پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی کهگیلویه با بیان اینکه طی ۶ ماه گذشته تنها ۵۰۰ جلد کتاب به کتابخانه‌های عمومی اهدا شده است فروش کیلویی را عامل عدم استقبال مردم در اهدای کتاب دانست.

 به گزارش ریواس جنوب و به نقل از خبرگزاری فارس از کهگیلویه، عیسی روح‌الامین امروز در نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی و کمیته مطالعه مفید با اشاره به وجود ۱۰ باب کتابخانه عمومی در شهرستان اظهار داشت: ۱۳۱ هزار جلد در این تعداد کتابخانه موجود است که نسبت به ۶ ماهه سال گذشته سه درصد رشد داشته است.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی کهگیلویه با بیان اینکه هشت هزار و ۴۵۰ نفر در کتابخانه‌های عمومی شهرستان عضویت دارند از رشد ۴۵ درصدی عضویت نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

روح‌الامین با اشاره به اینکه نرم کشوری عضویت در کتابخانه‌ها به ازای هر یکصد نفر ۳۵ نفر است، ادامه داد: در شهرستان کهگیلویه به ازای هر ۱۰۰ نفر تنها هفت نفر عضو هستند.

وی کمبود سالن‌های مطالعه در کتابخانه‌ها را از علل پایین بودن میزان مراجعه کنندگان عنوان کرد و گفت: ظرفیت کتابخانه‌ها جوابگو نیست به همین خاطر چندین پانسیون مطالعاتی در شهر راه‌اندازی شده است.

این مسؤول گفت:کتابخانه شاهد که از ۱۳۸۹ در سه طبقه کلنگ‌زنی شده بود با ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی تا سال ۱۳۹۶ راکد ماند.

وی اضافه کرد: از سال ۹۶ عملیات اجرایی این پروژه از سر گرفته شد و به پیشرفت ۹۶ درصدی رسیده اما به علت عدم تأمین تجهیزات سرمایشی و گرمایشی هنوز به بهره‌برداری نرسیده است.

روح‌الامین افزود: به ازای هر ۲۵ هزار نفر جمعیت شهرستان کمتر از ۲ باب کتابخانه دایر شده است در حالی که شاخص استاندارد به ازای هر پنج هزار نفر یک باب کتابخانه است.

وی با اشاره به در پیش بودن هفته کتاب و کتابخوانی از عضویت رایگان در کتابخانه‌ها در تاریخ ۲۵ آبان ماه خبر داد و گفت: ایستگاه‌های اهدای کتاب در سطح شهر راه‌اندازی می‌شود.

روح‌الامین گفت: سال گذشته مردم سه هزار جلد کتاب به کتابخانه‌های شهرستان اهدا کردند اما طی ۶ ماه گذشته تنها ۵۰۰ جلد کتاب اهدایی از سوی شهروندان جمع‌آوری شد و علت آن فروش کتاب‌ها به دوره‌گردها است.