پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

 

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران، نمایندگان مجلس از روزی که رای مردم را در یک حوزه انتخابیه می‌گیرند، نماینده همه مردم کشور محسوب می‌شوند و هیچ مرز جغرافیایی در درون کشور نمی‌تواند انها را محدود کند.

از سوی دیگر، تفکر مذموم و مسموم سردسیری و گرمسیری در استان کهگیلویه و بویراحمد بیش از هر نقطه دیگری از ایران عزیز، ضرورت حذف مرزهای فیزیکی را در ذهن و فکر ما برجسته و موثر می‌کند.

ماجرا از جایی آغاز شد که تعداد زیادی از اهالی آجم از ایل طیبی در مسیر سفر غلام‌محمد زارعی به بخش مارگون بویراحمد از او خواستند تا حالا که به منطقه آمده است از روستا و اراضی کشاورزی آنان هم بازدید کند.

بعضی از روستای آجم دقیقا روی مرز دو شهرستان بویراحمد و شهرستان کهگیلویه است که از هر دو شهرستان به نوعی خدمات می‌گیرد.

تنها در یک مثال می‌توان به این موضوع اشاره کرد که در سیل‌های گذشته تمام مسیرهای ارتباطی مسدود شده منطقه آجم توسط راهداری مارگون بازگشایی شدند، چرا آقایان آن زمان واکنشی نشان ندادند؟

مگر جمهوری اسلامی مرز دارد و مگر خدمت به مردم مرزنشین بین دو شهرستانکاین حساسیت‌های کاذب را دارد؟.

اما از همه مهم تر در دوماه قبل یکی از فرزندان ایل طیبی در روستای آجم بر اثر پرتاب سخره سنگ چند ساعتی در زیر سنگ گرفتار بود و ادارات و‌ نهادهای امنیتی مارگون در کمترین زمان خودشان را رساندند اگر چه متاسفانه این فرد، جان باختند چرا آن زمان کسی واکنش نشان نداد؟

روستای آجم، هم‌مرز بخش مارگون در بویراحمد است و زارعی درخواست مردم را رد نکرد و به منطقه آنان رفت؛ او همان‌جا نیز با مسئولان استانی جهاد کشاورزی تماس گرفت و خواستار تکمیل و اجرای کامل طرح تامین آب اراضی کشاورزی آنان شد.

این کار خوب زارعی در حالی بود که برخی مسئولان شهرستان کهگیلویه که با همین تفکرات سال‌ها این شهرستان را به عقب راندند، اکنون به جای استفاده از فرصت حضور یک نماینده مردم در یک منطقه محروم، وارد بازی رسانه‌ای شدند و به جای خدمت، حاشیه درست کردند.

آنها، بحث جدایی آجم از شهرستان کهگیلویه را مطرح کردند در حالی که در سفر زارعی به جز مطالبات مردم و اصرار آنها به بازدید کوتاه این نماینده مجلس از اراضی کشاورزی و وضعیت منطقه، چنین بحثی نه مطرح شد و نه هم انگیزه این سفر بوده است.

بعضی از روستاهای آجم خالی از سکنه است و تنها با تکمیل طرح تامین آب جهاد کشاورزی می‌شود خانواده‌ها را برگرداند اما جالب اینجاست مسئولان شهرستان کهگیلویه که باید اکنون پاسخگوی این باشند که آجم چرا خالی از سکنه و محروم از هر خدمتی شده است، یک کار خوب را به حاشیه می‌برند تا کسی از خود آنها سوال نکند.

این استان از سردسیر و گرمسیر گفتن‌ها ضربه خورده است و اتفاقا باید زارعی به دیشموک برود و حرف مردم آنجا را هم بشنود چرا که تصمیمات و مصوبات مجلس که جزیره‌ای و محدود به یک روستا و شهرستان و استان که نیست بلکه برایند رای و نظر نمایندگان یک تصمیم و یک قانون را تصویب می‌کند.

چگونه است که وقتی سایر نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه دیگر می‌روند، این حواشی نیست اما سفر زارعی به نقطه مرزی شهرستان بویراحمد، اینگونه حاشیه‌ساز و مهم می‌شود؟

انتهای پیام/ کرم اطمینان