پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

نماینده شهرستان خرامه در شورای اسلامی فارس معتقد است که حالا بهترین فرصت برای صدور مجوز کشت برنج در بخش «کُربال» این شهرستان است.

 به گزارش ریواس جنوب، در حالیکه مدت‌هاست بحث ممنوعیت کشت برنج در استان به دلیل خشکسالی مورد تأکید جدی دولت و مجلس بوده است اما مردم برخی از مناطق استان فارس می‌گویند وضعیت در ماه‌های اخیر عوض شده و مسؤولین نیز باید تصمیمات تازه‌ای اتخاذ کنند.

نماینده مردم شهرستان خرامه در شورای اسلامی فارس در گفت‌و‌گو با خبرنگار ریواس جنوب، در این باره با اشاره به بارش‌های خوبی که در ماه‌های اخیر در استان فارس به ویژه در شمال غرب استان شاهد بودیم، اظهار داشت: به اعتقاد من با توجه به فراوانی آب در مقطع فعلی، می‌توان با مدیریت صحیح یک بار دیگر برنج‌کاری را در بخش کربال خرامه رواج داد.

** معقولانه نیست که با معطل ماندن روی مصوباتِ دوران خشکسالی، فرصت‌ها را از مردم بگیریم

مرتضی زارع دُرنیانی در واکنش به اینکه برخی مصوبات یا بخشنامه‌های دولت کشت برنج را در بسیاری از استان‌ها ازجمله فارس ممنوع کرده، تصریح کرد: این درست است اما هر تصمیمی باید متناسب با شرایط روز گرفته شود و معقولانه نیست که با معطل ماندن روی مصوباتِ دوران خشکسالی، فرصت‌های ایجاد شده در پی بارش‌های اخیر را از مردم گرفت.

وی تصریح کرد: ضمن اینکه همه می‌دانیم که به رغم این مصوبه، از سال‌های خشکسالی گذشته تاکنون کشت برنج در نقاط مختلفی از کشور از جمله در شهرستان‌های مرودشت، ممسنی، فیروزآباد و پاسارگاد در استان خود ما هم انجام می‌شد.

زارع درنیانی اضافه کرد: همچنین آقای دکتر قاسمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در ماه‌های گذشته صراحتاً اعلام کردند که مخالفتی با کشت برنج در کامفیروز ندارند.

** جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای برنامه‌ای برای مردم کربال ندارند

این نماینده مردم در شورای اسلامی استان به بلاتکلیفی و بیکاری شمار بسیار زیادی از مردم بخش کربال اشاره و تصریح کرد: متأسفانه جهاد کشاورزی و سایر نهادهای متولی نتوانسته‌اند با حمایت‌ کافی و ایجاد مشوق‌های مؤثر خود مردم بخش کربال را به سمت کشت‌های جایگزین سوق دهند؛ ضمن اینکه هیچ برنامه خاصی از سوی سازمان آب منطقه‌ای برای مدیریت روان آب‌های شهرستان خرامه نیز وجود ندارد.

** برنج‌کاری در کربال، رونق را به این بخش برمی‌گرداند

زارع درنیانی در ادامه به تأثیرات احتمالی تغییر سیاست کشاورزی در بخش کربال پرداخت و با اشاره به مستعد بودن زمین‌های این بخش برای برنج‌کاری، خاطرنشان کرد: به اعتقاد من موافقت جهاد کشاورزی و سازمان آب منطقه‌ای برای این منظور می‌تواند زمینه‌ساز افزایش تولید محصولات کشاورزی و رونق اقتصادی در این بخش شود؛ ضمن اینکه نباید فراموش کنیم رونق تولید در هر بخشی از استان، سراسر استان را نیز منتفع خواهد کرد.

** برای کاهش معضل حاشیه‌نشینی در شیراز، باید به داد روستاییان برسند

وی با اذعان به مشکلات اجتماعی فراوان در پی حاشیه‌نشینی و افزایش بی‌رویه جمعیت در مرکز استان فارس، تأکید کرد: البته صرفاً بیان کردنِ وضعیت وخیم حاشیه‌نشینی در کلان‌شهرها کفایت نمی‌کند بلکه باید بدانیم اگر نهادهای متولی اقتصاد کشور از جمله در استان فارس، با اصلاح سیاست‌های خود برای اشتغال‌زایی در روستاها و شهرهای کوچک چاره‌اندیشی نکنند این زنجیره‌ی مشکلات هرگز پایان نخواهد یافت.

** پیش‌بینی مهاجرت معکوس به روستاهای حاشیه رود کر با اصلاح سیاست‌ها

نماینده شهرستان خرامه در شورای اسلامی استان فارس در عین حال اظهار داشت: پیش‌بینی من این است که با صدور مجوز کشت برنج در بخش محروم کربال خرامه، می‌توانیم زمینه‌ی مهاجرت معکوس مردم از مرکز استان را به بیش از یکصد روستا و چند شهر کوچک در حاشیه رودخانه کُر فراهم کنیم.

** استاندار ورود کند

زارع درنیانی در پایان از مدیران استان به ویژه استاندار فارس خواست که به منظور رفع محرومیت‌های فراوان بخش کربال و ایجاد اشتغال قابل توجه، با ورود به این موضوع تصمیمات تازه‌ای بگیرد.

 

** چرخ روزگار برای کربالی‌ها خوب نمی‌چرخد!

 به گزارش ریواس جنوب، بخش کربال مرکز آن شهر «سلطان شهر» یکی از بخش‌های شهرستان خرامه در استان فارس است که بنا بر سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰، جمعیتی در حدود ۲۲ هزار نفر را در خود جای داده است.

اما روستانشینان این بخش که روزگاری قطب کشاورزی و منبع مولد اقتصادی برای استان فارس بودند، حالا برای زندگی روزمره‌ی خودشان هم به رنج افتاده‌اند؛ چرخ روزگار برای اهالی چند ده هزار نفری مستعد بخش کربال خرامه به سویی چرخید که نه‌تنها از دوران سرسبز و پرطراوت سال‌های نه‌چندان دورشان فاصله گرفته‌اند، بلکه حتی برای تأمین آب آشامیدنی خود نیز مجبورند «بشکه به دست» هر روز کیلومترها مسیر را طی کنند! (مشروح گزارش بازدید از وضعیت معیشتی مردم بخش کربال)

انتهای پیام/ سجاد بنام