پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

آغاز هجمه‌های ناگهانی به شهرداری شیراز بدون اشاره به ادوار گذشته، در حالی صورت گرفت که بنا بر گزارش کارشناسان رسمی دادگستری، تنها ۵ درصد از این تقصیرها به طور مستقیم متوجه دوره‌ی اخیر این دستگاه عنوان شده است.

به گزارش ریواس جنوب، «عبدالرزاق موسوی» رئیس کمیته حقیقت‌یاب سیل شیراز، امروز سه‌شنه ۲۸ خردادماه در صحن علنی شورای اسلامی شهر شیراز، ضمن اعلام پایان مأموریت این کمیته، گزارش ۵۸ صفحه‌ای کارشناسان رسمی دادگستری را در خصوص سیل پنجم فروردین در «دروازه قرآن» شیراز، قرائت کرد.

بر پایه این گزارش کانون کارشناسان رسمی دادگستری؛ شهرداری شیراز –البته در تمام ادوار گذشته تاکنون– با ۵۴ درصد به عنوان مقصر اصلی در وقوع خسارت‌های جانی و مالی در سیل دروازه‌قرآن معرفی شد. (لیست کامل سهم ۱۱ دستگاه را اینجا بخوانید)

سهم دستگاه‌های اجرایی در سیل دروازه قرآن شیراز

** هجوم غیرمنصفانه به یک دوره‌ی خاص!

اما همانطور که پیش‌بینی می‌شد، برخی از رسانه‌های رسمی و غیررسمی، به سرعت از این آمار -بدون تفکیک زمانی دوره‌ها- برای حمله به دوره‌ی فعلی شهرداری شیراز به طور غیرمنصفانه‌ای (!) بهره بردند.

خیلی زودهنگام، شهرداری شیراز در تیترهای این رسانه‌ها با سانسور عبارت «ادوار مختلف» به عنوان مقصر اصلی بزرگ‌نمایی شد و در تحلیل‌های پس از آن نیز باز هم بدون اشاره به مسؤولان سابق از مسؤولان فعلی این دستگاه عریض و طویل خواستند به تنهایی پاسخگوی نیمی از قصورات سیل دروازه قرآن شوند!

این هجوم رسانه‌ای ناگهانی -و البته احتمالاً برنامه‌ریزی شده- در حالی صورت گرفته که از مجموع ۵۴ درصد سهم شهرداری شیراز در حادثه سیل دروازه قرآن، تنها ۵ درصد به‌صورت مستقیم به دوره‌ی فعلی شهرداری مربوط می‌شد؛ یعنی عددی حتی کمتر از برخی دستگاه‌های اجرایی کوچک‌تر و نه‌چندان مرتبط دیگر.

شهرداری، در ۲۲٫۵ درصد دیگر از کل تقصیرات نیز، به اتفاقِ همه‌ی ادوار گذشته نیز سهم داشته اما در حدود نیمی از تقصیرات مجموع ادوار شهرداری نیز حتی شریک هم نبوده است.

با این وصف، به‌نظر می‌رسد این گزارش که از سوی یک کارگروه ۱۱ نفره از کارشناسان رسمی دادگستری به کمیته حقیقت‌یاب ارائه شده، می‌تواند تا حد زیادی تقصیرات عوامل انسانی را روشن کند، اما اینکه از همین گزارش کارشناسان دادگستری برای هجوم عجولانه و ناعادلانه به یک دوره‌ی خاص سوءاستفاده کرد، یقیناً جوانمردانه نیست.

این گزارش در حال تکمیل است… تصاویر تفکیکی دوره‌های مختلف منتشر می‌شود.

 

حادثه سیل در «دروازه قرآن»، پنجم فروردین ماه امسال رخ داد که در این اتفاق تلخ و ناگهانی، ۲۱ نفر جان باختند و بالغ بر ۱۶۴ مصدوم و همچنین میلیاردها تومان خسارت مالی بر جای ماند.

انتهای پیام/ سجاد بنام