پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

نایب رئیس شورای شهر شیراز با تأکید بر وفادار ماندن این شورا بر وعده‌های خود در خصوص شفافیت، مدعی شد که کاسبان فضای غیرشفاف در شیراز، با خط‌گیری از محافل شبانه، از هیچ تلاشی برای کارشکنی و سنگ‌اندازی در راه نمایندگان مردم، کوتاهی نکرده‌اند.

به گزارش ریواس جنوب، بخشی از نطق ابراهیم صبوری در نود و هشتمین جلسه صحن علنی شورای اسلامی شهر شیراز، در ادامه منتشر می‌شود.

ابراهیم صبوری – نایب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز

 در جهانی که امروز در آن زندگی می کنیم، شفافیت از ضروریات تحقق حکمرانی خوب و از الزامات سیاستگذاری مطلوب دانسته شده است؛ ضرورتی که بی تردید، کارآمدی سیستم از یکسو و بالابردن سطح رضایتمندی شهروندان و سرمایه اجتماعی به آن وابسته شده است.

این حق انکار نشدنی شهروندان است که اول دستگاه حاکمیتی خود را نسبت به آنچه انجام می دهد پاسخگو بدانند؛ دوم خود را از شفافیت واقعی کارها و تصمیم ها، گردش آزاد اخبار و حق دسترسی آسان به اطلاعات بهره مند بدانند؛ و سوم آن که اگر در برابر فساد، تخلف یا سوء مدیریتی انگشت به اعتراض بلند کردند، عقوبتی را در انتظار فردای خود نبینند.

** برای عمل به وعده شفافیت صادقانه تلاش کرده‌ایم

در شورای پنجم شهر شیراز، از همان روز اول وعده دادیم که در مسیر شفاف‌سازی گام برخواهیم داشت؛ وعده دادیم اما نه برای آن که مانند برخی تنها شعار داده باشیم؛ وعده دادیم و صادقانه کوشیدیم که بدان عمل کنیم.

باور داشتیم و هنوز باورمان است، که مصالح مردم شهر بر منافع خود یا هرکس دیگر مقدم است و راه تامین این باور را در اصلاح فرآیندهای معیوب و روندهای غلط، انضباط مالی، مبارزه واقعی با فساد و تلاش برای ایجاد فضایی شفاف دانستیم.

کوشیدیم در مدیریت شهری شیراز به سمت ایجاد فضایی برویم که اصل بر شفافیت باشد نه پنهان کاری؛ فضایی که در آن مخالفان شفافیت لااقل هزینه‌ی کار خود را بپردازند و اگر مدیری در راه شفاف‌سازی قدمی –هر چند کوچک–  برداشت از حمایت تصمیم‌گیران شهری و شهردار برخوردار شود.

** مصادیقی برای شفاف‌سازی شورای پنجم شیراز

ما به عهد خود وفادار بودیم؛ پخش صوت کامل جلسات شورا به صورت آنلاین و بارگذاری فایل صوتی جلسات بدون ثانیه‌ای حذف و تصرف در سایت شورا، انتشار مصوبات شورا، راه‌اندازی سامانه شفافیت شهرداری، تصویب طرح مدیریت تعارض منافع در شهرداری شیراز، در هم شکستن انحصار دفاتر تسهیل‌گری جهت نوسازی بافت فرسوده شهری و چندین و چند کار دیگر، همگی گواه همین مدعاست.

** کاسبان فضای غیرشفاف هم بر عهد خود ماندند و کارشکنی کردند!

ما به عهد خود وفادار بودیم اما دشمنان روشنی و کاسبان فضای غیرشفاف هم بر عهد خود ماندند و از هیچ تلاشی برای کارشکنی و سنگ‌اندازی در راهی که پیش گرفتیم، کوتاهی نکردند.

با قطعیت به شما می‌گویم که برخی تخریب‌های جهت‌دار و دور از انصاف که در ماه‌های گذشته از سوی برخی محافل و شب‌نشینی‌ها در بعضی فضاهای رسمی و بی نام و نشان مجازی نسبت به عملکرد شورای پنجم، شهردار شیراز و مدیریت شهری انجام شد، تلاشی بود تا به خیالی ما را به خود سرگرم کنند تا عده‌ای پشت دیوار امن خود، آسوده خیال مخفی بمانند!

** گزارشی از ایرادات سامانه شفافیت

امروز اینجانب در گزارشی به پیشگاه مردم و شهروندان عزیز شیرازی ایرادات سامانه شفافیت شهرداری شیراز را متذکر خواهم شد تا مسؤولین امر برای رفع این ایرادات تمام تلاش خود را به کار گیرند واین سامانه به عنوان دستاورد بزرگ این شورا بدون کمترین ایراد و با بهترین کیفیت در اختیار مردم قرار گیرد.

در همین جهت به همراه یک تیم متخصص و فنی به بررسی مقایسه ای سایت سامانه شفافیت شهرداری شیراز در مقایسه با تمامی کلانشهرهای کشور پرداخته ایم و در این راستا به نتایج مثمر ثمری رسیده ایم که امیدوارم این نتایج مورد استفاده مدیران شهرداری برای رفع تمامی این مشکلات قرار گیرد.

از ۸ کلانشهر کشور تنها تهران، مشهد، اصفهان و شیراز دارای این سامانه می باشند و چهار کلانشهر تبریز، قم، کرج، اهواز عملاً دارای سامانه شفافیت نیستند، پس بررسی مقایسه ای را روی چهار کلانشهر دارای سامانه قرار داده ایم.

به گزارش ریواس جنوب، این عضو شورای شهر در ادامه نطق خود به تفصیل گزارشی تخصصی از وضعیت وب‌سایت سامانه شفافیت شهرداری پرداخت.

در این گزارش مبسوط بر ضرورت واگذاری تخصیص اعتبار لازم و موضوع طراحی اختصاصی این وب سایت به یک تیم تخصصی برنامه‌نویسی، تأکید شد.

انتهای پیام/ سجاد بنام