پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

طرح ملی کنترل فشارخون از ۱۷ خردادماه امسال در ۱۱۱ پایگاه ثابت وسیار در شهرستان کهگیلویه آغاز و کار غربالگری و سنجش فشارخون افراد بالای ۳۰ را انجام می‌دهند.

رئیس شبکه‌ بهداشت‌و‌درمان کهگیلویه گفت:  شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه در سطح مناطق شهری و روستایی آمادگی کامل جهت اجرای طرح کنترل فشار خون را داشته و جهت آگاهی مردم و اجرای طرح اطلاع رسانی کرده است و تمهیدات لازم از نظر امکانات زیرساختها نیروی انسانی و استقرار پایگاه های ثابت و سیار کتترل فشارخون در سطح مناطق شهری دهدست، قلعه ریسی ، دیشموک و سوق را انجام داده است.

داوری  با اشاره به میزان بروز بیماری فشارخون در سطح شهرستان کهگیلویه اظهار داشت: هم اکنون حدود ۱۱٫۵ درصد از جمعیت شهری و در حدود ۱۹ درصد از جمعیت روستایی بالای ۳۰ سال شهرستان کهگیلویه دارای بیماری فشارخون است.

کورش داوری ابراز داشت: در سطح شهرستان کهگیلویه حدود ۳ هزار و ۹۵ نفر از جمعیت شهری و حدود ۵ هزار و ۲۸۵ نفر از جمعیت روستایی دارای بیماری فشارخون هستند.

وی افزود: با آگاه‌سازی در این زمینه مردم متوجه می‌شوند عامل خطرناکی در کنار آنها وجود دارد که از آن بی اطلاع هستند زیرا نزدیک به ۵۰ درصد افرادی که مبتلا به فشارخون هستند، از بیماری خود اطلاع ندارند و بیشتر این افراد نیز فشارخون‌های خفیف بوده و مریض را بی سر و صدا دچار عارضه می‌کند.

داوری بیان کرد: شناسایی به موقع فشارخون باعث می‌شود مردم از طول عمر بالاتری برخوردار شده، کارهای پیشگیرانه انجام دهند و هم با درمان‌های خیلی ساده و ارزان فشارخون را کنترل کنند.

رئیس شبکه بهداشت‌ودرمان کهگیلویه گفت: بین ۲۵ تا ۳۰ درصد جوامع بزرگسال دچار فشارخون هستند و هر چه سن بالاتر رود، شیوع این بیماری نیز افزایش پیدا می‌کند در صورتی که اگر کار شناسایی و درمان در بین این افراد به‌موقع انجام شود، سلامت جامعه تامین، طول عمر مردم افزایش و هزینه‌های بیش از حد بعدی نیز برای افراد و دولت به همراه ندارد.

وی ادامه داد: افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و افراد دارای بیماری‌های مزمن کلیوی بدون محدودیت سنی برای سنجش و کنترل فشارخون به پایگاه‌های ثابت و سیار شبکه بهداشت‌و‌درمان در سراسر شهرستان کهگیلویه مراجعه کنند.

داوری با اشاره به مراکز ثابت سنجش فشارخون در شهردهدشت تصریح کرد: مراکز ثابت سنجش در شهردهدشت شامل مرکز جامع خدمات سلامت شهری شهید‌بهشتی واقع در ابتدای خیابان‌سپاه، مرکز جامع خدمات سلامت شهری امام‌علی‌(ع) جنب اداره بهزیستی، پایگاه‌های سلامت جانبازان، ۱۸۰ دستگاه، نور ۶۰ دستگاه، شهید‌چمران، ضمیمیه مرکز جامع شهیدرجایی، ضمیمه مرکز شهیدبهشتی و ضمیمه مرکز امام‌علی‌(ع) و همچنین مراکز روستایی با تمام جمعیت روستایی آنها آماده سنجش فشارخون تمامی مراجعه‌کنندگان هستند.

وی افزود: در راستای خدمات مطلوب‌تر در راستای انجام این طرح سه پایگاه سیار در ترمینال مسافربری، مدرسه امام‌خمینی در مرکز شهر و نیز جنب بازار روز از ۱۷ خردادماه در شهردهدشت راه‌اندازی می‌شود.

داوری خاطرنشان کرد: زمان اطلاع رسانی این طرح بزرگ ملی تا ۱۵ تیرماه جاری ادامه دارد و شروع غربالگری از ۱۷ خردادماه آغاز می‌شود.