پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه استخدام دولتی بلایی است که سر یک جوان صاحب ایده می آوریم، گفت: آینده استان گهگیلویه و بویراحمد به این بستگی دارد که امروز چقدر جوانان خود را تحویل گرفته تا سرپای خود بایستند؛ ستاری فر گفت که شما بیش از نیاز به حمایت مالی به حمایت های فرهنگی نیاز دارید که در آن کسی که شرکتی می زند و دو نفر را سر کار می برد، باارزش تر از کسی باشد که پشت میز دولت، حقوق می گیرد.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، سورنا ستاری فر عصر امروز در شورای اقتصاد مقاومتی کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: در کشور بیش از چهار هزار و ۳۰۰ شرکت دانش بنیان فعالیت دارد که در این استان تعداد شرکت ها بسیار ناچیز است و این نشانه خوبی برای آینده اقتصاد این استان نیست.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزود: برخی از این شرکت ها در حال تبدیل شدن به بزرگ ترین شرکت های کشور هستند تا جایی که شرکت های ایران خودرو و فولاد را هم پشت سر بگذارند؛ شرکت هایی گه مدیران عامل آنها جوانان کم سن و سالی هستند.

سورنا ستاری فر

وی گفت: هر حمایتی لازم باشد از شرکت های دانش بنیان این استان انجام می دهیم اما راه اصلی برای پویایی پارک علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان، راه اندازی صندوق نواوری و شکوفایی و ورود بخش خصوصی برای ایجاد شتاب دهنده ها است که انتطار ما این است تا بخش خصوصی سهم ۵۱ درصدی خود را مرداخت و این صندوق را راه بیاندازند.

ستاری فر با بیان اینکه همه سوله و ساختمان های پارک علم و فناوری را یک روزه تجهیز می کنیم و مشکلی نداریم، تصریح کرد: مهمتر از کمک های مالی، تقویت اکوسیستم کسب و کار است تا خود جوانان و بخش خصوصی، نبض کار را در دست گیرند.

وی به برخی از حمایت های مالی از پارک علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان کشور اشاره کرد و ادامه داد: از بیمه تا مالیات، گمرک و معافیت سربازی برخی حمایت های ما هستند اما کهگیلویه و بویراحمد کمترین استفاده را از این مزایا برده است.

معاون رئیس جمهور توضیح داد: بیش از حمایت مالی، این استان به تقویت جایگاه کارآفرین و حمایت های فرهنگی نیاز دارد به طوری که ما بین یک فرد حقوق بگیر دولت و کسی که شرکتی تاسیس کرده و چند نفر را صاحب شغل کرده است، تفاوت قائل شویم و ارزش کارآفرین و کار او را بدانیم.

او گفت که باید بدانیم پایین کشیدن کرکره یک واحد کسب و کار به هر دلیلی خیانت است.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش در واکنش به پیشنهاد دانشگاه یاسوج برای ایجاد باغ گیاهشناسی، گفت: با احترامی که برای آقای عریان، رئیس این دانشگاه قائلم اما ایجاد این باغ، شغلی ایجاد نمی کند و شما باید به دنبال ایجاد مرکز نواوری گیاهان دارویی باشید که از ایده های این بخش حمایت کند و ما هم شما را حمایت می کنیم.

ستاری فر گفت که در گام اول برای مرکز نواوری گیاهان دارویی، یک میلیارد تومان پول می گذاریم اما نمی توان برای باغ گیاهشناسی از بودجه معاونت علمی، پول گذاشت.

وی این را هم گفت که پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد آخرین پارکی بود که در کشور احداث شد، اما اکنون با وجود مشکلات زیرساختی و نوپا بودن اما فعال است و ما نیز با تمام توان، حمایت می کنیم.

انتهای پیام/ بنام_ ک