پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

 کارگروه بررسی عوامل وقوع سیل شیراز، ۷ عامل اصلی بروز سیل مرگبار در دروازه قرآن شیراز را اعلام کرد.

بنا بر اعلام «امیرحسین جمشیدی» مدیرکل دفتر فنی استانداری فارس که در نشست ستاد بازسازی و بازتوانی خسارت ناشی از سیل در شیراز سخن می‌گفت اعضای این کارگروه ویژه استانداری فارس بر روی ۷ دلیل اصلی این رویداد اتفاق نظر داشتند.

به گزارش ریواس جنوب این دلایل به شرح زیر است:

 1. عدم تناسب حجم سیلاب و ظرفیت کانال احداثی:
  ظرفیت آبگیری کانال احداثی در دروازه قرآن در شرایط ایده آل و بدون مسدود شدن مسیر آن بین ۱۲ تا ۱۹ متر مکعب در ثانیه است که در این بارندگی بین ۴۰ تا ۴۵ متر مکعب در ثانیه آب به دهانه کانال می رسید.
 2. کم شدن مقطع ورودی کانال به دلیل گرفتگی دریچه زباله گیر نصب شده در ورودی آن:
  هرچند حتی اگر هیچ گرفتگی هم ایجاد نمی شد به دلیل کوچک بودن دهانه کانال، باز هم سه چهارم آب سرریز می شد.
 3. وجود نخاله‌های ساختمانی در مقاطع مختلف مسیرهای اصلی و فرعی منتهی به دروازه قرآن
 4. تغییر در محیط طبیعی حوضه آبریز:
  تغییر در پوشش گیاهی، شیب زیاد حوضه آبریز و ساخت و سازهای متعدد در مسیر از جمله عوامل مؤثر بود. حوضه آبریز دروازه قرآن ۲۳ کیلومتر مربع و حوضه آبریز محله سعدی حدود ۵۶ کیلومتر مربع بوده است که میانگین زیاد شیب حوزه دروازه قرآن (حدود ۳۰ درصد) از دیگر دلایل بروز سیل در شیراز عنوان می‌شود.
 5. تغییر در مسیر کانال انتقال آب به رودخانه خشک در زمان احداث پل امام علی (ع)

 6. عدم بازنگری طرح جامع دفع آب های سطحی با توجه به گذشت ۳۰ سال از زمان تهیه آن

 7. شدت بارش در مدت زمان کوتاه:
  بر اساس آمار ایستگاه آب منطقه ای استان واقع در خیابان ارم، میزان بارندگی در شیراز از هشت صبح تا ۱۲ ظهر روز پنجم فروردین، ۲۶ و ۹ صدم میلی متر بود که ۱۸ و چهار دهم میلی متر از آن ظرف مدت ۱۵ دقیقه یعنی از ساعت ۱۱ و ۳۳ دقیقه تا ۱۱ و ۴۸ دقیقه باریده است. بدون تردید با توجه به اختلاف ارتفاع خیابان ارم با دروازه قرآن، میزان بارش در آن منطقه بیش از خیابان ارم بوده است. همچنین در حالی که در طول سال ۹۶ میزان کل بارندگی در این استان ۱۳۰ میلی متر بود، در روز پنجم فروردین ۹۸ ظرف مدت ۱۵ دقیقه، میزان زیادی باران در شیراز بارید که بیانگر شدت بارندگی در آن مقطع است که منجر به جاری شدن سیل شد.

گفتنی است کارگروه بررسی عوامل وقوع سیل شیراز متشکل از دفتر فنی استانداری، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، شرکت آب منطقه ای، اداره کل منابع طبیعی، اداره کل مدیریت بحران استانداری، شهرداری شیراز، کانون کارشناسان رسمی دادگستری و سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس است.

همزمان و به طور موازی کمیته حقیقت‌یاب شورای اسلامی شهر شیراز نیز بررسی عوامل وقوع سیل را پیش می‌برد.

به گزارش ریواس جنوب، ظهر دوشنبه ۵ فروردین‌ماه، سیل مهیب و برق‌آسایی شهر شیراز را درنوردید که در شدیدترین منطقه‌ی مورد حادثه در دروازه قرآن، دست کم ۲۱ کشته و بالغ بر ۱۶۴ مصدوم بر جای گذاشته است.

صبح روز سه‌شنبه ۶ فروردین نیز موج دوم سیل، شیراز را در برگرفت که این بار محله‌ی سعدی مورد هدف اصلی بود که البته با تمهیدت ویژه و اطلاع‌رسانی گسترده خوشبختانه تلفات جانی نداشت. هرچند خسارت‌های مالی سنگینی را بر مردم این محله تحمیل کرده است.

این حادثه در استان فارس خسارت‌های مالی فراوانی نیز بر جای گذاشت؛ «عنایت‌الله رحیمی» استاندار فارس می‌گوید وقوع سیل در نوروز امسال، دست‌کم ۵۰۰ میلیارد تومان به اراضی کشاورزی و زیرساخت‌های عمرانی استان فارس خسارت وارد کرده است.

انتهای پیام/ سجاد بنام