پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

شدت آتش‌سوزی هتل آسمان شیراز که شنبه ۱۲ مرداد ۹۸ رخ داد به اندازه‌ای بود که باعث تعطیلی مغازه‌های اطراف و تخلیه خانه‌های مجاور آن شد تا نگرانی از پیامدهای این آتش سوزی همچنان شعله بکشد.

شعله های نگرانی پس از آتش سوزی هتل آسمان شیرازبه گزارش ریواس جنوب به نقل از ایرنا، هتل آسمان همانند چندین هتل دیگر در خیابانی تنگ قراردارد؛ خیابان رودکی که یک سمتش به بولوار همواره شلوغ زند و سمت دیگرش به خیابان تنگ فردوسی وصل است.

سه راه رودکی و چهارراه زند که به فاصله اندکی در خیابان زند همسایه هستند، مرکز تجاری شیراز محسوب می شوند.

جنب و جوش و شلوغی، همسایه همیشگی این دو محل است و اینک بنا به دلایل امنیتی سایه ای از محدودیت بر آن ها افکنده شده است.

تمام خیابان‌ها و کوچه‌های منتهی به هتل آسمان شیراز را راهنمایی و رانندگی و ماموران انتظامی با گذاشتن نرده‌ها و موانع متعدد بسته اند و اجازه تردد به خودروها و افراد داده نمی‌شود.
اتوبوس اورِژانس و خودروهای آتش‌نشانی همچنان در خیابان رودکی شیراز و در نزدیکی هتل آسمان شیراز مستقر هستند تا برای هرگونه حوادث احتمالی آماده باشند.
عابران پیاده تنها از خیابان فردوسی می‌توانند وارد خیابان رودکی شوند اما بالاتر از کوچه ۶ اجازه عبور ندارند و توقف نیز برای آنان ممنوع است و در صورت توقف تذکر افسران پلیس را درپی دارد.
برخی از روی کنجکاوی به خیابان رودکی آمده‌اند، برخی نیز برای برداشتن وسایلی از منزل خود به این خیابان آمده‌اند، برخی نیز کاسبانی هستند که کسب و کارشان با آتش سوزی هتل آسمان شیراز مختل شده است.
رهگذاران خیابان رودکی با یکدیگر پچ پچ می‌کنند و هر کس تحلیلش را از آینده هتل آسمان شیراز می‌گوید، برخی می‌گویند تخریب در انتظار هتل است، برخی نیز می‌گویند رانت‌ها و فشارها اجازه تخریب را نمی‌دهد.
در فضای مجازی نیز هر کس آتش‌سوزی را نتیجه آه کسی می‌داند، یکی می‌گوید آه کریم خان زند دامن آسمان را گرفت و دیگری می‌گوید قانون دامن هتل سر به فلک کشیده را گرفت که مانع ثبت محور زندیه شده است.
خبرنگار ایرنا برای گفت و گو با اهالی خیابان رودکی به این خیابان رفت تا حال آنان را پس از آتش‌سوزی ۱۴ ساعته جویا شود.
یکی از مغازه دارانی که مغازه او روبروی هتل آسمان شیراز قرار دارد، می‌گوید از زمانی که ساخت این هتل آغاز شد جز زحمت و اخلال در روند کسب و کار چیز دیگری برای ما نداشت، الان هم که مغازه را تعطیل کرده‌ام.
او بیان کرد: هنوز مشخص نیست چه کسی می‌خواهد ضرر و زیان ما را بدهد، در این شرایط سخت اقتصادی که به سختی کسب و کارمان را مدیریت می‌کنیم تعطیلی چند روزه مغازه خسارت زیادی به ما وارد می‌کند.
مغازه‌دار دیگری نگران تخریب احتمالی هتل آسمان شیراز است و می‌گوید اگر این اتفاق بیفتد ماه‌ها باید خانه نشین شویم چون بازگشت به شرایط عادی به این سادگی نیست.
یکی از فروشندگان که مغازه او از هتل شیراز فاصله بیشتری دارد و موفق به باز کردن مغازه خود شده است می‌گوید: ای کاش مغازه را باز نکرده بودم چون خیابان رودکی از ۲ طرف بسته شده و مشتری ندارم، هر روز تا این موقع مشتری‌های زیادی داشتم اما امروز خبری از مشتری نیست.
یکی از ساکنان می‌گفت: در نزدیکی هتل آسمان شیراز ، مغازه خشکبار  بود که روز گذشته براثر شدت آتش‌سوزی تمام محصولاتش خراب شدو نگران جبران خسارت برای این کاسب خیابان رودکی هستم.
برخی ساکنان دیگر خیابان رودکی از روند ساخت این هتل شاکی بودند و خواستار پایان دادن به این ساختمان حاشیه ساز در این خیابان شدند.
عده‌ای از ساکنان نیز که قصد حضور در منزل خود داشتند و می خواستند وسایل بردارند با مخالفت پلیس مواجه بودند، برخی نیز پس از اصرار با پلیس راهی منزلشان می‌شدند تا زود برگردند و حادثه‌ای برای آنان پیش نیاید.
هتل آسمان شیراز حوالی ساعت ۱۱  شنبه ۱۲ مرداد ۹۸ دچار حریق شد و با طولانی شدن روند اطفای آتش سوزی بیم ناپایداری و سقوط این سازه ۱۸ طبقه می‌رفت که براساس تصمیم شورای مدیریت بحران استانداری فارس برای پیشگیری از هرگونه رخداد، دستور تخلیه همه  منازل و هتل‌های اطراف هتل آسمان صادر و این کار انجام شد.
به گفته برخی کارشناسان بعد از اطفای حریق نیز احتمال سقوط این سازه به دلیل آسیب دیدن و سست شدن در پی ۱۴ ساعت آتش‌شوزی بی وقفه در طبقات زیرین این محل وجود دارد.
هنوز دلیل مشخصی برای این آتش سوزی عنوان نشده است اما درساعات اولیه مدیرعامل آتش نشانی شیراز گفت آتش سوزی از محل انباشت نزدیک به ۲ هزار تشک در این هتل که در طبقه منفی ۲ بود آغاز شد.
این هتل و چندین هتل دیگر شیراز در خیابان تنگی به نام رودکی مستقر هستند.

مدیر کل میراث فرهنگی فارس گفت: پس از آتش سوزی هتل در حال ساخت آسمان شیراز، دستور تخلیه ساختمان‌ها و هتل‌های اطراف محل آتش‌سوزی صادر  و مسافران ۶ هتل خیابان رودکی در دیگر تاسیسات اقامتی اسکان یافتند.
مصیب امیری اظهار داشت:این اداره کل با همکاری جامعه هتلداران استان ، امکان اسکان ۶۰۳ مسافر ایرانی و خارجی هتل های اطراف هتل آسمان را فراهم کردند.
هتل های  صدرا، پارسیان، کریم خان، رودکی، آریو برزن و  هدیش در خیابان رودکی فعالیت دارند

مقاوم‌سازی یا تخریب هتل آسمان شیراز منوط به نظر کارشناسان

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس گفت: اینکه امکان مقاوم سازی هتل آسمان شیراز پس از آتش سوزی آن وجود دارد یا اینکه باید تخریب شود منوط به نظر کارشناسان است.

رحیم آزادی یکشنبه در گفت و گو باخبرنگار افزود: پس از خاموش شدن آتش از کارشناسان سازمان نظام مهندسی استان فارس دعوت شد نظر کارشناسی خود را در خصوص وضعیت فعلی ساختمان  هتل اعلام کنند.

او ادامه داد: با اعلام وقوع آتش در هتل آسمان شیراز که ساعت حوالی ۱۱ صبح شنبه روی داد بلافاصله در محل حاضر شدیم و نیروهای امدادی، انتظامی و خدمات رسان از جمله آتش نشانی، اورژانس، هلال احمر و نیروی انتظامی فراخوانده شدند.
وی اضافه کرد: به دستور استاندار فارس بلافاصله شورای مدیریت بحران به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری در محل تشکیل و وظایف هر یک از مجموعه های مستقر در محل مشخص و اعلام شد.
او اظهار کرد: نیروهای کمکی فرودگاه، پالایشگاه، پتروشیمی و راهداری نیز برای کمک به سایر نیروها فراخوانده شدند.
مدیر کل مدیریت بحران استانداری فارس گفت: به منظور تامین امنیت ساکنان ساختمان های اطراف هتل، شورای مدیریت بحران تصمیم به تخلیه تمام ساختمان ها تا شعاع ۱۵۰ متری هتل گرفت و خیابان های منتهی به خیابان رودکی نیز به منظور سهولت تردد نیروهای امدادرسان بسته شد.
رحیمی افزود: سرانجام پس از ساعت ها ساعت ها تلاش جمعی یک هزار نیروی امداد رسان و خدمات رسان و همچنین نیروهای ارتش، سپاه و بسیج، آتش در ساعت چهار و ۳۰ دقیقه بامداد امروز مهار شد.
وی بیان کرد: علت وقوع آتش سوزی نیز پس انجام کارهای کارشناسی اعلام خواهد شد.
نام هتل آسمان در سال های اخیر به دلیل آنچه نقض حریم درجه یک مجموعه زندیه و ارگ کریم خانی نام گرفت، بارها بر سر زبان ها افتاده بود.
گفته شد ساخت چندین طبقه اضافه در این هتل مانع اصلی برای ثبت جهانی مجموعه زندیه شیراز در فهرست میراث جهانی یونسکو است.
هتل آسمان در خیابانی تنگ به نام رودکی مستقر است که هتل های دیگری نیز در این خیابان فعالیت دارند.

انتهای پیام/ سحرفکورپور