پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شیراز معتقد است که برخی موضع‌گیری‌ها در خصوص سیل مرگبار این شهر، تلاشی زودهنگام برای سوء استفاده از احساسات مردم است.

نوذر امامی، شایعه‌پراکنی عده‌ای را که مغرض یا ورشکسته سیاسی توصیف می‌کند، باری مضاعف در جراحت سنگین قربانی شدن هموطنان‌مان در این حادثه می‌داند و می‌گوید که مستندات لای‌روبی لوله مورد بحث توسط شهرداری شیراز موجود است.

او همچنین مهمترین دلیل احتمالی وقوع این سیل سهمگین در شیراز را انتقام طبیعت از دست‌درازی حدود دو دهه پیش در مسیر سیل عنوان می‌کند و در عین حال تأکید می‌کند که بهتر است تا پیش از گزارش کارشناسی کمیته تحقیق و تفحص نمایندگان مردم در شورای شهر از قضاوت پرهیز کنند.

متن کامل یادداشت امامی که برای پایگاه خبری «ریواس جنوب» ارسال شده در ادامه می‌آید:

نوذر امامی – رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شیراز

 با سلام و احترام خدمت همه مردم شریف و مخاطبان رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی و مجازی و همه جویندگان حق و حقیقت.

قصد توضیح و ورود به موضوع سیل شیراز را قبل از اعلام گزارش کمیته تحقیق و تفحص شورای اسلامی شهر شیراز نداشتم اما از آنجا که جو سنگینی ناشی از جریحه‌دار شدن افکار عمومی به لحاظ تلفات جانی و مالی آسیب‌دیدگان سیل در بین مردم ایجاد گردیده و شایعه پراکنی عده‌ای ورشکسته سیاسی و یا مغرضان و مخالفان جریان فکری دیگر، به این موج تألم و تاثر شدید مردم مهمان‌نواز و نوع‌دوست دامن زده است، بر خود فرض می‌دانم به عنوان نماینده و امانت دار مسولیت وکالت سنگین شما و عضو کوچکی از مردم شریف شیراز لازم است در ارتباط با سیل اخیر شیراز مطالبی را به اطلاع و آگاهی شما برسانم و بدون از پیش داوری و قضاوت و یا تبرئه مقصرین این حادثه غم‌انگیز نکاتی را در تنویر افکار عمومی بیان نمایم:

قبل از هر چیز به روح و روان جان‌باختگان حادثه جان‌گداز سیل شیراز درود می‌فرستیم و به بازماندگان آن عزیزان از دست رفته تسلیت عرض می‌کنیم و خود را صمیمانه در غم آنان شریک می‌دانیم. و اما نکات لازم:

اول: بر اساس آمار و اطلاعات هواشناسی در صد ساله اخیر چنین سیل و بارندگی در مدت زمان کوتاه سابقه نداشته و این خشم و قهر طبیعت وحشی به گواه سالمندان بی‌سابقه بوده است.

دوم: در سال بارندگی فعلی ما بارندگی‌های زیادی داشته‌ایم که از همین دروازه قرآن با همان لوله ۲۲۰۰ میلی متری تعبیه شده در زیر دروازه قرآن عبور سیل و آب‌های سطحی آبریز منطقه بدون مشکل عبور می‌کرده و لایروبی و تمیز کردن کانال و لوله مذکور جزو برنامه‌های روتین و یومیه شهرداری بوده است و مستندات آن دال بر این مدعاست.

سوم: در کمتر از ۱۴دقیقه نزدیک به ۱۷ میلی متر بارندگی از ۵۴۲۰ هکتار مساحت آبریز دروازه قرآن حجم زیادی از آب‌های سطحی به طرف لوله ۲۲۰۰ میلی متری سرازیر گردیده و طبیعی است که مسیر و محل عبور برای این حجم آب از این لوله میسر نبوده و سیل راه خود را با سرازیر شدن به خیابان و آسفالت باز نموده و این فاجعه عظیم را بوجود آورده است. چه کسی می‌تواند جلوی سونامی و سیل طغیان‌گر را بگیرد؟ ما در گذشته راه رودخانه و سیل را مسدود کرده بودیم و طبیعت هم خشم خودش را با تلفات جبران ناپذیر به ما نشان داد. خانه رود را گرفته بودیم و رود هم خانه و جان ما را گرفت و دست‌کاری و دست درازی در مسیر طبیعت نتیجه‌ای بهتر از این نخواهد داشت.

چهارم: قبل از وقوع سیل و حین این حادثه دلخراش و بعد از جریان آن عوامل شهرداری و کارگران زحمت‌کش تمام تلاش و کوشش و فداکاری لازم را به همراه اعضای شورای شهر انجام داده و اگر در جایی موثر واقع نشده است از توان آنان خارج بوده، چنانچه از دیگران هم کاری ساخته نبود! در این حادثه استانداری ‌فرمانداری و نیروهای جان برکف ارتش و سپاه و بسیج و نیروی انتظامی به ویژه نیروهای مردمی از هیچ تلاش و فداکاری دریغ ننموده و همدردی و حمایت مردم از مهمانان نوروزی برگ زرینی از نوع‌دوستی و مهمان‌نوازی مردم شریف شیراز را به نمایش گذاشت.

پنجم: نکته آخر اینکه کمیته تحقیق و تفحص شورای شهر شیراز با حضور کارشناسان خبره و دانشگاهیان متخصص از رشته‌های مختلف در حال بررسی و تهیه گزارش نهایی علل سیل اخیر بوده و بدون توجه به جوسازی و پیش داوری به زودی نتیجه را به اطلاع عموم مردم شریف خواهند رساند. به عنوان عضو کوچکی از مردم نجیب و شریف شیراز تقاضا دارم قبل از هر گونه قضاوت منتظر اعلام گزارش مستند و دقیق کمیته تحقیق و تفحص شورای شهر و نمایندگان منتخب خودشان باشند.

با احترام
نوذر امامی – نماینده شورای اسلامی شهر شیراز

به گزارش ریواس جنوب، ظهر دوشنبه ۵ فروردین‌ماه، سیل مهیب و برق‌آسایی شهر شیراز را درنوردید که در شدیدترین منطقه‌ی مورد حادثه در دروازه قرآن، دست کم ۱۹ کشته و بالغ بر ۱۱۰ مصدوم بر جای گذاشته است.

صبح روز سه‌شنبه ۶ فروردین نیز موج دوم سیل شیراز را در برگرفت که این بار محله‌ی سعدی مورد هدف اصلی بود که البته با تمهیدت ویژه و اطلاع‌رسانی گسترده خوشبختانه تلفات جانی نداشت. هرچند خسارت‌های مالی سنگینی را بر مردم این محله تحمیل کرده است.

انتهای پیام/ سجاد بنام