پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

رئیس اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی شیراز از برگزاری کارگاه داستان‌نویسی در روز جهانی منع کار کودکان برای کودکان کار شیرازی خبر داد.

 یوسف آفرینی امروز سه‌شنبه در گفتگو با خبرنگار ریواس جنوب با اشاره به فرارسیدن روز جهانی منع کار کودکان مصادف با ۱۲ ژوئن و ۲۲ خرداد، این روز را در شیراز ناشناخته توصیف کرد و گفت: باید این روز مورد توجه قرار گیرد چرا که توجه به این موضوع و تلاش برای حل این مسئله به سلامت عمومی جامعه کمک می‌کند.

وی بدترین نوع کار کودکان را کار در خیابان خواند و افزود: گاهی کودکان در خیابان دچار آسیب‌هایی مانند تعرض می شوند که آثار آن تا سالیان سال با این کودکان باقی می‌ماند، بنابراین برای جلوگیری از چنین معضلاتی باید حقوق اولیه کودکان مانند حق بازی کردن را به آنها برگردانیم.

رئیس اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی شیراز، بازی را به عنوان یک راه درمانی روانشناختی کودکان دانست و اظهار کرد: کارگروهی و حضور در اجتماع به عنوان بخشی از جامعه، یکی از دستاوردهای بازی است، همچنین به وسیله بازی با پرهیز از کاربرد صرفا کلامی می‌توان به آموزش مهارت‌های زندگی پرداخت.

آفرینی روز جهانی منع کار کودکان را فرصتی برای حساس سازی جامعه، مردم و مسئولان در حوزه مشکلات کودکان کار خواند و با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌های اجتماعی شهرداری شیراز، عنوان کرد: هنر و ورزش محور اصلی برنامه‌های این سازمان بوده و به گونه‌ای عمل کرده که می‌تواند برای دیگر سازمان‌ها و نهادها الگوسازی کند، البته نباید فراموش کرد که برای فرهنگ سازی، به‌ویژه در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی، گاهی نیازمند بیش از یک دهه فعالیت است.

این مقام مسئول بیان کرد: به مناسب روز جهانی منع کار کودکان سه ویژه برنامه شامل تمرین ویژه تیم فوتبال کودکان کار در روز سه‌شنبه ۲۱ خرداد، کارگاه داستان نویسنی در روز ۲۱ خرداد و بازدید از یکی از کتابخانه های عمومی شیراز با حضور ۵۰ کودک کار در روز چهارشنبه ۲۲ خرداد، است.

وی خاطرنشان کرد: برنامه‌های تمرین حرفه‌ای تیم فوتبال کودکان کار در طول یکسال گذشته حتی یک جلسه نیز تعطیل نشده است و اعضای تیم با افزایش امید به زندگی برنامه‌های خود برای آینده را تغییر دادند و کودکی که تا یک سال قبل شغل آینده خود را فروشنده مواد مخدر می‌دید امروز رویای فوتبالیست شدن را در سر می‌پرواند.

رئیس اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز با بیان اینکه در این روز به ۵۰ کودک، کارت عضویت کتابخانه به صورت رایگان اهدا می‌شود، گفت: حضور هفتگی در مدرسه طبیعت ژاهو، بازدید از بخش‌های علمی دانشگاه و موزه تکنولوژی، برنامه‌های ورزشی و هنری، حضور گروهی در سینما و تماشای انیمیشن و غیره سبب شده تا کودکان را در مسیر صحیحی قرار دهیم و آنها را با ارزش‌های واقعی در جامعه آشنا کنیم و همچنین به آنها بقبولانیم که می‌توانند سرنوشت خود را تغییر دهند.

آفرینی آموزش فرزندپروری پیش از تولد کودکان به خانواده‌ها را یکی از اصول حائز اهمیت تربیت خواند و گفت: خانواده‌ها گاهی از آسیب‌های در کمین فرزندانشان در خیابان آگاه نیستند و کار کردن فرزندان خود را با کار کردن خود در گذشته در یک محیط و زمان دیگر مقایسه می‌کنن، بنابراین باید این موضوعات به خانواده‌ها توضیح داده شود، البته خب مسلما در این حوزه گاردگیری زیادی وجود دارد که نیازمند همراهی دیگر سازمان‌ها برای حل مشکلات هستیم.

انتهای پیام/ فرخنده (ری را) آشوری