پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

همایش روز سالمند، سلامت روان و سبک زندگی سالم با حضور مسئولین استانی و شهرستانی برگزار شد.

به گزارش ریواس جنوب، دکتر محمد طاهر طیب زادگان در این زمینه تصریح کرد: در راستای اجرای برنامه های مصوب هفته جهانی سالمندان و هفته سلامت روان و به همت معاون بهداشتی شبکه همایش علمی یکروزه ای برگزار کردیم.
وی گفت: درپایان این همایش از تعداد۲۰ نفر از بازنشستگان  شبکه بهداشت و درمان شهرستان کهگیلویه با اهداء لوح سپاس و هدایایی تجلیل به عمل آمد.

شیرعلی خرامین عضو هییت علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج  به مشکلات سالمندان پرداخت و گفت: در بسیاری از کشورها واژه ای که برای بازنشستگان استفاده می کنند با واژه های ما متفاوت است و بازنشستگی برای آن ها استراحتی است که در ادامه  شروع دوباره به کار را در پی دارد. اما در فرهنگ ما  وقتی شخصی بازنشسته شد آن را کنار میزنند. در صورتی که او مملو از تجاری است که در طول ۳۰ سال خدمت بدست آورده که میتواند گره گشای بسیاری از مشکلات باشد.

در این همایش برخی از بازنشستگان حوزه سلامت کهگیلویه دغدغه ها و مشکلات سالمندان و حوزه سلامت شهرستان را بیان کرده و برخی از آسیب های موجود در این حوزه ها را برای حضار برشمردند.
یکی از این بازنشستکان گفت: بازنشستگان این حوزه مشکلات زیادی دارند که پرداخت پاداش بازنشستگی آنها از مطالبات جدی  هست.
وی گفت: گاها برخی از این بازنشستگان پول خرج بچه های خود را ندارند و مجبورند از دیگران قرض کنند.
این بازنشسته با اعلام اینکه نمی خواهم سیاسی خرف بزنم گفت: مسئولان باید برای گرفتن اعتبار برای این استان تلاش کنند و اینطور نباشد که برخی از مسئولان برای دادن اعتبار به این استان می آیند اما یکی از مدیران در واکنش به خودکشی ۱۱ مورد می گوید که در شهر دیگری هم خودسوزی هست.
وی با انتقاد تلویحی از مدیرکل بهزیستی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت:  این چه جواب بی ربطی هست و مردم بدبخت و فقیر هستند و مدیران باید برای آنها چاره اندیشی کنند.

این بازنشسته با توصیه به نیروهای جوان گفت: به شغل خود افتخار کنید چرا که شما با سلامت مردم در ارتباط هستید.
وی با بیان خاطراتی از دوران شاغل بودن خود گفت: گاها اتفاق می افتاد که ماهی دو بار هم به خانه نمی آمدم و در شرایط سختی توانستیم بسیاری از بیماری ها را ریشه کن کنیم.
این بازنشسته با تشکر از شبکه بهداشت کهگیلویه گفت: بسیاری از مطالبات بازنشستگان با وجود نامه نگاری حل نشد اما شبکه بهداشت کهگیلویه با برگزاری این همایش حسن نیت خود را نشان داد و تلاش های این مجموعه برای رفع مشکلات ما قابل تقدیر است.