پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

بعد از ادعاهای امام جمعه دیشموک مبنی بر ترک تحصیل تعداد زیادی از دانش آموزان منطقه دیشموک و انتقادات وی از مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد به دلیل عدم توجه به آموزش و پرورش، رییس آموزش و پرورش دیشموک نسبت به این ادعاها واکنش داد.

محمد نوروزی نیا با رد این ادعاها گفت که نه تنها ترک تحصیل نداشتیم بلکه در دوران زارع پور و با تلاش همکاران بسیاری از مانده از تحصیل ها را نیر به کلاس درس برگرداندیم.

به گزارش ریواس جنوب آنطور که فارس نوشت امام جمعه دیشموک با خطاب قرار دادن مدیرکل آموزش و پرورش استان در خصوص ترک تحصیل دانش آموزان بخش دیشموک گفت: در بخش ما در هیچ روستایی نیست که چند نفر در یکی از مقاطع تحصیلی ترک تحصیل نکرده باشند در یکی از روستاها  که بررسی کردیم هفت نفر در یک روستا ترک تحصیل کردند که این معضلی در بخش دیشموک است.

حجت‌الاسلام علی‌اکبر راوند ادامه داد: مردم به دنبال دانش هستند ولی در بخش ما برخی از دانش اموزان ترک تحصیل می کنند و مسئولین پیگیر و پاسخگو نیستند مدیرکل آموزش و پرورش استان پاسخ دهند که چرا در یک مدرسه ۲۱ دانش آموزی هفت نفر ترک تحصیل کردند.

وی گفت: چرا آموزش و پرورش دیشموک نزدیک به سه سال فاقد معاونت پرورشی است و مدیرکل هیچ اهمیتی به این قضیه نمی‌دهد؟ معاونت پرورشی نیاز آموزش و پرورش است که باید به مردم پاسخ دهید که چرا معاونت یک آموزش و پرورش یک بخش فاقد معاونت پرورشی است؟ باید به مردم پاسخ دهید که چرا یک آموزش و پرورش کوچک خیلی از چارت و بخش‌های آن خالی است و باید به مردم پاسخگو باشید؟

در همین زمینه محمد نوروزی نیا، رییس آموزش و پرورش دیشموک نیز در جوابیه ی این اظهارات گفت: سیاست وزارت آموزش وپرورش تحت پوشش قرار دادن کلیه کودکان لازم التعلیم و پوشش تحصیلی ۱۰۰ درصدی است و در طول ۲ سال گذشته آموزش وپرورش دیشموک نهایت اهتمام را جهت تحقق این امر داشته است؛ که افزایش آمار دوره ابتدایی منطقه بیانگر این امر است.

وی گفت: آموزش وپرورش منطقه در جهت تحقق عدالت آموزشی و ایجاد فرصت برابر آموزشی در همه روستاهای منطقه دبستان و بعضاً متناسب با آمار آنها دبیرستان متوسطه اول و دوم دایر کرده است و امکان دسترسی مناسب برای آموزش بوجود آورده است و هیچ گونه قصوری در این زمینه ندارد و با جدیت توسعه کمی و کیفی آموزش وپرورش را دنبال می‌کند؛ حتی برای روستاهایی که یک و دو دانش آموزدارندمدرسه تأسیس کرده است و این مدارس در حال فعالیت هستند.

نوروزی نیا تاکید کرد: در سال تحصیلی جاری در روستاهای مورد نظر امام جمعه و سایر روستاها هیچ مورد ترک تحصیلی نداشته‌ایم و حتی با تلاش مجموعه همکاران تعدادی از کودکان بازمانده از تحصیل را جذب کرده‌ایم.

رییس آموزش و پرورش دیشموک افزود: لازم است کسانی که بدون هیچ گونه اطلاعی و با استناد به منابع غیر موثق در محافل عمومی و رسانه‌ها خبری را انتشار می‌دهند بدانند دانش آموزانی که به جاهای دیگر انتقال می‌شوند ترک تحصیلی محسوب نمی‌شود

وی ادامه داد: کاهش آمار مدرسه موردنظر نسبت به سال قبل به دلیل فارغ التحصیل شدن دانش آموزان و انتقال تعدادی از آنها به مناطق دیگر بوده است و ترک تحصیلی دانش آموزان صحت ندارد.

این مسوول گفت: در فصل تعطیلات نوروزی رفتن به مدارس بدون هماهنگی با آموزش وپرورش و دریافت اطلاعات اشتباه و قضاوت غیر منصفانه در مورد آموزش وپرورش به هیچ وجه صحیح نیست.

وی گفت: ضمن تقدیر و تشکر از همه دلسوزان آموزش و پرورش بخصوص امام جمعه محترم تقاضا دارم که مسائل آموزش وپرورش را ابتدا با متولیان امر مطرح نمایند و در جهت چاره جویی گام بردارند و از حاشیه سازی و جنجال آفرینی بپرهیزند.

نوروزی نیا تصریح کرد: ترک تحصیل یک معضل اجتماعی است و دارای ابعاد مختلف می‌باشد و علل و عوامل مختلف در آن دخیل هستند و دستگاههای اجرایی مختلف باید برای رفع آن به یاری آموزش وپرورش بشتابند. آنچه در حوزه آموزش وپرورش باید انجام بگیرد ایجاد بستر لازم و تأسیس مدارس در مناطق محروم و دورافتاده است که این امر محقق شده است و تمامی روستاهای منطقه دارای مدرسه می‌باشند و همانطور که ذکر شد هیچگونه قصور یا کم کاری از ناحیه آموزش وپرورش در این زمینه صورت نگرفته است و لازم است اولیا نیز برای آموزش فرزندان خود آستین همت را بالا بزنند و همکاری کنند.

نوروزی نیا اضافه کرد: کسانی که بدون آگاهی در زمینه‌ای اظهار نظر می‌کنند؛ بدانند مردم خودشان نسبت به مسائل آگاه هستند پس با دادن اطلاعات دروغ زمینه تشویش اذهان عمومی را فراهم نسازند و باعث سلب اعتماد مردم نشوند که در این برهه زمانی بیش از هر زمان دیگر نیاز به وحدت، همبستگی و آرامش در جامعه داریم.

وی گفت: در دنباله این خبر آمده بود  که چرا آموزش و پرورش دیشموک نزدیک به سه سال فاقد معاونت پرورشی است و مدیرکل هیچ اهمیتی به این قضیه نمی‌دهد؟ معاونت پرورشی نیاز آموزش و پرورش است که باید به مردم پاسخ دهید که چرا معاونت یک آموزش و پرورش یک بخش فاقد معاونت پرورشی است؟ باید به مردم پاسخ دهید که چرا یک آموزش و پرورش کوچک خیلی از چارت و بخش‌های آن خالی است و باید به مردم پاسخگو باشید؟
رئیس آموزش و پرورش دیشموک در جواب این بخش از انتقادات  ضمن تأیید نداشتن معاون پرورشی افزود: در انتخاب نیروهای اداری تخصص، تعهد و کارایی نیروها مورد نظر است وطی فرآیندهای اداری صورت می‌گیرد با توجه به تغییر ساختار ادارات آموزش وپرورش چارت‌های ابلاغیان شا الله تکمیل خواهد شد البته با کمبود شدید نیرو مواجه هستیم واولویت اول ما در سازماندهی تکمیل کادر مدارس و کلاس درس بوده است و هم اکنون سه کارشناس حوزه پرورشی امور مربوطه را به نحو کامل انجام می‌دهند و پیگیر امور پرورشی منطقه هستند و در مورد امور پرورشی هیچگونه کمبودی وجود ندارد؛ در حوزه فرهنگی وپرورشی حجم برنامه‌های اجرایی و موفقیت دانش آموزان وفرهنگیان در سطح منطقه و استان رشد چشمگیری داشته است و تمامی برنامه‌ها وطرحهای این حوزه با جدیت بیشتر و کیفیت مطلوب‌تر نسبت به گذشته اجرایی و عملیاتی شده است و هیچگونه مشکلی در این زمینه وجود ندارد؛ اجازه دهید فرهنگیان خودشان تصمیم بگیرند.

وی در پایان گفت” آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در سالهای اخیر با مدیریت آقای زارع پور متحول شد و در شاخص های مختلف آموزشی و پرورشی افتخارات زیادی برای استان کسب کرده است. و ایشان توجه ویژه ای به مناطق محروم و همچنین امور فرهنگی و پرورشی دارند. و نادیده گرفتن تلاشها و موفقیتها ناسپاسی و بی انصافی در مورد آموزش وپرورش می باشد.

 

به گزارش ریواس جنوب آنچه که مشخص است این است که اظهارات یکی از این دو مسوول نادرست است چرا که یکی گفته که در یک مدرسه هفت نفر و در دیگر مدارس نیز ترک تحصیل داشته ایم که در نوع خود رقم بالایی است و نفر دیگر طرف این مجادله گفته است که نه تنها ترک تحصیل نداریم بلکه بازمانده از تحصیل ها را نیز به مدرسه برگرداندیم.

اکنون افکار عمومی منتظرند ببیند که اصل واقعیت ماجرا چیست و بدون شک تریبون نماز جمعه تریبون مقدسی است و مردم انتظار دارند که چیزی که در این تریبون گفته می شود بر اساس واقعیت و برای مردم باشد که انتقادات نسبت به نبود آموزش قطعا در صورت محرز شدن صحت این انتقادات به اعتماد سازی به این تریبون کمک شایانی خواهد کرد و در غیر اینصورت به ان لطمه می زند.

ریواس جنوب با جدیت صحت و سقم این ادعاها را پیگیری میکند تا در صورت اثبات، به مسوولین یاداوری کند که در گفته های خود که با افکار عمومی مرتبط هستند دقت کنند و از انتقادات یا جوابیه های لحظه ای و موقت و تنها برای رفع مسوولیت خودداری کنند.