پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

پخش یک گزارش ناشیانه از شبکه یک صدا و سیما، ابهام در زمینه واقعی بودن زیارتگاه بی بی حکیمه در گچساران را بار دیگر بر سر زبان ها انداخت؛ موضوعی که اگر پژوهشگران دینی پاسخی مردم پسند به آن ندهند، به اعتقادات دینی مردم آسیب وارد می شود.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، شبکه یک صدا و سیمای ملی بدون آنکه با یک پژوهشگر دینی مشورت کند، گزارشی از کشور آذربایجان پخش می کند که مرقد بانو بی بی حکیمه در شهر باکو است و مردم آنجا به زیارتش می روند.

این در حالی است که سال های سال است مردم در کهگیلویه و بویراحمد و سراسر دنیا برای زیارت مرقد مطهر این بانو به گچساران و منطقه بی بی حکیمه می روند.

اکنون این ابهام وجود دارد که واقعا مرقد خواهر امام رضا (ع) کجاست؟ و زائران باکویی راه را درست رفتند یا زائران گچسارانی؟

خبرنگار ریواس جنوب برای یافتن پاسخی در این زمینه به سراغ افراد زیادی رفته است و نهایتا سرنخ های به تحقیقات آقای مصلحی و اطلاعات سید علی موسوی نژاد ختم شد.

 محمدرضا مصلحی در پاسخ به این ابهامات گفت:  با استناد به منابع و مدارک مستدل و مستند ذکر توضیحات در مورد امامزادگانی که هم نام یا مشابهت اسمی دارند، ابهام خاصی در این زمینه نیست و مرقد بی حکیمه در گچساران است.

وی افزود: مرقدی که در باکو است، متعلق به بی بی هیبت است که خواهر دیگر امام رضا (ع) است.

نام گذاری های مشابه بر روی فرزندان اعراب طبق سنین انها رایج بوده به گونه ای که وجه تمایز آنها (اکبر،اوسط ،اصغر ) برای پسران و (کبری ،وسطی ، صغری ) برای دختران بوده است که امام حسین علیه السلام نیز نام فرزندانشان را علی اکبر ،علی اصغر و علی اوسط نامگذاری کردند و یا دلیل دیگر اینکه بعضی امامزادگان از نوادگان امامان محسوب میشدند و جز فرزندان بلافصل انها نبودند که فرزندان امام موسی کاظم نیز از این قاعده مثتثنی نبودند و ایشان دارای ۱۹دختر و ۱۸ پسر بودند که حضرت معصومه علیها السلام همان فاطمه کبری است که در شهر قم مدفون است ۰

فاطمه صغری مشهور به بی بی هیبت در آذر بایجان شوروی سابق در جنوب بادکوبه مدفون است که بر روی آن گنبد و بارگاهی بوده که به دستور استالین تخریب شد و بر روی آن خیابانی عبور دادند.

اما در ریاست جمهوری حیدر علی اف مجددا دستور داده شد در همان نقطه قبه و بارگاهی بنام بی بی بدری که معروف به بی بی هیبت می باشد بر روی آن احداث کردند که اکنون محل زیارت شیعیان آن سامان می باشد ۰

لازم به توضیح می باشد که مرقد مطهر ” اصلی و واقعی ” حضرت بی بی حکیمه علیه ا السلام همان است که در فاصله هشتاد کیلومتری شهر گچساران مدفون است و لذا گزارش ارسالی فضای مجازی و صدا و سیما به نام حکیمه خاتون اصلی صحت ندارد۰ بلکه این مقبره همان فاطمه صغری مشهور به بی بی هیبت می باشد که مورد عزت و احترام همه ماست ۰ لذا اهل پژوهش و فهم می توانند شرح کامل حکیمه خاتون واقعی را در کتاب جلد ششم از دایره المعارف شجره آل الرسول نشر جناب اقای سید علی موسوی نژاد سوق، پژوهشگر حوزه علم انساب و سیره شناسی مطالعه نمایند.

غلامرضا تاجگردون نیز به این موضوع واکنش نشان داد و بر اساس سفری که به باکو داشته است، روایتی را از صحت و سقم مرقد واقعی بانو بی بی حکیمه ارائه کرده و گفته که بزرگان آنجا می گویند که بانو در مسیر فرار، در  شهر باکو به یک نفر پناه می آورد و بعد از فوت برایش بارگاهی درست می کنند که با استقبال مردم مواجه شده است.

او با ارائه اطلاعات خود از این ماجرا، وجود مرقد اصلی و واقعی در باکو را رد نمی کند اما می گوید که اگر هم مرقد خواهر امام رضا (ع) در گچساران نباشد و جای دیگر باشد باز هم فرقی نمیکند مهم توسلی است که دوستداران اهل بیت به این بانوی مکرم کرده و خواهند کرد و حاجت روا میدارد.

تاجگردون در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: خبری از صدا و سیما مبنی بر وجود مرقد مطهر حضرت بی بی حکیمه در باکو در کشور آذربایجان پخش شد. این ابهام بوجود آمد بالاخره در ایران و گچساران است یا آذربایجان و باکو و یا جای دیگر است.

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پاسخ به این سوال را باید اهل فن بدهند گفت: سالهاست که میلیونها ایرانی و ساکنین کشورهای حاشیه خلیج فارس به زیارت مرقد بی بی در گچساران می آیند.

سه چهارسال پیش در ماموریتی خارج از کشور توقفی چند ساعته در باکو داشتم. اتفاقا استاندار فعلی کهگیلویه و بویراحمد که در مجلس همکار بودیم در این سفر همراه بودیم.

سفیر ایران پیشنهاد داد چند ساعت وقت را به زیارت بی بی حکیمه برویم. تعجب کردم مگه مرقد ایشان در باکو هست. خلاصه انگیزه پیدا کردم زیارت کنم. زیارت کردم و داستان مرقد را جویا شدم.

اگر چه بعید میدانم بی بی حکیمه از آنجا عبور کرده باشد چون در مسیر عبور از عراق و جنوب ایران به خراسان قطعا از باکو عبور نکرده ولی خوب مورد اعتقاد مردم است.

داستان را سوال کردم که بانو که فرار کرده بود به حاکم یا بکی از بزرگان پناه میبرد و در آنجا بهش امان میدهند و آنجا ساکن شده و مومنه ای پاکدست بوده و مورد احترام و بعد از فوتش در این نقطه دفن میشود.

در زمان شوروی سابق بارگاهی نبود و بعد از استقلال آذربایجان با انتقال جاده بارگاهی در شان ساخته میشود و بسیار مورد استقبال قرار گرفته و بخصوص مراسم ازدواج خیلی از جوانان در این محل برگزار میشود.

البته در خصوص نام‌های مشابه و روایتهای متعدد در خصوص اولاد ائمه روایت متعدد فراوان است ولی آنچه که میتوان گفت مرقد بی بی در جنوب گچساران به مسیر حضرت میخورد و وجود دیگر امامزاده ها در این مناطق و همچنین حضرت شاهچراغ در جنوب کشور صحت این موضوع است. اگر هم نباشد و جای دیگر باشد باز هم فرقی نمیکند مهم توسلی است که دوستداران اهل بیت به این بانوی مکرم کرده و خواهند کرد و حاجت روا میدارد.

با این توضیحات، جای سوال است که اگر چنین اطلاعات موثقی وجود دارد، چگونه است که صدا و سیمای جمهوری اسلامی بدون تحقیق چنین گزارشی پخش می کند و می گوید که مرقد بی بی حکیمه (ع) در شهر باکو است؟

آیا صدا و سیمای ملی نمی داند که در گچساران استان کهگیلویه و بویراحمد، مرقد مطهر بی بی حکیمه سالیانه میزبان هزاران زائر است؟

آیا صدا و سیمای ما، مشاور دینی ندارد؟

آیا کهگیلویه و بویراحمد در حوزه دینی و مذهبی هم ناشناخته است و دست اندرکاران شبکه یک به یاد هم نداشتند که مرقد خواهر امام رضا (ع) در ۸۵ کیلومتری گچساران است؟

آیا سال ها به مردم اطلاعات غلط دادیم؟ و ده ها سوال دیگر که باید برای آنان پاسخ بیابیم.

انتهای پیام/ بنام_ ک