پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

کمر بسیاری از خانواده‌ها در کهگیلویه و بویراحمد زیر بار بیکاری خم شده است، اما برخی در این استان شوخی‌اشان گرفته و به جای معرفی بیکاران برای دریافت تسهیلات ارزان قیمت اشتغال روستایی، کارمندان و شاغلین خود را به بانک‌ها معرفی کردند؛ موضوعی که از سوی استاندار و مدیرکل کار، جلوی آن گرفته شد.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، موضوع اشتغال و ایجاد شغل برای بیکاران سیاست اصلی دولت دوازدهم بوده که شاید بیشترین وقت جلسات را گرفته است.

در کهگیلویه و بویراحمد نیز جدی‌ترین و طولانی‌ترین جلسات مربوط به کارگروه اشتغال بوده که شخصا به ریاست استاندار برگزار می‌شوند و علی‌محمد احمدی با حساسیت و تشر و توصیه، به دنبال جذب سهم استان و ایجاد شغل در روستاها است چرا که می‌داند خواسته اصلی مردم از او همین است.

طرح اشتغال روستایی از بهمن ۹۶ یکی از برنامه‌های اصلی دولت بوده که بیشترین استقبال از آن شده و تا اینجای کار، به گواه نظارت‌های مسئولان امر در کهگیلویه و بویراحمد، حداقل در بعد پرداخت تسهیلات و کاهش انحرافات آن، خوب پیش رفته است تا آنجا که در زمره پنج استان برتر کشور قرار گرفته است.

کارگروه اشتغال کهگیلویه و بویراحمد

طرح اشتغال روستایی در دو شاخه پرداخت می‌شود، یکی طرح‌هایی است که در رشته‌های اولویت‌دار و در کارگروه اشتغال استان تصویب و برای پرداخت به بانک‌ها می‌روند و دیگری طرح‌هایی است که از سوی سه نهاد حمایتی بنیاد شهید، کمیته امداد و بهزیستی مستقیما و بدون نظر کارگروه اشتغال استان به تهران می‌روند و در صورت تأیید مستقیما به بانک‌ها معرفی می‌شوند.

نگرانی‌های اصلی در تسهیلات اشتغال روستایی، مربوط به بخش نهادهای حمایتی است که نظارت استانی خاصی روی آنها نیست.

به عنوان مثال در حوزه اداره‌کل بنیاد شهید و امور ایثارگران کهگیلویه و بویراحمد، عمده سهمیه این نهاد برای ایجاد شغل و پرداخت تسهیلات به کارمندان همین اداره و شاغلین آن اختصاص داده شده که جای تأسف دارد.

مگر چه معنی دارد کسی که خودش شاغل است، دوباره بیاید و برای صاحب کار شدن، تسهیلات کم سودی که حق روستائیان مظلوم است را بگیرد و معلوم هم نباشد با آن چه می‌کند؟

در حوزه بنیاد شهید و امور ایثارگران کهگیلویه و بویراحمد ۲ هزار و ۱۸۳ نفر برای دریافت تسهیلات ارزان اشتغال روستایی به بانک معرفی شدند، که به اذعان خود مدیرکل بنیاد شهید، عمدتا کارمندان و شاغلین این نهاد بوده‌اند.

سید منصور موسوی در جلسه کارگروه اشتغال استان کهگیلویه و بویراحمد که به سؤالات استاندار پیرامون این کم‌کاری‌ها پاسخ می‌داد، گفت: در ابتدای شروع کار به ما نگفتند که شاغل‌ها را معرفینکنید و تهران هم موافق این کار ما بود اما بعدها گفتند که شاغلین در بنیاد شهید نمی‌توانند مجددا تسهیلات اشتغال روستایی دریافت کنند.

سرعت جذب این تسهیلات هم آنقدر کند بوده که علی‌رغم تذکر کتبی استاندار کهگیلویه و بویراحمد تاکنون فقط ۹ میلیارد از مجموع ۳۷ میلیارد سهمیه این نهاد جذب شده اما اکنون با مشخص شدن معرفی کارمندان و شاغلین، استاندار دستور توقف این شیوه از کار شده و به مدیرکل بنیاد شهید گفته است که در بین افرادی که به بانک معرفی کردید، افراد مستحق و واجد شرایط را شناسایی و لیست معرفی شدگان را اصلاح کنید در غیر این‌صورت این‌بار با لحن تندتری به آقای شهیدی در تهران مکاتبه می‌کنم و رونوشت آن را به اسحاق جهانگیری می‌دهم چرا که این برنامه دولت در این بخش روی زمین مانده است.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد نیز گفته است که با این شرایطی که پیش آمده است، سامانه از تهران بسته شده و می‌گویند تا سهمیه بنیاد شهید جذب نشود، سامانه باز نمی‌شود؛ در واقع سامانه باید برای کسانی که طرح حقیقی و واقعی دارند باز شود و اگر بنیاد شهید همکاری نکند به مشکل می‌خوریم.

انتهای پیام/ بنام