پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

شهردار شیراز پس از مدت‌ها سکوت سرانجام به هجمه‌ها علیه شهرداری شیراز در دو موضوع نیروی انسانی و تغییر کاربری باغات واکنش نشان داد.

به گزارش ریواس جنوب، حیدر اسکندرپور در یک سال گذشته بارها و بارها مورد فشار شدیدی از سوی نهادهای مختلف ازجمله خود شورای شهر قرار گرفته است.

اسکندرپور اما تاکنون کمترین واکنش صریح را به این هجمه‌های سنگین ازجمله در حوزه‌ی جذب نیروی انسانی در شهرداری شیراز و تغییر کاربری باغات از خود بروز داده است.

اما سرانجام صبح امروز چهارشنبه ۲۵ اردی‌بهشت در جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز، شهردار شیراز با ارائه‌ی گزارشی مقایسه‌ای از آمار جذب نیروی انسانی و همچنین تغییر کاربری باغات در دوره‌ی گذشته و فعلی شهرداری، به هجمه‌ها پاسخ داد.

** اعلام آمار جذب نیرو در شهرداری شیراز طی ۸ سال گذشته

به نقل از ایسنا، اسکندرپور در جلسه علنی صبح امروز شورای شهر شیراز گفت: در یک دوره چهار ساله سه هزار و ٥٨٨ نفر وارد شهرداري شیراز می‌شوند اما دستگاه‌هاي نظارتي هيچ گونه حساسيتي نشان نمي‌دهند، در حالي كه طي دو سال گذشته تنها ١٥٠ نيرو وارد مجموعه شهرداري شده كه امري بسيار طبيعي است.

شهردار شیراز با بيان اينكه به منظور احترام به تصميم افكار عمومي، مجموعه شورا و شهرداري آمار پرسنل جذب شده در سال‌هاي ٨٩ تا ٩٧ را اعلام مي‌كند، گفت: سال هشتاد و نه ٦٧ نيرو، سال نود ١٧٧ نفر، سال نود و یک ٤٠٣ نفر، سال نود و دو (سال اول شروع به كار شوراي چهارم) ٦١٦ نفر، سال نود و سه ١٣٥٢ نفر، سال نود و چهار ٤٨٢ نفر، سال نود و پنج ٤١٦ نفر و سال نود و شش نیز ١٥٠ نفر وارد مجموعه شهرداري شده‌اند.

** تفاوت نظارت‌ها و حساسیت‌ها روی شهرداری را درک نمی‌کنم!

وی با اشاره به تذكرات بعضي از شوراييان و اعلام نظر دستگاه‌هاي نظارتي و مكاتبات مصاحبه‌هاي انجام شده پيرامون نيروهاي وارد شده به مجموعه شورا و شهرداري از آغاز به كار شوراي پنجم تاكنون گفت: من واقعاً متوجه تفاوت نظارت‌ها و حساسيت‌ها نمي‌شوم و درك نمي‌كنم، چرا در يك دوره‌اي اين نظارت و حساسيت‌ها وجود نداشته و در دوره‌اي ديگر حساسيت‌ها حالت غيرطبيعي پيدا مي‌كند؟

شهردار شيراز مقايسه ميزان ورود نيرو به شهرداري را بدون هيچ تفسيري بيانگر اتفاقات روي داده در بحث جذب نيروي انساني ذكر و خاطرنشان كرد: سوال من اينجاست دستگاه‌هاي نظارتي در آن سال‌ها كجا بودند؟ اگر واقعا بناي نظارت بوده تفاوت سال ٩٧ با سال ٩٣ چيست؟ بنده متوجه تفاوت اين نظارت نمي‌شوم، اگر حساسيت است بايد براي همه دوره‌ها باشد.

** جذب نیرو پس از تغییر فضای مدیریت شهر، طبیعی است

اسكندرپور ادامه داد: وقتي شورا و فضاي مديريتي جديد شكل مي‌گيرد، طبيعي است همكاراني نيز وارد شهرداري شوند، آنچه غيرطبيعي است وجود حساسيت در آن دوره و اين دوره است.

** براي تمام همكاراني كه در دوره‌‌هاي مختلف وارد شهرداري شده‌اند، احترام قائلم

وي در عین حال تأکید كرد که براي تمام همكاراني كه در دوره‌‌هاي مختلف وارد شهرداري شده‌اند، احترام قائل است و آنها را سرمايه شهر و شهرداري مي‌داند و افزود: امروز من در خصوص مسير جذب و حساسيت‌هاي دوره‌اي است.

** مخالفت دیوان عدالت اداری با تبدیل وضعیت نیروهای شهرداری بدون آزمون

شهردار شيراز همچنین در ادامه از پيگيري‌هاي انجام شده براي تبديل وضعيت نيروهاي شهرداري سخن گفت و اظهار كرد: در كمال صداقت اعلام مي‌كنم تمام نيروهاي شهرداري براي من عزيز و محترم هستند اما ديوان عدالت اداري موضوع مجوز تبديل وضعيت را به شيوه غيرآزمون عمومي رد كرده و اين روند در حال حاضر متوقف مانده است اما براساس آخرين پيگيري‌هاي انجام شده با آيين‌نامه استخدام نيرو در شهرداري‌ها فرصت‌هاي قانوني جديدي ايجاد خواهد شد كه اميد است از اين مسير روند تبديل وضعيت‌ها به سرعت انجام شود.

** انتصاب مدیران حق قانونی شهردار است

شهردار شيراز در خصوص بحث انتصابات در شهرداري گفت: انتصاب مديران حق قانوني شهردار است چون پاسخگويي نيز وظيفه شهردار است. لذا با اتفاق نظر شورا پيرامون اين بحث، مسائل اجرايي شهرداري مرتبط با حوزه مديريت و كار شهرداري است.

** به گواه آمار، موفق‌ترين عملکرد را در حفاظت از باغ‌هاي قصردشت داشته‌ایم

اسكندرپور در بخش دیگري از سخنانش در خصوص مباحث مطرح شده پيرامون تغيير كاربري باغ‌هاي قصردشت در فضاهاي اجتماعي، گفت: فضاي مجازي پر از اعداد عجيب و غريب شده است، در حالي كه موفق ترين سال در حفاظت از باغ ‌هاي قصردشت به گواهي آمار سال ٩٧ بوده است.

** آمار قابل تأمل از مقایسه تغییر کابری باغ‌های شیراز در سال‌های ۹۰ و ۹۷

وي با بيان اينكه برخي مباحث پيرامون تغيير كاربري اين باغ‌ها مطرح مي‌كنند كه خودشان در تصميم گيري‌هاي سال‌هاي گذشته دخيل بوده‌اند، عنوان كرد: در سال ٩٧ تنها سه هزار و ١٣٦ متر از باغ ها به ساير كاربري‌ها انجام شد در حالي كه اين ميزان در سال ٩٠، پنجا و شش هزار و ٤١٣ مترمربع و در سال ٩٥، بالغ بر ٥٧ هزار مترمربع بوده است.

شهردار شیراز گفت: سال ٩٧ باتوجه به حساسيت و تذكرات شورا، شهرداري كمترين ميزان تغيير كاربري در باغ‌ها را داشته، لذا با توجه به اعداد و ارقام نياز به تفسير و توضيح ديگري نيست.

** مجوز مرتبط با باغ فدك چمران، مربوط به دوره گذشته بود

اسكندرپور خاطرنشان كرد: رسانه‌ها اين اعداد را تحليل كنند. در بحث باغ فدك در ابتداي خيابان نيايش كه مباحث زيادي مطرح بود مجوز صادره مربوط به دوره قبل و طي مسيرهاي قانوني بود، لذا ما ضمن دفاع از عملكردهاي قانوني گذشته اعلام مي كنيم نبايد از اعداد و ارقام در جامعه سوء استفاده شود.

وي با بيان اينكه در تغيير كاربري باغ‌ها و ورود نيروهاي شهرداري بسيار منضبط تر از دوره‌هاي قبل عمل كرده‌ايم، یک بار دیگر تأکید کرد: اعداد واضح است و نياز به توضيح ديگري نيست.

* سال ٩٨ سال بسيار خوبي براي شهرداري خواهد بود/ وعده‌ی ١٠ پروژه درجه يك در شیراز

اسکندرپور اظهار اميدواري كرد كه در سال ٩٨ با همگرايي بيشتر شاهد اتفاقات خوبي باشيم و گفت: سال ٩٨ سال بسيار خوبي براي شهرداري شيراز خواهد بود و قول مي‌دهيم ١٠ پروژه درجه يك با هماهنگي شورا در كلانشهر شيراز به سامان برسد.

انتهای پیام/ سجاد بنام