پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد از پیشرفت پیشرفت ۶۰ درصدی طرح آبرسانی به اراضی تنگ انگشترک گچساران خبر داد.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج به نقل از روابط عمومی آب منطقه‌ای، علی داودی‌مهر با اعلام این خبر افزود: توسعه و بهبود اراضی کشاورزی منطقه بمیزان ۱۰۰۰ هکتار، اعمال الگوی کشت بهینه در جهت بهبود و توسعه وضعیت موجود و ایجاد فرصت های شغلی جهت جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهر ها از مهمترین اهداف این طرح می باشد .

وی در ادامه تصریح کرد: در تنگ انگشترک اجرای کلیه راههای دسترسی، با توجه به وجود بیش از اینکه ۹۰ درصد سازندها آهکی و گچ بوده به اتمام رسیده و بیش از ۹۵ درصد ترانشه برداری ها در داخل سنگ و گچ انجام شده که با رایزنی های صورت گرفته ۱۰۰ درصد لوله های پلی اتیلن و اتصالات آنان خریداری شده است.

داودی‌مهر اضافه کرد: کلیه مقدمات، جهت اجرای ابنیه فنی مسیر از جمله، تهیه میلگرد، ریسه کردن لوله ها در مسیر جاده های دسترسی، استقرار دستگاه های برش و جوش لوله برای شروع عملیات جوشکاری لوله انجام شده که باتوکل بر خدا و اراده پرسنل زحمتکش و خدوم شرکت آب منطقه ای پروژه مذکور باتوان و شتاب عالی در حال انجام می باشد.

وی در ادامه با اشاره به پروژه انتقال آب لیشتر به اراضی آبرزی گفت: وضعیت تورمی، بالارفتن نرخ دلار، عدم تثبیت قیمت ها و رکود واحدهای تولیدی و اجرایی از مهمترین عوامل تاخیر در پیشرفت فیزیکی این پروژه بود که با این وجود، در راههای دسترسی به پروژه آبرزی، پیشرفت ۵۰ درصدی حاصل شد که ۱۸ درصد از لوله های خط اصلی تهیه شده و برگزاری مناقصه و انعقاد قرارداد تهیه حمل و تحویل مابقی لوله های خط اصلی در دستور کار قرار گرفت که امیدواریم این طرح و پروژه حیاتی در زمان مقرر به بهره برداری برسد.

داودی مهر اظهار داشت: مشکلات و معارضات اجتماعی، نوسانات بازار ارز ، رکود واحد های تولید کننده ، مشکلات مربوط به استاندارهای کالاهای مصرفی ، وجود سازنده ای سخت آهکی و گچساران اجرای طرح در محدوده شرکت نفت، وجود لوله های نفت و گاز و تاسیسات نفت وگاز از دیگر عواملی بود که سرعت پروژه را با کندی مواجه می کرد.

وی در پایان گفت: با توجه به تاثیر شرایط حاکم بر بازار و نابسامانی های بوجود آمده در قیمت ها، بخش اعظم قرارداد که شامل خرید لوله پلی اتیلن و اتصالات بوده مشمول این تغییرات گشته به نحوی که قیمت روز لوله پلی اتیلن تقریبا ۳ برابر قیمت پایه فهرست بهاء منظم به پیمان می باشد،لذا این موضوع باعث شد که روند اجرای عملیات و تهیه و حمل متریال کند شود که در این راستا چون تهیه بخشی از این متریال بعهده کارفرما بوده اقدامات لازم جهت تهیه اسناد و برگزاری مناقصه به منظور تهیه این بخش از متریال در اقدام می باشد.

هفته گذشته، نماینده مردم گچساران و باشت از عملکرد شرکت آب منطقه‌ای انتقاد کرده بود.

انتهای پیام/ د