پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

ارسال پیامک وقوع جرم در خودرو به علت رعایت نکردن حجاب به رانندگان سبب جنجال‌هایی شده است و عده‌ای اشتباهی این پیام را دریافت کرده‌اند اما مجبور به پرداخت جریمه و امضای تعهد شده‌اند.

به گزارش ریواس جنوب، شهروندان زیادی در روزهای گذشته پیامکی مبنی بر جریمه به دلیل رعایت نکردن حجاب در هنگام رانندگی دریافت کردند اما تعدادی از این افراد معتقدند دچار هیچ گونه خلافی در زمینه نشدند.

«… سرنشین/ راننده خودرو شما مرتکب جرم کشف حجاب شده است لذا به‌منظور جلوگیری از تکرار جرم به شما تذکر داده می‌شود. پلیس امنیت اخلاقی ناجا» این مضمون پیامکی بود که این افراد دریافت کرده بودند، همچنین پیامک دوم از سوی پلیس امنیت اخلاقی ناجا برای تعدادی از رانندگان ابلاغیه‌ای بود برای مراجعه: «مالک خوردو شماره…. در خودرو شما جرم کشف حجاب صورت گرفته است. لذا ضمن اخطار مبنی بر عدم‌تکرار، ابلاغ می‌گردد حداکثر ظرف ۷۲ساعت جهت رسیدگی به پلیس امنیت اخلاقی محل سکونت خود مراجعه نمایید.»

رضا یکی از افرادی است که این پیامک را دریافت کرده و می‌گوید: آخرین باری که یک خانم سوار ماشین من شد هفته گذشته بوده که مادرم را به دارالرحمه بردم و ایشان هم مسن و چادری هستند اما طبق این پیامک سه روز قبل من به دلیل رعایت نشدن حجاب در اتومبیلم جریمه شدند.

مینا یکی دیگر از کسانی است که این پیامک را دریافته کرده و عنوان می‌کند: من حجاب عرف را رعایت می‌کنم و چون کارمند هستم همیشه مقنعه می‌پوشم و در تاریخ اعلام شده هم فقط به اداره رفته‌ام و نمی‌دانم چرا جریمه شده‌ام.

یکی دیگر از شهروندان می‌گوید: این طرح بیشتر برای دریافت پول است چون باید علاوه بر جریمه خلافی ماشینت را نیز بپردازی.

حتی کسانی که چندان مطمئن نبودند که این پیامک صحت دارد یا نه، با همهمه معتقد بودند خب اینجور باید تمام عابران را هم جریمه کنند چرا که پوشش تغییر کرده و معنای حجاب عرفی در جامعه امروز با آنچه در قانون عنوان شده، متفاوت است.

سردار حسین اشتری فرمانده ناجا در سفر خود به شیراز به خبرنگاران در پاسخ به گلایه مردم از این روند، گفت: کشف حجاب جرم است و با متخلفان برخورد می‌شود اما چنانچه افراد اعتراض داشته باشند، فرم اعتراض پر کنند تا به آن رسیدگی شود، نیروی انتظامی حافظ ارزش‌های انقلاب اسلامی است به همین منظور با متخلفان کشف حجاب برخورد می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه عده‌ای پیامک را اشتباهی دریافت کردند و معتقدند به قوانین التزام دارند و مرتکب اشتباهی نشده‌اند، افزود: برهمین اساس چنانچه برای افراد پیامک اشتباهی ارسال شده باشد به اعتراض افراد رسیدگی می‌شود اما اجرای این طرح ابلاغ قانون است.

سرهنگ کاووس محمدی، معاون اجتماعی پلیس فارس در پاسخ به این سوال، اعلام کرد: شهروندان در صورت معترض بودن باید به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کنند تا صحت و سقم این موضوع مشخص شود و در صورتی که به نتیجه نرسیدند و به عملکرد پلیس معترض بودند با ۱۹۷ تماس بگیرند.

اما آیا این روند تأثیری سبب بهبود روند حجاب و پذیرش آن از سوی شهروندان و نسل جدید می‌شود؟ اجرای این طرح سبب عکس‌العمل‌هایی در شبکه‌های مجازی شدند و حتی عده‌ای از معتقدان به حجاب، اجرای این قانون به این روش را مخرب خوانده‌اند و معتقدند اجرای اشتباه یک قانون سبب قانون‌گریزی می‌شود و مخالفان حجاب نیز از این فرصت استفاده کرده و با انتشار عکس‌ها و فیلم، اعتراض خود را نشان می‌دهند.

البته خبری دیگر مبنی بر اینکه افراد دغدغه‌مند در حوزه حجاب می‌توانند شماره پلاک متخلفان قانون حجاب را پیامک کنند نیز منتشر شد، اما سردار حسین رحیمی رئیس پلیس تهران بزرگ، چند روز قبل این خبر را تکذیب کرده و گفته که پلیس هیچ شماره پیامکی برای اعلام بدحجابی یا بی حجابی در خودرو اعلام نکرده است.

انتهای پیام/ فرخنده (ری‌را) آشوری