پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

رئیس سازمان هواشناسی کشور از پیش‌بینی ادامه بارش‌ها در بهار و افزایش آن در اردیبهشت ۹۸ خبر داد.

ادامه بارش‌ها در بهار و افزایش آن در اردیبهشت Û¹Û¸ سحر تاج‌بخش که شامگاه گذشته در برنامه زنده تیتر امشب شبکه خبر سخن می‌گفت، بیان کرد: پیش‌بینی سیلاب با متدهای مختلفی انجام می‌شود و سازمان هواشناسی با کمک دستگاه‌ها و مطالعه دبی سدها می‌تواند پیش‌بینی‌های لازم را داشته باشد.

وی توضیح داد: پیش‌بینی‌ها با جفت شدن و ترکیب مدل‌های هواشناسی و هیدرولوژی انجام می‌شود و با این کار در منطقه قم رود توانستیم از سیل جلوگیری کنیم. با مدل‌های هیدرولوژی دبی آب را اندازه‌گیری می‌کنیم و پیش‌بینی می‌کنیم که طغیان رودخانه وجود دارد یا نه.

تاج‌بخش در ادامه گفت: پیش‌بینی دیگر سیلاب بر اساس دبی آب در پشت سدها انجام می‌شود و میزان طغیان و سرریزی آب پشت سدها سنجیده می‌شود.

وی گفت: سازمان هواشناسی آمادگی توسعه شرایط موجود را دارد تا نقاط سیل‌خیز را شناسایی کند.

تاج‌بخش گفت: بیشتر دستگاه‌های نفوذی از سوریه، فلسطین، ترکیه و عراق عبور می‌کند و از غرب وارد کشور می‌شود و از شرق خارج می‌شود.

** کدام استان‌ها بیشترین بارش را در سامانه اخیر داشته‌اند؟

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره بیشینه و کمینه بارش‌ها گفت: با توجه به ۲ سامانه سیلابی در کشور از ۲۶ اسفند تا ۶ فرودین میزان بارش‌ها مشخص‌شده است که بیشترین بارش‌ها در چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، لرستان و مازندران داشته‌ایم.

** پیش‌بینی بارش‌ها تا پایان فروردین و اردیبهشت

رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: بر اساس مدل‌های پیش‌بینی تا آخرین فروردین مشخص‌شده است بارش‌ها در کل کشور از ۶ تا ۱۱ فروردین بیشتر از حد نرمال نشان داده می‌شود. هفته دوم از ۱۲ تا ۱۸ فروردین بارش‌ها کمتر می‌شود اما تمرکز بارش‌ها در زاگرس است. در هفته سوم فروردین نیز بارش‌های بیشتر از نرمال راداریم. در هفته چهارم از ۲۶ فرودین تا یکم اردیبهشت بارش‌ها در شمال غرب و شمال شرق بیشتر از نرمال پیش‌بینی‌شده است.

تاج‌بخش گفت: سامانه فراگیری که تمام استان‌ها را درگیر کرده بود از نیمه شرقی در حال خروج است و برای پنج‌شنبه شدت بارش‌ها زیاد نیست اما بارش‌های متناوب و رگباری در رشته‌کوه‌های زاگرس و البرز و جزایر هرمزگان متمرکز خواهد بود.

وی تصریح کرد: الگوهای هواشناسی نشان می‌دهد تا اواخر فروردین کاهش دما را شاهد خواهیم بود.

تاج‌بخش در ادامه گفت: موج بعدی از یکشنبه وارد کشور می‌شود و روز جمعه و شنبه در قسمت‌های غرب و شمال غرب کشور این موج فعال می‌شود و از روز یکشنبه استان‌های کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، زنجان و چندین استان دیگر را درگیر خواهد کرد و امکان ایجاد سیل نیز وجود دارد. نیمه غربی کشور و دامنه‌های البرز را پوشش می‌دهد اما شدت آن نسبت به این سامانه کمتر خواهد بود.

وی افزود: پیش‌بینی‌های بلندمدت هواشناسی نشان می‌دهد بارش‌ها در بهار ادامه دارد و در اردیبهشت بارش‌ها بیشتر خواهد بود.

تاج‌بخش تأکید کرد: در روز یکشنبه در دامنه‌های البرز پیش‌بینی بارش‌های ۱۰۰ میلی‌متر شده است.

معاون وزیر و رئیس سازمان هواشناسی کشور بیان داشت: برای روز جمعه و شنبه سامانه از بخش‌های غربی وارد می‌شود شدت بارش‌ها به سمت غرب است. همچنین در روز یکشنبه سامانه تقویت می‌شود و از سمت غرب و کرمانشاه وارد کشور می‌شود و برای روز دوشنبه بارش‌های بیشتر در حاشیه زاگرس و البرز خواهیم داشت.

تاج‌بخش تأکید کرد: مردم توصیه‌ها و هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرید تا کمترین آسیب‌ها را شاهد باشیم.

وی یادآور شد: در ۵ روز آینده موجی که وارد کشور می‌شود در روزهای یکشنبه و دوشنبه بیشترین تأثیر را در نیمه غربی و شمالی کشور خواهد داشت اما نسبت به سامانه فعلی شدت کمتری خواهد داشت.

انتهای پیام/ سحر محمدزاده