این زمینه نسبت به کل کشور خاص تر بود چرا که بیش از ۱۵ ماه اداره صنعت و معدن و تجارت این شهرستان رئیس نداشت تا در بی تدبیری محض رییس صنعت و معدن استان اوضاع نابسامان تر شود.
نهایتا با انتخاب یاسین علویان، برای مدتی با تحرکات این مدیر، جرایم برای متخلفان بیشتر شد و تخلفات متعددی آشکارشد گرچه استعفای البته عودت داده شده ی این مدیر مهری بود بر پشت پرده های این بازار مهم در ایام مهم گرانی ها.

 

در ورزش ظهور پدیده ای بنام هندبال فراز بام خاییز و کسب مقام سومی راست قامتان کهگیلویه در لیگ برتر کشور  با مدیریت مجید پارسایی لبخندی بود بر لب های هواداران ورزشکار این خطه، گرچه اتفاقات تلخ دیدارهای خانگی این تیم هم نام این شهرستان را در کشور تا حدودی لکه دار کرده است.

 

در سیاست و مانند همیشه شهرستان کهگیلویه به دلیل وجود سیاستمداران همیشه بیکار، غالب حاشیه های سیاسی در این شهرستان را از آن خود کرد و همسو نبودن نماینده با دولت نیز مزید بر علت برای افزایش حاشیه ها بوده است.
عزل یواشکی و پر سر و صدای فرماندار کهگیلویه در کنار هیاهو و لشکرکشی مدیران استانی در معارفه فرماندار گچساران از نگاه برخی ها تحقیرآمیزترین اتفاق سیاسی شهرستان بوده است؛ موضوعی که آنقدر مهم بود که فرماندار کهگیلویه ای لنده و مورد تایید استاندار نیز به آن واکنش داد تا این مساله پاشنه آشیل دارا کریمی نژاد در لنده و شایعات عزل او شود.
عزل ها در شهرستان کهگیلویه در بین بخشداران نیز ادامه داشت و آمدن دو بخشدار جوان در مناطق چاروسا و دیشموک از مهمترین انتصابات جوانگرایانه دولت در شهرستان بود.
جوانانی که البته ریواس جنوب در هنگام جلسه معارفه ی آنان صحبت نکردنشان را با جود اصرار مردم ، دلیلی بر نداشتن تجربه و کم رویی و عدم تسلط عنوان کرده بود.
انتصاب بخشدار سرفاریاب نیز از اتفاقات کم حاشیه عزل ها درحوزه ی بخشداران کهگیلویه بود.

تغییر موضع های عجیب برخی از بزرگان سیاسی شهرستان و چرخش آنان به سمت چهره های خاص طیف مقابل و بازگشت سید محمد موحد به سیاست کهگیلویه بعد از چندین سال با حضور در مراسمات عمومی و خصوصی در کهگیلویه نیز از ابهامات سیاسی این شهرستان قلمداد می شود.

 

در زمینه فرهنگی نیز تخریب بلاد شاپور از مهمترین اتفاقات حاشیه ساز این شهرستان بود تا با رسانه ای کردن این موضوع بعد از ۱۵ سال تلاش بی نتیجه بالاخره اعتباری برای بازسازی آن در نظر بگیرند.

گازرسانی به دو بخش چاروسا و دیشموک و اصلاح تعرفه های برق و پتروشیمی کهگیلویه نیز در زمره ی اخبار خوب شهرستان بوده است.در بحث راه ها که همیشه پای ثابت انتقادات و بی توجهی مدیران بوده است نیز اقداماتی صورت گرفته است اما هیچگاه اقدامات عملی شده با شعارهای مدیران همخوانی نداشته است.

 

و اما در میان تمام خبرهای منفی و بیشتر ناامید کنده، کاروان های سلامت هلال احمر کهگیلویه با سفرهای متعدد به مناطق محروم شهرستان و توزیع بسته های خوراکی ، پوشاکی، دارویی و مادی بین نیازمندان کورسوی امید برای قشرهای مستعضف شهرستان را زنده نگه داشته است.

افزایش تعداد مددجویان مورد حمایت سازمان بهزیستی و کمیته امداد هم اگرچه در باطن خبری ناامید کننده بود اما در آن مقطع زمانی موجبات خوشحالی خیلی ها را به وجود آورده بود.

و اما حالا در سال جدید امید داریم که از یک طرف فضای انتقاد بیش از پیش باز شود و مدیران انتقاد را تخریب ندانند و با هر مطلبی خبرنگاران را تهدید به شکایت و یا گله و گله گذاری های محلی نکنند و از طرف دیگر امیدواریم که آنچنان انگیزه ها را برای کار کردن در نگاه مدیران ببینیم که هیچگاه قلم برای نشر خبر ناراحت کننده و انتقادی برنداریم.