پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

مرگ سه کودک در دشت روم، سوخته شدن سه سرنشین در خودرو، مرگ ۸ عضو یک خانواده، مرگ عروس و داماد، گم شدن کوک سه ساله تنها تعداد کمی از حوادث تلخ چند سال اخیر در کهگیلویه و بویراحمد است.

به گزارش ریواس جنوب، از زمانی که بشر بر روی زمین قرار گرفت همواره حوادث  طبیعی و غیر طبیعی با زندگی انسان آمیخته شد هر چند که  حوادث با گذشت زمان سهم بیشتر از حوادث غیر طبیعی در مرگ و میر انسان ها به خود اختصاص داده است بیماری ها از یک طرف و حوادث دیگر از جمله حوادث رانندگی از طرف دیگر میزان مرگ و میر در دنیا را به ویژه در کشورهای در حال توسعه به شدت افزایش داده است.

 

حوادث رانندگی سهم بسزایی در مرگ و میرها در دنیا به ویژه در ایران و ویژه تر در کهگیلویه و بویراحمد دارد هر ساله هزارن نفر در تصادف رانندگی در کهگیلویه و بویراحمد از دنیا می روند که شاید بتوان این میزان را با مرگ و میرهای  یک جنگ  مقایسه کرد.

در سال ۹۷ بیش از ۱۷۴ نفر در کهگیلویه و بویراحمد در اثر حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند و این آمار برای استان کوچک کهگیلویه و بویراحمد فاجعه بار است، هر چند که حتی یک مرگ در حادثه رانندگی تلخ و دردناک است اما در زیر گزارشی از تصادفات تلخ چند سال اخیر که در استان رخ داده است را مشاهده می کنیم.

۵ مهر ماه سال ۹۳ حادثه  تلخی  که تیتر رسانه های  استان و حتی کشور  شد   سوخته شدن دو سرنشین خودروی ۲۰۶ در مسیر یاسوج به گچساران که یکی از اتفافات تلخ و دردناک سال ۹۳ بود، محبوس شدن در خودرو و زنده سوخته شدن در آن حتی بر زبان اوردنش هم دردناک است.

این خودروی پژو ۲۰۶ در اثر برخورد، به دره کنار خیابان پرتاب می شود و آتش سوزی وحشتناکی رخ می دهد  و در این آتش سوزی ۲ سرنشین پژو به طور کامل می سوزند.

به گفته  برخی از حاضران  در این آتش سوزی ریختن گازوئیل بر روی آسفالت  باعث غلتیدن خودری پژو ۲۰۶ در این مسیر و برخورد با یک دستگاه وانت شد.

 زنده زنده سوختن راننده پراید در پی برخورد با نیسان

 این تصادف یکم اردیبهشت ماه ۹۸ در محور “یاسوج به بابامیدان” منطقه سرگچینه(بردکر) اتفاق افتاد که متاسفانه بعلت برخورد دو خودرو و آتش سوزی پراید راننده پراید در خودرو سوخت.

 پرسنل اورژانس به محض دیدن صحنه آتش سوزی با یک کپسول آتش نشانی که در دست داشتند جهت خاموش شدن خودرو اقدام کردند اما متاسفانه بعلت شدت آتش نتوانستند راننده خودرو را نجات دهند.

 مرگ تلخ است اما تلخ تر این است که در این گونه حوادث انسانی از دنیا برود، سوخته شدن در خودرو یکی از تلخ ترین مرگ های دنیا است.

پریسا، پدرام و پرهام

دی ماه سال ۹۴ نیز حادثه ای در شهرستان بویراحمد رخ داد که هیچ گاه از ذهن مردم استان پاک نمی شود حادثه ای که سه ثمره زندگی یک خانواده را از انها گرفت و تنها کیف و لباس های مدرسه آنها را به یادگار گذاشت.

شامگاه چهارشنبه (۲۴ دی ۹۴)  یک دستگاه آمبولانس اورژانس ۱۱۵ یاسوج حامل مجروحان یک تصادف رانندگی در حال عبور از مسیر بابامیدان به یاسوج در حدفاصل دهستان دشتروم و نزدیک پمپ بنزین منصوری با یک دستگاه خودروی پیکان برخورد می‌کند که متأسفانه در این سانحه سه نفر از سرنشینان پیکان شامل سه کودک ۵، ۱۰ و۱۴ ساله کشته می‌شوند.

پریسا، پدارم و پرهام سه کودکی که به همراه پدر و مادر می خواستند به مهمانی بروند اما گویا خدا می خواست که خودش میزبان این سه کودک باشد.

ضجه های مادر این سه کودک را تاریخ هم فراموش نمی کند خانواده ای که ثمره های عمرشان این سه کودک بودند اینگونه ثمره زندگی شان پر پر شد.

 ۱۶ خرداد ماه سال ۹۸ سانحه دلخراش رانندگی در جاده گچساران -نوراباد ممسنی ۲ کشته برجای گذاشت. برخورد پراید با تریلر در جاده گچساران به نورآباد ممسنی ۲ کشته برجای گذاشت.این حادثه در محور رستم از سمت کوپن به سمت باشت اتفاق افتاد.

متاسفانه در این حادثه خونبار عروس و داماد جوان از سرنشینان پراید در دم جان باختند، احداث باند دوم محور کوپن به باشت از ۳ سال پیش و پس از برگزاری مناقصه بلاتکلیف مانده است ماه گذشته نیز در همین نقطه ۶ نفر از هموطنان بر اثر تصادف کشته شدند.

مرگ تلخ دو دانشجوی کهگیلویه و بویراحمدی رشته پزشکی دانشگاه شیراز

 ۱۳ خرداد ماه سالجاری دو دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه شیراز در تصادف در محور یاسوج به شیراز جان باختند.

 دو دانشجوی کهگیلویه و بویراحمدی که در ترم اخر رشته پزشکی دانشگاه شیراز تحصیل می کردند، در تصادف رانندگی در محور یاسوج به شیراز جان باختند.

مرگ ۸ عضو یک خانواده

۱۷ خرداد ماه حدود ساعت ۱۸:۱۵ عصر روز جمعه، یک دستگاه پژو پارس با ۹ سرنشین در محور یاسوج-چرام واژگون شد که هفت تن از سرنشینانش که عضو یک خانواده و اهل شهرستان چرام بودند، در صحنه تصادف جان خود را از دست دادند.

این خودروی حامل خانواده محمدرحیم بابایی، همراه فرزندان و دو نوه‌اش در محدوده پیچ آب حیات محور یاسوج-چرام واژگون شد و به دره سقوط کرد که دو نفر دیگر از سرنشینان نیز دچار مصدومیت شدید شدند. این دو به بیمارستان دهدشت انتقال داده شده‌اند که متأسفانه یک نفر از مصدومان به علت شدت جراحات وارده در بیمارستان فوت کرد.

گفتنی است چهار تن از سرنشینان این خودرو کودک بودند.

محور یاسوج-چرام (باغچه سادات) دارای پیچ‌های بسیار خطرناک، شیب تند و با علائم ایمنی کم بوده که از این راه فرعی به اندازه یک راه اصلی، تردد و استفاده می‌شود و بیش از پنج سال است که کار تغییر پیچ‌ها و حذف نقاط حادثه‌خیر آن، به حال خود رها شده است.

اینها تنها تعداد کمی از حوادث رانندگی در کهگیلویه و بویراحمد است حوادث تلخی که فراموش نمی شود اما دلیل این سانحه های دردناک چیست؟ آیا مقصر اصلی بی توجهی  راننده ها و عدم رعایت قوانین  است؟ نمی توان نقش راننده ها را در وقوع سانحه نادیده گرفت اما بدون شک مسئولان نیز مقصر هستند.

در سانحه اخیر چرام معاون عملیات پلی راه راهور و ناجا در جلسه ایمنی راه های کهگیلویه و بویراحمد شرکت کرد و یکی از دلایل این سانحه را نبود تابلوهای مناسب و فسفری در این مسیر بیان کرد، بی توجهی مسئولان گاهی فاجعه های زیادی را به بار می آورد.

مرگ سه فرزند یک خانواده، مرگ عروس و داماد، سوخته شدن در خودرو همه اینها مقصرهای اصلی و فرعی دارند، راه های ارتباطی کهگیلویه و بویراحمد کوهستانی و صعب العبور است توپوگرافی منطقه به گونه ای است که نقشه ای که در شمال ریخته می شود  را نمی توان در این استان اجرا کرد.

راه های زمینی و هوایی کهگیلویه و بویراحمد به توجه ویژه مسئولان نیاز دارند وزارت راه و شهرسازی نیاز است که شرایط ویژه این استان را در نظر بگیرد مسئولان استان از وزارت مربوطه خودشان دنبال حق و حقوق مردم باشند مسئولانی که نماینده های مردم هستند اگر کوتاهی کنند بدون شک روزی باید جلوی خداوند پاسخگوی عملکردشان باشند.

انتظار می رود که بعد از تصادف چرام مسئولان این استان را ویژه تر ببینند به امید روزی که حوادث رانندگی در اتسان به حداقل برسد.

گم شدن کودک سه ساله

محمد مهدی کودک سه ساله کهگیلویه و بویراحمدی در روز جمعه ۶ اردیبهشت ماه سالجاری  به همراه خانواده برای گردش و تفریح به تنگ مهریان یاسوج رفته بودند  که گویا سرنوشت خوبی در انتظار این کودک سه ساله نبود و در کنار رودخانه تنگ مهریان گم شد،  با توجه به اینکه خانواده رضوانی فر در کنار رودخانه اسکان پیدا کرده بودند پس از گم شدن تنها چیزی که به ذهنشان رسید این بود که ممکن است کودک به درون آب افتاده باشد.

 

خانواده رضوانی فر با  آتش نشانی تماس گرفتند و ماجرا را گفتند که آتش نشانی نیز در سریع ترین زمان ممکن خودشان را به محل حادثه می رسانند و عملیات جست و جو برای کودک ۳ ساله را  آغاز می کنند.

ماموران آتش نشانی و امدادی نیز به مدت یک هفته عملیات جست و جو برای کودک سه ساله را در رودخانه های تنگ مهریان و مختار انجام دادند اما هیچ اثری از این کودک به دست نیامد وبا گذشت بیش از ۶۰ روز از گم شدن محمد مهدی می گذرد و هنوز خبری از این کودک در دست نیست.

عکس محمد مهدی در  شبکه های مختلف مجازی منتشر شد تا شاید نشانی از آن به دست خانواده اش برسد،اما هنوز خبری نشده است.

انتهای پیام/

ایل بانو/