پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

برخی از مدیران مدارس دولتی کارنامه دانش‌آموزان را در ازای پرداخت شهریه گرو نگه داشته‌اند.

به گزارش ریواس جنوب، یکی از والدین طی تماس با ما خبر از عدم تحویل کارنامه پسرش در یک مدرسه دولتی داد و گفت: پسرم کلاس چهارم ابتدایی در یک مدرسه دولتی است که حدود ۳۰۰ دانش‌آموز دارد و مدیر مدرسه اجبار کرده تا هر دانش‌آموز مبلغ ۶۰۰ هزار تومان را تا آخر سال پرداخت کند.

این پدر که کارگر است، ادامه داد: نصف این مبلغ را برخی از والدین در طی سال به اجبار پرداخت کردند، حالا کارنامه دانش‌آموزان را گرو نگه داشتند و تا تسویه نکنید کارنامه را نمی‌دهند، در شرایطی که فصل پایان مهلت اجاره‌ها است و با تغییر فاحش قیمت مسکن، والدین دچار مشکل هستند، بعد از یک ماه از تعطیلی مدارس هنوز نمی‌توانند کارنامه فرزندشان را بگیرند.

وی عنوان می‌کند: یکی از همکلاسی‌های پسرم که به خاطر مشکلات پدر و مادرش، در شرایط روحی مناسبی نیست، بخاطر نگرفتن کارنامه دچار افسردگی شده است، وقتی پول نیست از کجا بیاوریم؟ دزدی کنیم؟ از دیوار مردم برویم بالا؟ من یک کارگر ساختمان هستم.

علی عسکر نجفی، مدیرکل آموزش و پرورش در این باره، گفت: مدارس فقط حق بیمه و هزینه کتب درسی را باید از والدین دریافت کنند و حق دریافت هیچ گونه شهریه ای ندارند و فقط مدارس شاهد، نمونه دولتی و استعدادهای درخشان می‌توانند وجه دریافت کنند و اگر تخلفی گزارش شود تا عزل مدیر مدرسه پیش خواهیم رفت و هیچ گذشتی نخواهیم کرد.

وی افزود: شهروندان در صورت دیدن هرگونه تحلف در این زمینه از سوی مدیران با شماره‌های ۳۲۳۵۹۶۱۳ و ۳۲۳۵۵۶۰۹ تماس بگیرند و گزارش دهند و یا به سامانه الکترونیکی ثبت شکایات مراجعه کنند.

مدیر یکی از مدارس دولتی که نخواست از او نامی ببریم، گفت: آموزش‌و‌پرورش به ما می‌گوید که نباید پولی دریافت کنید اما از آن طرف هم می‌گوید هزینه‌های مدرسه را باید خودتان از طریق انجمن اولیا و مربیان تأمین کنید، مدارس ما در یکی از محلات کم‌برخوردار است، خانواده‌ها دچار مشکلاتی هستند، آموزش‌و‌پرورش هم کمکی نمی‌کند، امسال برای تعمیرات سرویس بهداشتی‌ها که مستقیما با سلامت و بهداشت دانش‌آموزان در ارتباط است، مجبور شدیم از خانواده ها پول بگیریم.

انتهای پیام/فرخنده (ری‌را)آشوری