پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

برداشت انجیر در شهرستان استهبان فارس در حالی آغاز شد که پیش‌بینی می‌شود صادرات انجیر در سال زراعی جاری حدود ۸۰ میلیون دلار درآمد ارزی برای کشور به همراه داشته باشد.

به گزارش ریواس جنوب، حدود ۹۳ درصد از باغ‌های انجیر ایران و حدود ۱۳ درصد از مجموع ۴۲۵ هزار هکتار زمین ویژه درخت انجیر در جهان، در استان فارس قرار دارد.

در این میان شهرستان استهبان با بیش از ۲۴ هزار هکتار باغ انجیر، نزدیک به نیمی از باغ‌های انجیر کشور را در خود جای داده که بر همین اساس قطب تولید انجیر لقب گرفته است.

مهدی اعیان‌منش مدیر جهاد کشاورزی استهبان، با اعلام اینکه برداشت انجیر دیم در این شهرستان آغاز شد و تا نیمه مهرماه ادامه خواهد یافت، پیش‌بینی کرده که در سال زراعی جاری، حدود ۱۳ هزار تن انجیر برداشت شود.

** ۸۰ میلیون دلار ارزآوری در صادرات انجیر استهبان

حدود ۷۵ درصد از انجیر خشک استهبان به کشورهای چین، هنگ کنگ، ویتنام، هند، مالزی، تاجیکستان و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.

نکته‌ی جالب در آمارهای این مقام مسؤول، ارزآوری بالای صادرات انجیر است که بر این اساس در سال جاری بیش از ۸۰ میلیون دلار درآمد ارزی برای کشور به همراه خواهد داشت؛ عددی که با نرخ امروز دلار معادل حدود هزار میلیارد تومان خواهد بود.

همچنین ۵ واحد فرآوری و بیش از ۱۰ واحد بسته‌‌بندی انجیر به صورت کارگاهی و کارخانه‌ای، در زمینه‌ی تولید محصولاتی مانند شربت، مربا، سرکه، حلوای مسقطی، بیسکویت، کیک، کلوچه و پودر انجیر فعالیت دارند.

** حل مشکلات صادرات انجیر

مدیر جهاد کشاورزی استهبان همچنین از حل مشکلات موجود در صادرات انجیر خبر داد و اظهار داشت: طولانی شدن زمان نگهداری انجیر استهبان در گمرک و کند بودن زمان انتقال، کارخانه‌های بسته‌بندی را با مشکلات فراوانی در خصوص صادرات انجیر روبه‌ رو می‌کرد که خوشبختانه با تعامل با گمرک استان فارس، این مشکلات حل شده است.

شهرستان استهبان در ۱۶۰ کیلومتری شرق شیراز در استان فارس واقع است.

انتهای پیام/ سجاد بنام