پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

عضو جدید شورای اسلامی شهر شیراز با اذعان به محدودیت‌های شورا، تأکید کرد که این شورا با همین ظرفیت موجود هم می‌تواند شیراز را با رویکردهای جهانی تعریف کند.

به گزارش ریواس جنوب، سعید نظری همچنین با بیان اینکه شیراز شیراز نزدیکترین شهر ایران به مفهوم «شهر جهانی» است، از آمادگی خود برای امانت‌داری و دفاع از حقوق شهروندان شهر راز سخن گفت.

این نماینده مردم شیراز در شورای اسلامی شهر، پیش از آغاز نطق خود، گفت: «مایل بودم اولین نطق‌ام را در حضور دوست و همکار عزیزم مهدی حاجتی ایراد می‌کردم. امیدوارم مشکل او هرچه زودتر رفع شود.»

مهدی حاجتی یکشنبه ۱۲ خردادماه، برای بار دوم بازداشت و به منظور اجرای حکم یک سال حبس و دو سال تبعید، روانه زندان شده است. (مشروح خبر)

متن کامل نطق پیش از دستور سعید نظری در هشتاد و نهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز، در ادامه می‌آید:

سعید نظری – عضو شورای اسلامی شهر شیراز

طفیل هستی عشقند آدمی و پری
ارادتی بنما تا سعادتی ببری
بکوش خواجه و از عشق بی‌نصیب مباش
که بنده را نخرد کس به عیب بی‌هنری
هزار جان مقدس بسوخت زین غیرت
که هر صباح و مسا شمع مجلس دگری
بیا که وضع جهان را چنان که من دیدم
گر امتحان بکنی می‌خوری و غم نخوری
کلاه سروریت کج مباد بر سر حسن
که زیب بخت و سزاوار ملک و تاج سری
چو مستعد نظر نیستی وصال مجوی
که جام جم نکند سود وقت بی‌بصری
دعای گوشه نشینان بلا بگرداند
چرا به گوشه چشمی به ما نمی‌نگری
بیا و سلطنت از ما بخر به مایه حسن
و از این معامله غافل مشو که حیف خوری
طریق عشق طریقی عجب خطرناک است
نعوذبالله اگر ره به مقصدی نبری

** همه‌ی تصمیم‌گیری‌ها برای شیراز، در اختیار شورا نیست اما …

در شرایط سخت کنونی تصمیم‌گیری برای کلان‌شهر شیراز تابع فاکتورهایی است که برآیند همه آنها در اختیار شورای اسلامی شهر شیراز نیست اما معتقدم می‌توان با ظرفیت‌های کنونی، شیراز را به آنچه که مردمش شایسته آن‌اند، رسانید.

حضور در لیست امید با شعارهای مبتنی بر انسان‌محوری، شفافیت و حفظ شان و کرامت انسان‌ها، باری مضاعف را به دوش بنده گذاشته که امیدوارم با همکاری همه کارشناسان و افراد صاحب صلاحیت بتوانیم به شاخص‌های مطلوب سیاست‌های امیدجویانه دست پیدا کنیم.

امید را در کارآمدی جستجو می‌کنم و کارآمدی را برآیند اعتقاد و اتکای به کارشناسان و متخصصان می‌‌‌دانم.

عقلانیت در تصمیم و اقدام را اصل اساسی حکمرانی خوب شهری می‌دانم و البته عقلانیت جز در گرو اتکا به نظرات کارشناسان آگاه و خبره بروز پیدا نخواهد کرد.

کلانشهر شیراز برای رسیدن به قله‌های توسعه مبتنی بر اندیشه‌های انسان‌محور و دستیابی به ساختار حکمرانی خوب شهری نیازمند مولفه‌های تأثیرگذاری همچون جلب مشارکت عمومی، مسئولیت‌پذیری، شفافیت، اثربخشی و کارایی، تبعیت محض همگان از قانون و رعایت انصاف و اخلاق است.

حکمرانی خوب شهری اصل اساسی توسعه پایدار بشری و دستیابی به مولفه‌های شهرهای جهانی است و اگر فرآیند توسعه‌ای برای شهر شیراز قائلیم، باید در چارچوب اندیشه‌های مبتنی بر کارکرد شهرهای جهانی باشد.

** شیراز نزدیکترین شهر ایران به مفهوم «شهر جهانی» است

با تعاریف جدید، شیراز نزدیکترین شهر ایران به مفهوم «شهر جهانی» است که در دیدگاه اندیشمندان جامعه‌شناس و اقتصاددان «شهرجهانی یک مکان با مرزهای شهری دقیق تعریف‌شده است که به فضای جریان‌ها نظیر سرمایه‌گذاری خارجی، مهاجرت مردم و نخبگان و جریان کالا و خدمات متصل است.»

هرچند تعاریف دیگری برای شهرهای جهانی کوچک مقیاس وجود دارد اما این تعریف به شهرهایی اشاره می‌کند که نقش رهبری در مقیاس بین‌المللی و جهت‌گیری بیرونی به سمت اقتصاد جهانی دارد و دارای رتبه بالا در سلسله‌مراتب شهرهای جهانی است و البته به شیراز باید در این قامت نگریسته شود.

در چنین شرایطی لازم است عمده فعالیت‌ها معطوف به جهانی‌سازی شهر شیراز شده و رویکردی جهانی برای این شهر تعریف کرد.

** با وجود محدودیت‌ها، شورا می‌تواند برای شیراز رویکردی جهانی تعریف کند

اگرچه تعارضات بین دولت و شوراهای اسلامی شهر و روستا نسبت به طول دوران ۲۰ سال گذشته در راستای محدودسازی اختیارات شوراها به عنوان حکمرانان شهری بروز و ظهور کرده است اما اعتقاد دارم با همین خرده اختیارات هم می‌توان رویکردی کلان‌نگر برای شهرهایی همچون شیراز در عرصه جهانی تعریف کرد و این جز با استقرار ساختار حکمرانی شهری در قالب شوراهای اسلامی شهر برآمده از رای و نظر مردم اتفاق نخواهد افتاد.

** برای امانت‌داری و دفاع از حقوق شهروندان، آماده‌ام

در پایان اجازه دهید خدای بزرگ را شاکر باشم که فرصت خدمتگزاری و نمایندگی مردمی نصیبم کرد که در مهربانی و نوع‌دوستی شهره آفاقند.

سوگند یاد کردن در پیشگاه کلام وحی و مردم سترگ شیراز آن هم در صبحی درخشان از نور معنویت لیالی قدر را به فال نیک می‌گیرم و خود را برای امانت‌داری دفاع از حقوق شهروندان آماده می‌کنم.

از خداوند متعال می‌خواهم در پایان رساندن این راه بزرگ یاورم باشد و از هرگونه حب و بغض به دور از عدالت و انصاف برحذرم دارد.

از تعجیل در تصمیم‌گیری سطحی و بی‌انصافی در قضاوت به درگاه حضرت حق پناه می‌برم.

بارخدایا یاریم کن که خیر عمومی و مصالح شهر را بر منافع فردی و گروهی ترجیح دهم و کلام و قلمم جز برای توسعه شهر و رفاه عمومی نچرخد.

در پایان از همه شهروندانی که قدم رنجه کرده و در انتخابات اردیبهشت ماه ۹۶ حضور یافتند، صمیمانه سپاسگزارم.

قدردان اعتماد جبهه هماهنگی اصلاح‌طلبان فارس و سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی نسبت به خودم هستم که فرصت حضور در لیست امید را فراهم آوردند.

از همراهی رییس، اعضا و کارکنان محترم شورای اسلامی شهر شیراز، شهردار محترم و اصحاب رسانه که در دو سال گذشته با اینجانب در کسوت مدیر روابط عمومی این شورا همکاری و همراهی کردند و همه کسانی که در انتخابات ۹۶ از حقیر حمایت کردند و نیز خانواده عزیزم لازم می‌دانم تشکر کنم.

مائیم که از باده بی‌جام خوشیم
هر صبح منوریم و هر شام خوشیم
گویند سرانجام ندارید شما
مائیم که بی‌هیچ سرانجام خوشیم

و کلام اول و آخر؛ خدا عاقبت ما را به خیر کند…

به گزارش ریواس جنوب، پس از استعفای سیروس پاک‌فطرت در جلسه اول خردادماه که به منظور حضور در انتخابات یازدهمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی صورت گرفته، اولین عضو علی‌البدل یعنی سعید نظری جایگزین وی به عنوان نماینده مردم شیراز در شورای اسلامی شهر شد. (بیوگرافی سعید نظری)

انتهای پیام/ سجاد بنام