پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

نشست مدیران عامل سمن ها در کهگیلویه بیش از دو سال است که برگزار نشده است.

به گزارش ریواس جنوب، بالاخره این طلسم شکسته شد و مدیران عامل این سمن ها که به قول خود برگزاری این نشست ها از خیلی از نشست های دیگر ضروری تر بوده است، دغدغه های خود را به فرماندار کهگیلویه انتقال دادند.

آنطور که فارس و در گزارش طیبه سعادتی نیک آمده است برخی از مدیرعامل ها به صحبت پرداختند.

خوشخونژاد مسئول سمن بلاد شاپور  با بیان اینکه دنبال بودجه نیستیم و مخالف انعقاد قراردادهای آنچنانی با سمن‌ها در اجرای برنامه‌های صوری هستم، ادامه داد: تلاش ما بر این است جیره‌خوار دولت نباشیم و کاری می‌کنیم که حال مردم حتی برای لحظه‌ای خوب شود.

وی با اشاره به آغاز فعالیت سمن بلادشاپور از سال ۹۲، در تشریح فعالیت‌های این مؤسسه از اجرای ۸۰ همایش پاکسازی محیط زیست، نصب ظروف ته‌سیگاری در پارک‌ها، جمع‌آوری درب بطری‌ برای کمک به خرید ویلچر معلولین،زیباسازی دیوارهای شهر و برپایی ایستگاه مطالعه و نقاشی به نمونه‌هایی از فعالیت‌های این سمن نام برد و البته گفت که گزارش عملکرد ما سال گذشته در فرمانداری گم شد.

خوشخونژاد تأکید کرد که در اجرای برنامه‌ها به جز کمک‌های دوستانه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی از اعتبارات و یا حمایت‌های دولت برخوردار نبوده است.

 

 

مسؤول امور اجتماعی فرمانداری کهگیلویه گفت: برخی اساسنامه را مطالعه نکرده و وظیفه خود را نمی‌دانند و فکر می‌کنند ملاک فعال بودن در افزایش تعداد دنبال کننده‌ها در فضای مجازی است در صورتی که باید فعالیت‌ها را تحت نظارت ما انجام دهد.

عابدنژاد مسؤول خیریه امام علی(ع) از این سمن به اولین تشکل مردمی به ثبت رسیده نام برد و گفت: برای احداث یک درمانگاه خیرساز نیازمند اهدای زمین بودیم اما با وجود تلاش و رایزنی‌ها در ادوار همه فرمانداران شهرستان این موضوع به نتیجه نرسید.

 

رضا عدالتمند نیز غیبت بیش از ۲۰ سمن فعال را به خاطر نا امیدی از دولت دانست و گفت: آخرین جلسه در زمان فرمانداری دکتر پوزش بود سازمان‌ها را درک می‌کرد بارها از فرماندار سابق درخواست نشست داشتیم برگزار نشد.

مسؤول سمن ققنوس افزود: باید با سمن‌های غیر فعال تمام حجت شود یا پای کار آیند و فعالیت داشته باشند یا پروانه آنها لغو و مجوز برای متقاضیان جدید صادر شود.

در حالی که نماینده سازمان‌های مردم نهاد کهگیلویه خواستار برون‌سپاری برنامه‌های ادارات به سمن‌ها و بهره‌گیری از مهمانان ملی در همایش‌ها بود ثارالله آذریتون از دیگر شرکت کنندگان معتقد بود همایش‌های فاقد خروجی با مهمانانی که فقط سخن می‌گویند ضرورتی ندارد و می‌شود پول این همایش‌ها جای دیگری هزینه شود.

مسؤول انجمن نمایش شهرستان گفت: در برخی از ادارات نمایش‌های بی‌کیفیت بدون مجوز از نمایش اجرا می‌شود.

 

وی گفت که طی دو سال اخیر اجرای نمایش در شهرستان ۹ برابر شده است و این نمایش‌ها در حوزه‌ آسیب‌های اجتماعی در قالب نمایش خیابانی برگزار شده است.

آذریتون افزود: برای اجرای طرح «سرطان مجوزدار- نه به مصرف قلیان» نیازمند همکاری هستیم.

علی رکان مسؤول سمن زیست محیطی کوه نور نیز از عضویت پنج هزار نفر در این تشکل خبر داد و گفت:کهگیلویه فعالترین سمن‌ها را دارد.

رکان بر خلاف دیگران عقد قرارداد برای اجرای برنامه‌ها را لازم دانست و افزود: امکان برگزاری کار بدون پول وجود ندارد و چه بسا در قرارداد ۱۰۰ میلیونی یک سازمان کاری به ارزش ۵۰۰ میلیون از سوی سمن انجام گیرد.

شهریار جمالی عضویت ۲۰۰ نفر در سمن‌ها را نیروی انسانی خوبی برای اجرای سیاست‌های کشور عنوان کرد و افزود: فرآیند ثبت سازمان‌های مردم نهاد طولانی بوده و لازم است تسهیل شود.

 

مسؤول سمن توان‌یابان زمینه فعالیت این تشکل را در امور معلولان خواند و گفت: سازمان فعال حامی حقوق بانوان در شهرستان وجود ندارد اگر هم هست پویا نیست.

در حالی که تعدادی از مسؤولان سمن‌ها خواستار حمایت دولت در اجرای برنامه‌ها بودند سطح توقع مسؤول خیریه آبشار عاطفه‌ها در حد حضور فرماندار در آیین اهدای جهیزیه به مددجویان این سمن بود.

افراشته گفت: آبشار عاطفه‌ها سال ۹۱ در دهدشت تأسیس شد و با همت خیرین برون استانی فعالیت‌های خوبی در کمک به جامعه هدف صورت می‌گیرد.

 

همچنین مرادی مسؤول سمن طبیعت دوستان دل‌افروز دیشموک با اشاره به ظرفیت گیاهان دارویی در کوه دل افروز گفت تنها در یک بخش از کار ۱۲۰ هکتار گیاه دارویی کشت شده است.

وی خواستار حمایت منابع طبیعی و محیط زیست در این زمینه شد و از آن‌ها خواست کوه سیاه را تحت حفاظت قرار دهند.

مرادی تصریح کرد: از زمانی که دیشموک قطب خودسوزی از قول رسانه اعلام شد آقای میرمحمدی اعلام کرد یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان به موسسات مردم نهاد  داده شد این اعتبار باید شفاف سازی شود.

وی همچنین از فعال بودن اداره ورزش و جوانان و بهزیستی طی این مدت در دیشموک خبر داد و افزود: لازم است بقیه مسئولان در این بخش همکاری کنند.

فرماندار کهگیلویه گفت: فلسفه ذاتی تشکل مردم نهاد غیرانتفاعی بودن است و نباید متکی به دولت باشند.

اتابک با بیان اینکه هر مجموعه و تشکلی اساسنامه و شرح وظایفی دارد، گفت: کسانی در این حوزه کار می‌کنند باید با شناخت دقیق از وظایف ذاتی کار انجام دهند و دنبال تخریب یکدیگر نباشند.

وی اضافه کرد: هر سمن از تعدادی افراد علاقه‌مند و خودجوش به یک حوزه و یک فعالیت مردمی شکل گرفته که منابعی در اختیار دارند و در زمینه‌ای فعالیت می‌کنند.

اتابک گفت: مردمی بودن این نهادها به معنای این نیست که دولت حمایت نکند اما نباید صرفا در انتظار اتکای مالی دولت باشند.

وی افزود: دولت اگر اعتباراتی داشته باشد وظیفه دارد در کنار تشکل‌ها باشد و حمایت کند.

اتابک از وجود ۳۲ تشکل مردم نهاد در شهرستان خبر داد و تصریح کرد: تعدادی این واحدها فعالیت ندارند.

وی سمن‌ها را صنفی از وزارت کشور دانست و افزود: باید فعال‌تر در همه زمینه‌ها مطالبه‌گری داشته باشند.

فرماندار کهگیلویه اضافه کرد: هرجا کار را به مردم واگذار کردیم در آن حوزه موفقیت‌هایی حاصل شده از جمله اینکه حفاظت از محیط زیست امروز تبدیل به یک فرهنگ شده است.