پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

نوذر امامی عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: راه نجات کشور انتخابات است، اما انتخابات آزاد و عادلانه نه انتخاباتی با نظارت استصوابی.

به گزارش ریواس جنوب، متن نطق پیش از دستور نوذر امامی در ادامه می‌آید:

هفته دولت را به دولتمردان نظام مجمهوری اسلامی بویژه استاندار محترم فارس و فرماندار عزیز و همه کارمندان و مدیران دستگاههای اجرایی  تبریک عرض میکنم و به روح  پاک و منور شهیدان رجایی و باهنر درود میفرستم و آرزو میکنم که همه دولتمردان و مسولین نظام اسلامی در راه و رسم زندگی و تواضع و فروتنی و ساده زیستی و مرد مداری و زهد و تقوا دنبالرو و پیرو آن شهیدان راه حق و فضیلت باشند.

و بدانند این نظام و انقلاب ثمره خون پاک و مطهر شهیدانیست که برای بر پایی پاکی و تقوا و عدالت و آزادی و اصلاح امور اجتماعی به پا خواستند و ما وارث امانت بزرگ آنان و پاسداری از حرمت خون پاک همه شهیدان راه حق و آزادی هستیم.

عید غدیر  از بزرگ‌ترین اعیاد شیعیان هست با تبریک مجدد، خواستم از توصیه های مولای متقیان علی علیه السلام به مالک برای حکمرانی بنویسم خواستم راجع به حقوق مردم که به گردن حکومت دارندچند جمله بیان کنم راجع به حق الناس و یا امربه معروف و نهی از منکر نسبت به حکومت و چیزهای دیگر بنویسم دیدم همه اینها تشویش اذهان عمومی هست و لذامحافظه کاری پیشه کرده و فقط به یک مورد اکتفا نموده و شما را به فرازی از نامه مولای متقیان علی علیه السلام توجه می دهم.

در قسمتی از نامه مولا به مالک اشتر که منشور کامل حکومت داری و وظایف حاکمان در مقابل مردم است می فرماید: ” ای مالک ، برای حکومت به سرزمینی میروی که مردم آن  یا در دین با تو شریک هستند و یا در خلقت ” یعنی کسانی که بر آنها حکومت میکنی اگر مسلمان نباشند انسان هستند به روشنی به مالک گوشزد می‌کند وظیفه اش در مورد هر دو گروه یکسان است. شاید این حرف در دنیای امروز که از در و دیوار شعار حقوق بشر می بارد، انواع و اقسام سازمانهای حقوق بشری حتی مدافع حقوق حیوانات وجود دارند و بسیاری از حکومت‌های غربی با نقاب پر رزق و برق دفاع از حقوق بشر با فروش أسلحة به رژيم هاي سركوبگر به کاسبی خود مشغولند، جلوه چندانی نداشته باشد، اما اگر ۱۴۰۰ سال به عقب برگردیم در عصری که زنده به گور‌ کردن دختران، برده داری، اشرافیت، جاهلیت و استبداد مطلق، سکه رایج زمان بود، ارزش کلام و عمل مولا بهتر مشخص می‌شود.

**

دوم اینکه در آینده نزدیک انتخابات بسیار مهم و سرنوشت ساز مجلس شورای اسلامی برگزار میگردد. بنابراین چند جمله هم در مورد انتخابات مجلس یازدهم و مشکلات جامعه عرض کنم.

به باور بنده راه نجات کشور انتخابات است، البته به‌ شرطی که آزاد و عادلانه باشد. حاکمیت اگر فرصت انتخاب شایستگان را با اعمال نظارت استصوابی از مردم سلب کند، جامعه منفعل می شود، و نتیجه انفعال مردم، برگزاری نمایشی انتخابات و تشکیل مجلس فرمایشی و بله ‌قربان‌گو خواهد بود اما به‌ میزانی که مردم آگاه و فعال شوند و دیدگاه خود را بروز دهند، به‌همان میزان شاهد شکل گیری مجلسی خواهیم بود که عصاره فضائل ملت یعنی یگانه مرجع قانونگذاری است.

اگر چه در حال حاضر مشکل اصلی جامعه اقتصادی است و حدود ۴۰درصد مردم زیرخط فقر زندگی می کنند، اما راه حل آن سیاسی است. خطاهای دولت قانونی، کارشکنی‌های دولت پنهان، تحریم های نفتی و بانکی از مهمترین علل مشکلات اقتصادی است. رسیدگی به این مشکلات مجلسی در تراز قانون اساسی می خواهد که بتواند در همه زمینه ها تحقیق و تفحص کند. بدون جلب رضایت، اعتماد و مشارکت مردم نمی‌توانیم، بحران های کنونی را بدون هزینه پشت سر بگذاریم.

**

و دیگر اینکه طی روزهای اخیر جریان انتخابات هیات رییسه شورای شهر با  حاشیه هایی مواجه شد، که اگرچه مسبوق به سابقه بود، اما شایسته ی شان و جایگاه شورای اسلامی کلان شهر شیراز نبود.

اعضای شورای شهر، بنا به دلایلی مصلحت را در این دیده بودند که رئیس شورا را پس از دو سال در مسوولیت شورای شهر، عوض کنند. این کار امری مرسوم و معمول است.لذا ضمن تشکر از ریاست سابق شورای اسلامی و تبریک به هیات رییسه سوم شورای پنجم امید است بتوانیم ضمن انسجام زمینه خدمات بیشتری را برای شهروندان فراهم کنیم .

**

و اما کلام آخر اینکه مشکلات اقتصادی و تورم و گرانی امان طبقه ضعیف را بریده و زندگی را بر قشر ضعیف بشدت تنگ کرده است و ادامه چنین فشاری بر مردم باعث گسست و شکاف عمیق بین مردم و نظام اسلامی خواهد شد اما خطرناک‌تر از مشکلات اقتصادی معضلات و آسیب های اجتماعی هست که مانند موریانه از درون پایه های نظام را سست کرده و بی اعتمادی به مسولین و کم شدن سرمایه اجتماعی دشمن و بیماری بی صدایی هست که از همه دشمنان خارجی خطرناک‌تر خواهد بود‌ و نباید از  این تهدید بی آواز غافل بود.

اخیرا ریاست محترم قوه قضاییه برخورد خوبی را با مفسدان اقتصادی و اختلاس گران شروع نموده که مورد استقبال مردم قرار گرفته و لازم است به موازات برخورد با فاسدان مبارزه با فساد و زمینه های آن هم در دستور کار نظام و دستگاههای نظارتی قرار گیرد چرا که مفسدان معلول فساد هستند و باید دلیل و علت اصلی انرا آسیب شناسی نموده و ازبین برد و فقط بر برخورد با مفسدان بسنده نکرد.

و لذا بهترین راه پیشگیری ازفساد وپرورش مفسدان شفافیت و نظارت مردم و داشتن  مطبوعات آزاد ورسانه های مستقل و آزادی بیان به معنای واقعی و نقد منصفانه صاحبان قدرت و ثروت هست.

انتهای پیام/ سجاد بنام