پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

مدیرکل بیمه سلامت استان فارس با تشریح گزارشی از پرداخت‌های این اداره‌کل به بیمارستان‌ها و مراکز خصوصی و دولتی استان، اعلام کرد که این سازمان هیچ مشکلی برای انعقاد قرارداد با بیمارستان‌های خصوصی در چارچوب بودجه‌ی مصوب، ندارد.

فرهاد لطفی- مدیرکل بیمه سلامت استان فارس

 به گزارش ریواس جنوب، فرهاد لطفی صبح امروز سه‌شنبه چهارم تیرماه در یک نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: با وجود شرایط سخت فعلی، ما پرداخت‌های مناسبی به مراکز و مؤسسات طرف قرارداد خود دشتیم و انتظار می‌رود مراکزی هم که لغو قرارداد کرده بودند، همکاری خود را برای ارائه‌ی خدمت به بیماران در چهارچوب بودجه‌ی مصوب از سر بگیرند.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر آخرین وضعیت بیمارستان‌های خصوصی شیراز که قرارداد خود را با بیمه‌ها لغو کرده‌اند، گفت: ما همه‌ی تعهدات‌مان را عمل کردیم و انتظار می‌رود بیمارستان‌ها و مراکز خصوصی نیز به انعقاد قرارداد با بیمه سلامت روی آورند تا ارائه‌ی خدمت به مردم با رضایت‌مندی بیشتری انجام شود.

به گزارش ریواس جنوب، از تابستان سال گذشته، دوازده بیمارستان خصوصی در سطح شهر شیراز به دلیل آنچه تأخیر زیاد در پرداخت مطالبات آن‌ها از سوی بیمه سلامت و سازمان تأمین اجتماعی عنوان می‌کردند، قراردادهای خود را  لغو کردند.

لطفی در عین حال تأکید کرده که با توجه به وضعیت اقتصادی مردم سعی کردیم از طریق پرداخت خسارت‌های متفرقه اجازه ندهیم مشکلی برای بیماران به وجود آید.

به اعتقاد مقام ارشد بیمه سلامت استان فارس، اگرچه از گذشته تاکنون در پرداخت‌های بیمه سلامت تأخیرهایی وجود داشته و دارد اما با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کشور طبیعی است و از سوی دیگر منظم شدن این پرداخت‌ها از محل اعتبارات همان سال، یکی از تحولات بسیار مهم و خوب در نظام پرداخت‌های این سازمان بوده است.

** آخرین وضعیت پرداخت‌های بیمه سلامت؛
تسویه حساب کامل با برخی بیمارستان‌ها و مراکز طرف قرارداد

مدیرکل بیمه سلامت استان فارس با ارائه‌ی آمارهایی از وضعیت پرداخت‌های این اداره‌کل، گفت: در خصوص مطالبات ۵۴ بیمارستان دولتی و دانشگاهی در سطح استان مربوط به سال ۹۷، تا پایان آذرماه سال گذشته به طور کامل تسویه حساب کردیم که به نسبت استان‌های دیگر در وضعیت مناسبی قرار داریم.

وی افزود: در بخش خصوصی شامل آزمایشگاه، رادیولوژی، فیزیوتراپی و مطب‌های پزشکان متخصص و فوق تخصص طرف قرارداد نیز تا پایان آذرماه ۹۷ تسویه حساب شده و ۶۰ درصد علی‌الحساب دی ماه هم پرداخت شده است.

لطفی ادامه داد: مطالبات پزشکان خانواده شهری مربوط به سال گذشته نیز به طور کامل تسویه حساب شده و مطالبات پزشکان خانواده روستایی را هم به طور کامل به دانشگاه پرداخت کرده‌ایم.

بنا بر اعلام مدیرکل بیمه سلامت فارس، مطالبات بیمارستان‌های خصوصی نیز تا زمانی که سند تحویل این اداره‌کل شده، به طور کامل تسویه حساب شده است.

وی افزود: همچنین پس از لغو قرارداد نیز تمام بیمارانی که اسناد خود را تا پایان سال ۹۷ ارائه کردند و حتی برخی از کسانی که در سال جدید اسناد خود را ارائه کردند، هزینه‌های خود را در قالب خسارات متفرقه به طور کامل دریافت کرده‌اند.

لطفی با بیان اینکه در خصوص داروخانه‌ها کمی وضعیت پرداخت‌ها عقب‌تر از موارد دیگر است، اضافه کرد: پرداخت‌های بیمه سلامت به داروخانه‌ها تا پایان مهرماه ۹۷ به صورت کامل و ۶۰ درصد علی‌الحساب آبان‌ماه رسیده است؛ بنابراین ۴ ماه از مطالبات سال ۹۷ داروخانه‌ها معوق مانده است.

مدیرکل بیمه سلامت فارس درباره پرداخت‌های سال جاری این اداره‌کل نیز گفت: در سال جاری، ۸۰ درصد علی‌الحساب پزشکان خانواده شهری و روستایی را تا پایان فروردین‌ماه ۹۸ پرداخت کردیم.

وی افزود: مطالبات داروخانه‌ها نیز تا پایان فروردین‌ماه به‌طور کامل و ۶۰ درصد علی‌الحساب اردیبهشت‌ماه نیز تسویه شده است.

لطفی همچنین از پرداخت ۷۰ درصد علی‌الحساب فروردین‌ماه ۹۸ از مطالبات بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی در سال جاری خبر داد.

** سال سختی پیش رو داریم

مدیرکل بیمه سلامت فارس در ادامه با بیان اینکه امسال شرایط بسیار سختی روبروی کشور قرار دارد، تصریح کرد: معتقدم اگر امسال کشور بتواند خودش را از فشار تحریم‌ها به سلامت عبور دهد در واقع بزرگترین کار اقتصادی انجام شده است و انشاءالله بتوانیم از این شرایط دشوار عبور کنیم.

** ۸۰ درصد بیمه‌شدگان سلامت فارس، بدون پرداخت حق بیمه تحت پوشش دولت هستند

مدیرکل بیمه سلامت فارس در بخش دیگری از اظهارات خود، در واکنش به برخی اظهارنظرهای غیرواقعی علیه بیمه سلامت، گفت: در استان فارس ما به حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در صندوق‌های بیمه‌های روستاییان و همگانی شهرها، بدون دریافت هیچ‌گونه حق بیمه‌ای خدمات ارائه می‌کنیم.

لطفی تصریح کرد: تعداد افرادی که در قالب بیمه ایرانیان حق بیمه‌ای -آن هم در حدود سالانه ۲۹۰ هزار تومان- پرداخت می‌کنند، در سراسر استان فارس کمتر از ۳۴ هزار و ۵۰۰ نفر است و ۸۰ درصد بیمه‌شدگان سلامت در استان فارس به طور کاملاً رایگان تحت پوشش بیمه درمان قرار دارند.

به گفته‌ی وی، بیمه سلامت ماهیانه مبلغی در حدود ۶ میلیارد تومان را از طرف مردم تنها به پزشکان خانواده پرداخت می‌کند که در سرجمع عدد بسیار بزرگی محسوب می‌شود.

لطفی در خصوص بیماران خاص استان فارس نیز گفت: بیش از ۶ هزار نفر بیمار خاص در فارس داریم که بسیاری از داروهای آنها تحت پوشش ماست و بیمه سلامت بر اساس تعهدات مختلفی که دارد از ۷۰ تا ۱۰۰ درصد هزینه‌ی داروهای آن‌ها را پرداخت می‌کند.

** آخرین وضعیت صندوق مددجویان استان فارسی در بیمه سلامت

بر پایه توضیحات مدیرکل بیمه سلامت استان فارس، با اضافه شدن صندوق مددجویان کمیته امداد از اول فروردین‌ماه امسال، تعداد صندوق‌های این بیمه به ۶ صندوق افزایش پیدا کرد و تمام مددجویان کمیته امداد شامل ۵۷ هزار نفر در شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر استان تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته‌اند.

لطفی با اعلام اینکه این مددجویان تا پایان ماه گذشته فرصت داشتند برای دریافت دفترچه خود مراجعه می‌کردند، افزود: شرط صدور دفترچه سلامت برای مددجویان این بود که حتما پزشک خانواده او در سامانه تعریف شده باشد.

وی با بیان اینکه در کشور برای حدود ۴۰۰ هزار نفر از مجموع حدود یک میلیون نفر و در فارس برای حدود ۱۰ هزار نفر از مجموع ۵۷ هزار نفر تاکنون دفترچه بیمه سلامت صادر شده، اعلام کرد: مابقی این افراد یا در مهلت اعلام شده جهت صدور دفترچه مراجعه نکردند و یا اینکه تاکنون پزشک خانواده آن‌ها مشخص نشده و در حال رفع مشکل هستند.

بنا بر اعلام مدیرکل بیمه سلامت، با توجه به اتمام مهلت مددجویان، مددجویانی که دفترچه بیمه سلامت ندارند امکان استفاده از خدمات بیمه‌ای درمان سرپایی ندارند اما برای اینکه مشکلی برای مددجویان پیش نیاید در زمینه‌ی خدمات بستری همچنان می‌توانند پس از دریافت معرفی‌نامه از بیمه سلامت، از خدمات بیمه‌ای مربوط به بستری نیز استفاده کنند.

انتهای پیام/ سجاد بنام