پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

 در روزهایی که سیل استان کهگیلویه و بویراحمد را فراگرفته بود، تیم اورژانس و بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یاسوج مأموریتی دشوار، برای مراقبت ویژه از یک مادر باردار در روستای آبریز کهگیلویه داشتند که در این شرایط سخت و صعب‌العبوری منطقه، معنایی جز ایثار و قداست شغل امداد و نجات ندارد؛ مأموریتی که با تخریب راه‌های نداشته این روستای دورافتاده، در سیل ویرانگر اخیر، سخت‌تر هم شده است.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، با مأموریتی که ابراهیم نعیمی برای حمید بنام، جانشین مرکز بهداشت استان کهگیلویه و بویراحمد در روز هشتم فروردین ۹۸ در پی تماس مامای مرکز قلعه دختر کهگیلویه صادر می‌کند، یک تیم بهداشتی، به اتفاق یک تیم اورژانس ۱۱۵ به اتفاق رئیس و پزشک مرکز درمانی لوداب و مامای مرکز قلعه‌دختر کهگیلویه راهی یکی از دورافتاده‌ترین روستاهای این استان در مرز بویراحمد و کهگیلویه می‌شوند.

روستای آبریز در شهرستان کهگیلویه فاقد راه ارتباطی است که در شرایط عادی هم امکان تردد با خودرو در آن نبوده و اکنون که بارندگی‌های بی‌سابقه اخیر بسیاری از مسیرهای روستایی را تخریب کرده است، دسترسی به آن دشوارتر از قبل هم شده است.

یک مادر باردار که گویا موعد زایمان او فرا رسیده است در این روستا به کمک نیاز دارد.

حمید بنام، سرپرست گروه است و دکتر ناصر صانع نسب از مرکز لوداب، خانم پوردیان، مامای مرکز بهداشت قلعه‌دختر، آقایان حیدرزاده و پارسه از اورژانس ۱۱۵ و آقای افروز از مرکز بهداشت استان او را همراهی می‌کنند.

راه بسیار ناهموار است و در برخی مسیرها به کمک لودر و بیل مکانیکی امکان نزدیک شدن به روستا مهیا می‌شد؛ مأموریتی دشوار که بیش ازپنج ساعت به طول انجامید تا دستان نجات بخش مامای مرکزبهداشت قلعه‌دختر و تیم امدادی اورژانس، بر بالین مادر باردار برسد.

مأموریت از مسیر لوداب– آبمورد -گردنگاه – مله سبز- کوشک -آبریز انجام گرفت و دو دستگاه آمبولانس و یک خودروی کمک‌دار آن را پشتیبانی می‌کردند.

در نزدیک‌ترین نقطه به روستای آبریز، پل روستا به علت سیل تخریب شد و راهی جز عبور از رودخانه برای تیم اعزامی نبود؛ به کمک اهالی منطقه پلی چوبی و موقت ساخته می‌شود تا امکان تردد و رسیدن به محل سکونت مادر باردار فراهم شود.

بالاخره بعد از ۵ ساعت تلاش، تیم امدادی و درمانی به بالای سر مادر باردار می‌رسند و معاینات لازم انجام می‌شود؛ شرایط بیمار ارزیابی می‌شود و به تشخیص پزشک و ماما، خطر از این بیمار رفع شده است و هنوز موعد زایمان فرا نرسیده است اما برای مراقبت بیشتر باید به یاسوج اعزام شود.

شرایط منطقه بارانی است و سیل درروزهای آینده نیز پیش‌بینی شده است، اگر بار دیگر برای این مادر مشکلی پیش بیاید شاید هرگز دسترسی به او ممکن نباشد.

با این شرایط و با اصرار پدر و مادر و فرزندان این مادر، اما او حاضر به رفتن به یاسوج نمی‌شود و می‌گوید که نمی‌تواند خانه و زندگی‌اش را رها کند و به شهر برود؛ او اظهار می‌کند که حالش خوب شده و اینجا بماند بهتر است.

تیم سلامت در نهایت با ارائه توصیه‌های لازم، در مقابل مقاومت‌های این مادر باردار، راهی جز پایان دادن به مأموریت نیافتند و مسیر دشوار برگشت را شروع می‌کنند.

شرایط سخت زندگی اهالی روستای آبریز، تا حدی این ماموریت امدادی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد؛ نبود راه ارتباطی مناسب، نبود تلفن و دیگر شبکه‌های ارتباطی، مدرسه و امکانات اولیه موضوعاتی بودند که حمید بنام، سرپرست گروه با اشاره به آنها از مسئولان تقاضا کرده که با سرکشی به این روستا، فکری به حال آنها بکنند.

اهالی روستای آبریز می‌گویند که فرزندانشان در دوره ابتدایی، ترک تحصیل می‌کنند و امکان ادامه تحصیل ندارند.

ناصر صانع نسب، پزشک همراه این تیم سلامت نیز به ریواس جنوب گفته است که خانه بهداشت، بهورز زن و ماما از نیازهای مبرم این مناطق دورافتاده است که امیدوارم با همت مسئولان امر، این مهم محقق شود و نیازی به مأموریت‌های اینچنینی با این همه مشکلات و هدر دادن زمان نباشیم و روستائیان این مناطق بتوانند از خدمات خوب حوزه بهداشتی و درمانی بهره‌مند شوند.

آقایان حیدرزاده و پارسه از پرسنل ۱۱۵لوداب نیز با بیان اینکه بارها به این روستاها اعزام شده‌اند، به ریواس جنوب گفتند که امکانات از سال‌ها پیش تاکنون تغییری نکرده و لازم است مسئولان احداث پل در مسیر رودخانه و راه ارتباطی مناسب را برای این مناطق در اولویت قرار دهند.

روستای آبریز در آخرین نقطه شهرستان کهگیلویه و در مرز شهرستان بویراحمد (لوداب) در ۴۰ کیلومتری شهر دهدشت قرار دارد.

مشاهده فیلم

انتهای پیام/بنام-ک