پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

اعضای شورای اسلامی استان فارس مشکلات شهرستان‌های خود در حوزه وظایف بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با معاون این بنیاد به بحث گذاشتند.

 به گزارش ریواس جنوب، در ابتدای هجدهمین نشست شورای اسلامی فارس که با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری و معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فارس برگزار شد، رئیس شورای اسلامی فارس با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، گفت: بدون شک دفاع مقدس مهمترین اتفاق بعد از انقلاب است که در آن همه مردم فارغ از تفکرات و گرایشات مذهبی و سیاسی و فرهنگی، از کوچه و بازار هرکس به تناسب بضاعت خود در دفاع از انقلاب و میهن‌مان همدل شدند.

علی خرمی، در ادامه ضمن تأکید بر ضرورت درس گرفتن از دفاع مقدس، از مدیران و مسؤولانی که به مردم نگاه ابزاری دارند انتقاد و تصریح کرد: اینکه هر وقت مردم را نیاز داشتیم از جان و مال و اعتبار آن‌ها کمک بگیریم و هر وقت بی‌نیاز شدیم آنها را رها کنیم، به مصلحت مردم و نظام نیست.

وی تأکید کرد: این نظام و مملکت متعلق به همه مردم هست و قطعاً اگر مردم نیز به چنین احساسی برسند با جان و مال خود از این داشته‌های ارزشمند دفاع می‌کنند.

بر پایه این گزارش، اعضای شورای اسلامی استان در ادامه نشست، به طرح مشکلات روستاها و شهرهای کوچک استان و شهرستان‌های مختلف در حوزه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پرداختند.

** تفاهم‌نامه شورای اسلامی و بنیاد مسکن در فارس هم اجرایی شود

سید عبدالرزاق موسوی، نماینده شهرستان شیراز و نایب رئیس شورای عالی استان‌ها (کشور) با اشاره به اینکه شورای عالی استان‌ها در سطح کشور تاکنون ۱۳ تفاهم‌نامه با دستگاه‌های مختلف منعقد کرده، اذعان کرد: برخی از این تفاهم‌نامه‌ها هنوز در سطح استان‌ها اجرایی نشدند و خواهش من این است که اجرای مفاد این تفاهم‌نامه‌ها را در سطح استانی  تسریع کنیم چرا که می‌تواند تأثیر جدی در حل برخی مسائل مهم داشته باشد.

وی تشکیل کارگروه مشترک شورای عالی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور را یکی از این تفاهم‌نامه‌ها عنوان کرد و افزود: اگر این تفاهم‌نامه که محورهای زیاد و مؤثری دارد بین شورای اسلامی فارس و بنیاد مسکن انقلاب استان نیز کار خود را شروع کند بسیاری از مسائل شهرستان‌ها هم به صورت اساسی‌تری حل می‌شود.

** مردم روستاها قربانی اختلافات میان نهادهای مختلف می‌شوند

الهه پاینده، نماینده داراب در شورای اسلامی فارس نیز با بیان اینکه این شهرستان با ۴۰۰ روستا بیشترین تعداد روستا را در استان داراست، گفت: داراب در زمینه طرح هادی با مشکلات زیادی مواجه است و روند کُند اجرای برخی عملیات، بروکراسی و هزینه‌های موازی باعث گلایه‌ی مردم شده است.

وی افزود: موضوع تفکیک اراضی و تغییر کاربری نیز وضعیت آشفته‌ای دارد که باید برای ساماندهی و تسریع روند تغییر کاربری‌ها تدبیری اندیشیده شود.

پاینده اضافه کرد: مدت‌هاست که دیوان عدالت اداری در خصوص عوارض الحاق و تفکیک کاربری‌ها رأی داده که بنیاد سهمی از این عوارض ندارد اما مشاهده می‌شود که هنوز هم تحت عناوین مختلف هزینه‌هایی از مردم روستاها و شهرهای کوچک دریافت می‌شود.

وی قربانی شدن مردم در میان اختلافات میان نهادهای مختلف اشاره و تصریح کرد: به عنوان نمونه بر اساس تصمیمات کلان برخی شهرک‌ها به روستاها ملحق شدند اما بعد از الحاق و اسکان با اختلاف میان شرکت آب و فاضلاب با بنیاد مسکن انقلاب حتی آب آشامیدنی مردم هم تأمین هم نشده است که این چنین مواردی در شأن مردم نیست.

** حق برخی روستاها در سهمیه قیر رایگان ضایع می‌شود

مرتضی زارع درنیانی، نماینده شهرستان خرامه در شورای اسلامی فارس با بیان اینکه از طرح توزیع قیر رایگان آنگونه که شایسته بود بهره‌وری نشد، گفت: در استان فارس قیر رایگان را در اختیار دهیاری‌ها قرار می‌دهند اما متأسفانه به دلیل نابرابری جمعیت روستاها و توانایی دهیاری‌های مختلف در انجام زیرسازی لازم، جذب قیر رایگان به صورت عادلانه صورت نمی‌گیرد و حق برخی از روستاها ضایع می‌شود.

وی ادامه داد: به اعتقاد من اگر با یک نسبت عادلانه قیر را در اختیار تمام دهیاران قرار دهند و این اختیار را به دهیار بدهند که با استفاده از سهمیه قیر خود به تناسب شرایط روستای خود با پیمانکاران برای اجرای پروژه‌ها توافق کنند، در عمل نتیجه بهتری حاصل می‌شود.

** هزینه‌های اضافی برای استعلامات اضافی؟!

جعفر راستگو، نماینده لارستان در شورای اسلامی فارس با اشاره به ایجاد برخی هزینه‌های موازی برای مردم روستاها گفت: به عنوان نمونه در نقل و انتقالاتی که در محضر انجام می‌شود استعلاماتی صورت می‌گیرد که در یک مورد مبلغی در حدود ۷۵ هزار تومان نیز به حساب بنیاد مسکن واریز می‌شود و به نظر می‌رسد می‌توان برخی از این هزینه‌ها را کاهش داد.

** سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در شهرک‌های اقماری مشخص شود

جعفر آزادی، نماینده زرین‌دشت در شورای اسلامی فارس با تقدیر از جذب اعتبارات خوب برای این شهرستان گفت: انتظار این است که سهم شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در طرح‌های شهرک‌های اقماری در اطراف شهرها روشن شود.

** دریافت هزینه‌های میلیونی از روستاییان برای سندهای ۲۰۰ هزار تومانی؟!

محمد احمدی، نماینده فراشبند نیز با اشاره به مشکلاتی در زمنیه‌های تسهیلات مسکن در مناطق محروم، چالش‌های حقوقی در موضوع تفکیک و واگذاری اراضی منابع طبیعی به بنیاد مسکن، خواستار شفاف‌سازی در این زمینه شد.

وی افزود: هنوز هم ناهماهنگی‌ها و بلاتکلیفی‌ها وجود دارد ازجمله اینکه در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر این سؤال پیش می‌آید که اگر بنیاد برای سندها اقدام می‌کند پس کمیسیون ماده ۱۲ دیگر چه نقشی دارد یا برعکس.

احمدی ادامه داد: تحمیل برخی از هزینه‌های گزاف به مردم نیز موجب گلایه و اعتراض شده است به گونه‌ای که کارشناسان رسمی دادگستری برای یک سندی که نهایتا ۲۰۰ هزار تومان هزینه دارد بالغ بر ۲ میلیون تومان از مردم دریافت می‌کنند.

او همچنین مدعی شد که بنیاد مسکن انقلاب در برخی مسائل از جمله صدور مجوز مجموعه‌های غیرمسکونی و رفاهی ورود می‌کند که به نظر می‌رسد در حیطه‌ی کاری این نهاد نیست.

** هزینه‌ها متناسب با خدمات نیست

مهدی حسینی، نماینده بوانات در شورای اسلامی فارس نیز به دغدغه‌های روستاییان در خصوص نحوه توزیع قیر رایگان اشاره کرد و گفت: به دهیار می‌گویند ابتدا زیرسازی کند و بعد سهمیه قیر رایگان بگیرند، این کار روند طی می‌شود اما زمان استفاده از این قیر به دلیل مشکلاتی که برای تأمین ماشین‌آلات دارند، عملاً پروژه به سرانجام نمی‌رسد.

وی پیشنهاد کرد که باید برای تسریع روند تمامی مراحل انجام کار به یک مجموعه واگذار شود.

حسینی با بیان اینکه در این روند برخی روستاهای کوچک با جمعیت پایین از خدمات بنیاد برخوردار نمی‌شوند، تأکید کرد: شاید ۸۰ درصد روستای استان جمعیت پایینی دارند و مجموع جمعیت آنها محرومین زیادی را در کل استان شامل می‌شود که بر این اساس لازم است در سطح کشور تجدید نظر اساسی در روند واگذاری قیر رایگان صورت گیرد.

او همچنین تصریح کرد: در برخی مناطق به هر صورتی که هزینه‌ها را حساب و کتاب می‌کنیم متناسب با اقدامات انجام شده نیست.

** متولی جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز مشخص شود

محسن حیدری، نماینده سپیدان در شورای اسلامی فارس هم بر اهمیت هماهنگی میان بنیاد مسکن با شوراهای اسلامی در روستاها تأکید کرد و افزود: همچنین در وضعیتی که دهیار توانایی کافی برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در طرح‌های هادی را ندارد باید روشن شود که این موضوع وظیفه کیست.

** مقاومت در برابر دلایل شورا در قیر

محمد بحرانی، نماینده قیر و کارزین در شورای اسلامی فارس هم ساخت یک سایت اسکان عشایر در حاشیه شهر قیر را مورد بحث قرار داد که به اعتقاد او با وجود ده‌ها دلیل متقن شورا در مخالفت با آن، اما حتی در مقابل اجرای رأی کمیسیون نیز مقاومت می‌کنند.

** بحران منزل مسکونی در رونیز استهبان!

سلیمان سلیمی، نماینده استهبان در شورای اسلامی فارس برخی مسائل در روستاها و شهرهای کوچک را بحرانی توصیف کرد و گفت: به عنوان مثال در شهر رونیز استهبان حدود یک سال است که بحران مسکن داریم و با وجود مهاجرت معکوس افراد از شهرهای بزرگ به این شهر، اما به دلیل نبودن منزل برای فروش یا اجاره به ناچار در شهرهای فسا یا استهبان اسکان پیدا می‌کنند.

** محرومیت ۱۷۰ روستای اطراف شیراز زیر سایه‌ی نام این کلان‌شهر

حسین جعفری، رئیس شورای اسلامی شهرستان شیراز و عضو میهمان جلسه نیز با انتقاد از برخی رویکردها و عملکردها، گفت: اینکه بعد از سه چهار دهه و علی‌رغم منابع مالی زیاد هنوز دنبال این هستیم که یک پسوند محروم به مردم بچسبانیم و شان آن‌ها را پایین بیاوریم تا بتوانیم از منابع خود آنها برایشان اعتبار بگیریم، مرا عذابم می‌دهد و جلوی مردم شرمنده می‌کند.

وی تعداد روستاهای اطراف کلان‌شهر شیراز را حدود ۱۷۰ روستا اعلام و تصریح کرد: باید بگویم این روستاها در سایه‌ی کلان‌شهر شیراز مورد بی‌مهری کلی مسؤولان قرار گرفته و در محرومیت به سر می‌برند.

جعفری با اشاره به تقاضای تعداد زیادی از روستاهای حاشیه شیراز برای الحاق به این کلان‌شهر، خواستار توجه به مسائل و مشکلات روستاییان و کمک به آنها از طریق تسهیلات مسکن روستایی شد.

** واکنش معاون بنیاد مسکن فارس:
همه اقدامات ما طبق قانون است/ وضعیت فارس بهتر از میانگین کشوری است

 در بخش پایانی این نشست، معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فارس نیز به پاسخگویی به سؤالات و اظهارات نمایندگان شهرستان‌های مختلف در شورای اسلامی فارس پرداخت.

مصطفی هاشمی با بیان اینکه بنیاد مسکن به واسطه حضور در روستاها با شوراها همواره در تعامل نزدیکی بوده است، گفت: در تفاهم‌نامه خیلی خوب فعلی بین شورا و بنیاد نیز این همکاری نهادینه شده ازجمله اینکه در دستورالعمل‌ها تأییدیه‌های شورا نیز لحاظ شده است که امیدواریم به خوبی اجرا و ترویج شود.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات بنیاد مسکن در روستاها انجام ندادن تفکیک زمین‌های مسکونی برخی از مالکین است، افزود: قانون متولی تفکیک اراضی و تغییر کاربری را بنیاد مسکن تشخیص داده و نظرات دیگران ملاک نیست؛ بنابراین اینکه تفویض اختیاری هم صورت گیرد یا نه یک قانون است و فقط در صورت اصلاح قانون در مجلس امکان تغییر وجود دارد که در حوزه اختیار بنیاد یا شورا نیست.

وی در خصوص هزینه‌های اضافی تحت عنوان عوارض گفت: عوارض ساخت و ساز را دهیاری‌ها دریافت می‌کنند و مبلغی که به حساب بنیاد مسکن واریز می‌شود سهم خدمات عمومی است و نه عوارض.

هاشمی با تأکید بر اینکه اقدامات بنیاد مسکن بر اساس قانون صورت می‌گیرد، افزود: اشکال ما این است که اطلاع‌رسانی ضعیفی داریم و این را قبول دارم، اما هیچ اقدام غیرقانونی از سوی بنیاد مسکن در روستاها انجام نمی‌شود.

این مقام مسؤول تصریح کرد: باید بدانید که بنیاد مسکن انقلاب هیچ وابستگی به بودجه عمومی دولت ندارد و برای درآمدزایی خود دستورالعمل‌های مشخصی دارد.

هاشمی برخی اختلافات این بنیاد را با شرکت آبفا تأیید کرد و گفت: طبق تفاهم‌نامه یا باید ما تجهیزات بخریم و او اجرا کند یا برعکس که همیشه در این زمینه دچار چالش‌های بوده‌ایم.

معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان فارس در خصوص نحوه توزیع قیر رایگان هم گفت: این تصمیم خوبی بود که در استان فارس نیز به خوبی اجرا شده است؛ به‌طوریکه در در هر سه سال گذشته بیش از سهمیه کشوری توانستیم قیر رایگان وارد استان کنیم.

به گفته‌ی او، در سال ۹۶ سهمیه استان ۳۸ میلیارد تومان بوده که بنیاد مسکن انقلاب توانسته ۵۲ میلیارد تومان قیر رایگان دریافت کند.

هاشمی در واکنش به اینکه حق برخی روستاها در قیر رایگان ضایع می‌شود، بیان داشت: شاید بعضی از روستاها قیر نگرفتند اما روستای دیگری هم سهمیه بیشتری گرفته و برای ما در سطح استان موضوع مهم سهمیه کل استان است.

وی همچنین از افزایش تسهیلات مقاوم‌سازی خبر داد و گفت: فارس در این زمینه از میانگین کشوری ۱۰ درصد بالاتر است.

هاشمی در خصوص اختلافات در ایجاد سایت اسکان عشایر ازجمله در حاشیه شهر قیر، شرط اسکان سایت عشایر را مرتع بودن آن مکان دانست و که در صورت عدم تخلف حق طبیعی عشایر است.

وی در واکنش به یکی از اعضای شورا که حضور همزمان بنیاد مسکن و کمیسیون ماده ۱۲ را در برخی موارد، برداشت از جیب مردم تعبیر کرده بود، نیز با رد این تعبیر گفت: همانطور که ما نمی‌خواهیم دولت زمین مردم را بگیرد برعکس آن نیز صادق است و حضور کمیسیون ماده ۱۲ برای این است ما زمین دولتی را بدون اطلاع به مردم واگذار نکنیم.

معاون بنیاد مسکن فارس در پایان با بیان اینکه میانگین سطح برخورداری استان فارس با ۴۸ درصد سه درصد بیش از میانگین کشوری است، در خصوص تفاوت سطح برخورداری در شهرستان‌های مختلف گفت: بخشی از این تفاوت‌ها ناشی از تفاوت نوع نگاه و اولویت‌های مسؤولان شهرستان‌های مختلف است.

انتهای پیام/ سجاد بنام