پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

طرح جامع مدیریت شهری و روستایی در حالی امروز و فردا در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار می‌گیرد که نایب رئیس شورای عالی استان‌ها معتقد است این طرح در صورت تصویب می‌تواند به عنوان نقطه‌ی عطفی در کارنامه‌ی شورا و مجلس ثبت شود.

 سید عبدالرزاق موسوی در گفتگو با ریواس جنوب با اشاره به تأثیرات تصویب طرح جامع مدیریت شهری و روستایی در روند اداره‌ی شهرها و روستاها، گفت: این طرح که منطبق بر اصل یکصد قانون اساسی تهیه شده، اهداف بسیار مهمی ازجمله انسجام و هماهنگی در فعالیت‌های هر شهر یا روستا، کاهش هزینه‌های ارائه‌ی خدمات، افزایش مشارکت مردم و تسریع و تسهیل نحوه‌ی خدمات‌رسانی را مورد توجه ویژه قرار داده است.

عضو شورای اسلامی استان فارس، شکستن طلسم چندین ساله‌ی تصویب این طرح را بسیار مهم توصیف کرد و اظهار داشت: بعد از سال ۱۳۷۵ و تصویب قانون شوراها، با این دغدغه که لازم است هزینه‌های اداره شهر کاهش یابد، همواره موضوع ارائه‌ی یک لایحه در این زمینه به مجلس مطرح بوده و چندین مرتبه اقداماتی هم می‌شد اما سرانجام در عمل متوقف می‌شد.

موسوی با اشاره به اینکه این موضوع در برنامه پنجم توسعه هم مورد تأکید قرار گرفته بود، افزود: در دولت یازدهم و دوازدهم نیز آقای روحانی -هم در دوران تبلیغات و در دوران ریاست جمهوری- دست کم سه بار در این باره به صراحت اظهارنظر کردند اما این اظهارات هرگز جنبه‌ی عملی نگرفته بود.

** دولت به جای کوچک‌سازی، به سمت فربه‌تر شدن پیش می‌رود

نایب رئیس شورای عالی استان‌ها با یادآوری اینکه دولت در چندین مرحله به سمت تهیه‌ی لایحه رفته بود اما منجر به نتیجه نشد، تصریح کرد: واقعیت این است که نوع نگاه برخی از دولتمردان به گونه‌ای است که برخلاف سیاست‌ها و شعارها، عملاً دولت را به سمت فربه‌تر شدن پیش می‌برند و گویا راضی به کاهش اختیارات و گستره‌ی فعالیت دولت نیستند.

به گفته‌ی وی، در نهایت کمیسیون امور داخلی شوراها پس از انجام مطالعات لازم، پیش‌نویس این طرح را آماده کردند و پس از اعمال نظرات و پیشنهادات شورای عالی استان‌ها، سرانجام در دستور کار مجلس قرار گرفته است.

موسوی در پایان با اشاره به نقش مهم و ماندگار نمایندگان مجلس دهم در این موضوع، خاطرنشان کرد: تصویب این طرح مهم از این جهت می‌تواند برای مجلس دهم و شورای پنجم نقطه‌ی عطف محسوب شود که طلسم طولانی مدتی از موانع غیرمنطقی شکسته می‌شود و ثمرات اجرای این طرح در کارنامه‌ی این دوره ثبت خواهد شد.

به گزارش ریواس جنوب، بررسی طرح جامع مدیریت شهری و روستایی، پس از سال‌ها کش و قوس، امروز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت‌ماه در دستور کار جلسه علنی مجلس قرار گرفته است.

باید دید آیا این طلسم کهنه شکسته می‌شود یا خیر؟

انتهای پیام/ سجاد بنام