پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

رئیس جهاد کشاورزی کهگیلویه گفت: بر اساس برآورد اولیه بر اثر سیل اخیر ۷۰ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی شهرستان وارد شده است.

به گزاش ریواس جنوب به نقل از فارس، سید عمران تقوی امروز در نشست خبری به مناسبت هفته جهاد کشاورزی در تشریح عملکرد یک ساله مجموعه ادارات جهاد کشاورزی اظهار داشت:۷۰ طرح روستایی و عشایری با اشتغالزایی ۱۸۵ نفر معرفی و تصویب شد.

رئیس جهاد کشاورزی کهگیلویه تصریح کرد: اعتبار ۴۳ طرح دامپروری جذب شد که ۱۵ طرح به بهره‌برداری رسید و ۹ طرح دیگر در حال اجرا است.

وی با اشاره به تولیدات دامی در سال گذشته، گفت: افزون بر ۳۷۰۰ تن گوشت قرمز، قریب به ۳ هزار تن گوشت مرغ، ۲۱۰ تن گوشت بوقلمون و برای نخستین بار سه تن گوشت شترمرغ تولید و روانه بازار شد.

تقوی گفت:  به منظور هدایت عملیات کنترل، آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز در زمینه محصولات زراعی و باغی در سطح سه هزار و ۳۰۰ هکتار عملیات مراقبت و پیش آگاهی انجام گرفت.

وی با اشاره به ردیابی آفات و بیماری‌های قرنطینه‌ای باغات یادآور شد: بیماری قارچی در سطح ۱۸ هزار از مزارع گندم شناسایی و کنترل شد.

این مسؤول با بیان اینکه به برکت بارندگی‌های خوب، تجربه کشاورزان و آموزش‌های کارشناسان برداشت از سطح مزارع امسال رشد قابل توجهی داشت، گفت: تاکنون۲۳ هزار تن گندم مازاد بر مصرف از کشاورزان خریداری شده است.

وی اعتبار برآورده شده برای جبران خسارت ناشی از سیل را ۷۰ میلیارد تومان دانست و گفت: بر اثر آتش‌سوزی‌های عمدی و غیر عمدی نیز خسارات بسیاری به مزارع کشاورزان وارد شده است.