پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد، در ادامه سفرهای دوره‌ای خود به بخش مارگون در شهرستان بویراحمد رفت و از اعطای تسهیلات بلاعوض این سازمان به کشاورزانی خبر داد که از اجرای طرح‌های آبیاری قطره‌ای در باغات خود استقبال کنند.

به گزارش ریواس جنوب از مارگون، الیاس تاج‌الدینی در نشست شورای اداری به ریاست احسان دانشی، بخشدار مارگون گفت: اکنون وقت آن رسیده است که با یک همت جمعی و خواست عمومی از کشت و زرع‌های سنتی و احیانا کم‌درآمد خارج شویم و کشاورزی پیشرفته و علمی را جایگزین آن کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه شرایط برای تحول بزرگ در کشاورزی این استان تا حدی مهیا شده است، افزود: در بحث ماشین‌آلات مدرن کشاورزی و مکانیزاسیون در بخش کشاورزی، تسهیلات خوبی وجود دارد و لازم است افرادی که شرایط لازم را دارند برای خرید و استقرار این ماشین‌آلات در بخش مارگون اقدام کنند.

وی یکی دیگر از الزامات تغییر چهره کشاورزی این استان را ارائه آموزش‌های ترویجی به کشاورزان دانست و توضیح داد: در این بخش نیز جهاد کشاورزی پای کار است و با کلاس‌های ترویجی مدرسه در مزرعه و سایت‌های الگویی این دانش روز را متناسب با شرایط منطقه به کشاورزان منتقل می‌کند.

تاج‌الدینی  ادامه داد: جایگزینی کشت‌های پردرآمدی چون زعفران و کلزا  از دیگر اقدامات تحول‌آفرین در کشاورزی مارگون است که لازم است همکاران من در این بخش، کشاورزان را به سمت استفاده از این کشت‌ها ترغیب کنند.

وی با بیان اینکه باید کشاورزی در این استان را متحول کنیم، تصریح کرد: گسترش طرح‌های آبیاری تحت فشار هم با هدف صرفه‌جویی در مصرف آب و هم راحت‌تر شدن کشاورزان در آبیاری مزارع خود از دیگر اقدامات برای پیشرفته شدن کشاورزی است که در این زمینه گام‌های ارزشمندی برداشته شده ولی جا برای کار زیاد داریم.

وی همچنین از اعطای تسهیلات بلاعوض به کشاورزان مارگونی برای قطره‌ای کردن آبیاری مزارع‌ خود به مبلغ یکصد تا یکصد و سی میلیون ریال با ارائه مستنداتی جون پروانه آب و نسق زراعی خبر داد.

تاج‌الدینی اختصاص به اندازه و به موقع نهاده‌های کشاورزی را نیز ضروری خواند و گفت: توزیع متناسب انواع کود و همچنین تحویل نهال رایگان به باغداران این بخش، اختصاص یک خودرو و اعتبار برای ترمیم و مرمت ساختمان مرکز جهاد کشاورزی مارگون از دیگر اقداماتی است که باید در مارگون انجام شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد همچنین بیان کرد: اولویت فعلی این سازمان، احداث و ترمیم سراب بندی‌ها و کانال‌های انتقال آب کشاورزی است که در سیل فروردین‌ماه آسیب دیدند.

به گزارش ریواس جنوب از مارگون، احسان دانشی نیز در این نشست با بیان اینکه مردم در این بخش از سازمان جهاد کشاورزی خاطرات و ذهنیت خوبی دارند، گفت: سرکشی‌های مداوم رئیس سازمان و همکارانش در شهرستان برای مردم و کشاورزان این منطقه ارزشمند است.

بخشدار مارگون افزود: نگاه ویژه آقای تاج‌الدینی به مناطق محروم برای ما محرز است و لازم است به نمایندگی از مردم برای حضور مستمر در بین کشاورزان و ارائه دستورات لازم برای تحول در کشاورزی این منطقه، قدردانی کنم.

در این سفر، آذرگون، مدیر جهادکشاورزی شهرستان بویراحمد،  بهاء‌الدینی، مدیر آب و خاک سازمان،  تقوی، مدیر ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات سازمان جهاد کشاورزی حضور داشتند و پیش از آن از سوی کشاورزان، بخشدار و برخی مدیران گزارشات لازم در خصوص وضعیت و موانع کشاورزی و تولید در این منطقه پرجمعیت خطاب به رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد ارائه شد.

انتهای پیام/ بنام