پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

در حالی در خرداد ماه امسال ۹.۷ درصد کل تعداد چک‌های مبادله‌ای فارس به مبلغ ۳۴۳ میلیارد تومان برگشت خورده که «تبادل چک» در این استان با کاهش ۲۱ درصدی همراه بوده است.

مبلغ چک‌های برگشتی فارس 11 درصد افزایش یافت؛ برگشت 324 میلیارد تومان چک در یک ماهبه گزارش ریواس جنوب به نقل از تسنیم، خرداد ماه امسال در کل کشور بالغ بر ۶٫۵ میلیون فقره چک بـه ارزشی  حدود ۸۴۲ هزار میلیارد ریال مبادله شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۹٫۲ درصد و از نظر مبلغ ۱۵٫۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

کاهش ۴ درصدی چک‌های مبادله‌ای فارس

در استان فارس نیز دو هزار و ۱۹۱ فقره چک مبادله‌ای (۳٫۴ درصد کل چک‌های مبادله‌ای کشور) به مبلغ ۲۷ هزار و ۴ میلیارد ریال (۳٫۲ درصد کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای کشور) مبادله شده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۴٫۲ درصد و از نظر مبلغ ۲۰٫۵ درصد کاهش داشته است.

در خرداد ‌ماه ۵۰٫۹  درصد از تعداد چک‌های مبادله‌ای کل کشور در سه استان تهـران (۳۳٫۱ درصد)، اصفهان (۹٫۹ درصد) و خراسان رضوی (۷٫۹ درصد) مبادله شده است. از لحاظ ارزش نیز ۶۴٫۲ درصد از مبالغ چک‌های مبادله‌ای در سه استان تهران (۵۲٫۳ درصد)، خراسان رضوی (۶ درصد) و اصفهان (۵٫۹ درصد) مبادله شده است.

وصول ۹۰٫۳ درصد چک‌های مبادله‌ای

خرداد ماه امسال در کل کشور بیش از ۵٫۹ میلیون فقره چک به ارزشی بالغ بر ۷۴۸ هزار میلیارد ریال وصول شد کـه نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۹٫۵ درصد و از نظر مبلغ ۱۶٫۷ درصد کاهش داشته است. در ماه مورد گزارش ۹۰٫۶ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای کشور و ۸۸٫۹ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای وصول شده است.

در بین استان‌های کشور بیش‌ترین نسبت تعداد چک‌های وصولی به کل چک‌های مبادله‌ای به ترتیب به استان‌های گیلان (۹۲٫۹ درصد)، البرز (۹۲٫۹ درصد) و یزد (۹۱٫۷ درصد) اختصاص یافته است و استان‌های کهگیلویه و بویراحمد (۸۴٫۵ درصد)، کرمان (۸۶ درصد) و چهارمحال و بختیاری (۸۶٫۷ درصد) پایین‌ترین نسبت تعداد چک‌های وصولی به کل چک‌های مبادله شده را به خود اختصاص داده‌اند.

در استان فارس یک هزار و ۹۷۸ فقره چک (۹۰٫۳ درصد تعداد چک‌های مبادله‌ای) به مبلغ ۲۳ هزار و ۵۷۶ میلیارد ریال وصول شده که نسبت به ماه گذشته از نظر تعداد ۴٫۷ درصد و از نظر مبلغ ۲۳٫۷ درصد کاهش داشته است.

چک‌های برگشتی

خرداد ماه امسال در کل کشور حــدود ۶۱۷ هزار فقره چک به ارزشی حدود ۹۴ هزار میلیارد ریال برگشت داده شده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۶٫۱ درصد کاهش و از نظر مبلغ ۱٫۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

در ماه مورد گزارش، در کل کشور ۹٫۴ درصـد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۱۱٫۱ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای برگشت داده شده است.

افزایش ۱۱ درصدی مبلغ چک‌های برگشتی فارس

در استان فارس ۹٫۷ درصد کل تعداد چک‌های مبادله‌ای (۲۱۳ فقره چک) و ۱۲٫۷ درصد کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای به مبلغ سه هزار و ۴۲۸ میلیارد ریال برگشت خورده که نسبت به ماه گذشته از نظر تعداد ۰٫۹ درصد و از نظر مبلغ ۱۱٫۱ درصد افزایش داشته است.

استان‌های کردستان، هرمزگان و کرمان بیش‌ترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله‌ای و استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، ایلام و گیلان کم‌ترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله‌ای را در بین استان‌های کشور به خود اختصاص داده‌اند.

در استان فارس ۲۰۷ فقره چک (۹۷٫۲ درصد چک‌های برگشتی) به مبلغ سه هزار و ۳۵۱ میلیارد ریال به دلیل کسری یا فقدان موجودی برگشت خورده و تنها ۲٫۸ درصد چک‌های برگشتی به دلیل عدم تطابق امضا، نقص امضا، مغایرت تاریخ عددی و حروفی، مخدوش بودن امضا یا مندرجات چک، مغایرت مبلغ حروفی با عددی چک، مسدود بودن حساب مورد نظر و مسدود بودن چک با شماره سری و سریال مرتبط برگشت خورده است.

آمار چک‌‌های برگشتی از آنجا حائز اهمیت است که افزایش یا کاهش آن میزان رکود در بازار و اقتصاد را نشان می‌دهد، شاخص چک‌های برگشتی شاخص خوبی از وضعیت اقتصادی کشور و نمادی برای اعتماد بازار است. وقتی رکود در بازار حاکم باشد کسانی که کالاهای خود را از طریق صدور چک خریداری کرده‌اند توانایی فروش کالا و پاس کردن چک‌ها را ندارند و در نتیجه چک آنها برگشت می‌خورد بنابراین هر چه رکود بر بازار شدیدتر باشد تعداد چک‌های برگشتی بیشتر است.

انتهای پیام/ سحر فکورپور