پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

بعد از آنکه در شورای برنامه‌ریزی کهگیلویه و بویراحمد مبلغ یارانه نقدی مردم این استان ۳۶۴ میلیارد تومان اعلام شد و این آمار با توجه به جمعیت استان در همین پایگاه خبری تحلیل و مورد انتقاد قرار گرفت، {اینجا بخوانید} غضنفر آرام در تماسی تلفنی در این زمینه شفاف‌سازی کرد.

غضنفر آرام

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، آقای آرام در این مصاحبه تلفنی گفته است که آماری که در این جلسه بیان کرده اشتباه نبوده ولی همه این مبلغ مربوط به یارانه ۴۵ هزار و پانصدی نیست که هر ماه به حساب سرپرستان خانوار و افراد مشمول واریز می‌گردد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی این استان گفته که یارانه نقدی در کهگیلویه و بویراحمد بین ۸۰۰ هزار نفر به مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان توزیع می‌شود که مبلغ آن ۳۶ میلیارد و ۴۰۰ هزار تومان، معادل ۳۶۴ میلیارد ریال است.

او در پاسخ به این سؤال که چرا در آن جلسه شما همین مبلغ را ۳۶۴ میلیارد تومان اعلام کردید، پاسخ داد که از این مبلغ حدود ۳۶ میلیارد تومان آن مربوط به یارانه نقدی و مابقی آن سایر یارانه‌های پنهان بوده است.

آرام گفته است بنابراین مبلغ ۳۶۴ میلیارد تومان برای همه یارانه‌های پرداختی در کهگیلویه و بویراحمد عدد درستی است ولی میزان یارانه نقدی پرداخت شده به خانوارها ( ۴۵۵۰۰ تومان) همان ۳۶۴ میلیارد ریال است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی کهگیلویه و بویراحمد مبلغ اعلام شده را مربوط به سرجمع‌ یارانه های نقدی و نیز یارانه‌های پنهان و حمایتی دولت از تولید و کالا و خدمات و نیز برای ایجاد رفاه عمومی عنوان کرد و افزود؛ یارانه های پنهان، حمایت دولت از برخی کالاها و خدمات است که هزینه های این حمایت در آمار پرداخت یارانه منعکس نمی‌شود.

او برخی از یارانه‌های پنهان را شامل یارانه نان و کالاهای اساسی، یارانه‌پرداختی در بحث توسعه صادرات غیرنفتی، یارانه های پرداختی به بحث حاملهای انرژی، بنزین و گازوئیل و … برشمرد.

آرام کاهش فقر، کمک به افراد فقیر و اقشار آسیب پذیر، کمک به واحدهای‌تولیدی و مقوله ی تولید، برقرار عدالت اجتماعی و‌ کمک به بهبود توزیع درآمد را از اهداف و الزامات پرداخت یارانه ها برشمرد که بصورت نقدی یا کالایی یا حمایتی از برخی کالاها و خدمات انجام می‌شود.

انتهای پیام/بنام