پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

ریواس جنوب/ آیت سعیدی

چهل سال از وقوع انقلاب اسلامی در بهمن ۵۷ می گذرد، و با وجود گذر از بحران های داخلی و خارجی، بن بست ها و تنگناهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، همچنین برگزاری ۱۰ دور انتخابات مجلس شورای اسلامی و برپایی مجالس ده گانه علیرغم تبلیغات و شانتاژ بالا توسط منتخبان (نمایندگان) ادوار مختلف مجلس، و کارگزاران سیاسی- اجرایی نظام، نمای فعلی و دور نمای آینده کهگیلویه بزرگ با سال های اولیه انقلاب تفاوت ملموس و مشهودی نکرده است. بررسی شاخص های چند گانه توسعه در این منطقه، در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی طی ۴۰ سال اخیر، با اندک مطالعه و تجزیه و تحلیل، ادعای فوق را تایید و حتی در مواردی از تعمیق و تشدید آسیب های اجتماعی و اقتصادی چون؛ فقر، بزهکاری، بیکاری، تشدید فاصله اغنیا با فقرا، آسیب های اداری، توزیع ناعادلانه منابع و امکانات، عدم تعادل شدید اقتصادی و … حکایت دارد.

ضعف و ناتوانی منتخبان ادوار مجلس در پیگیری مسائل، پیگیری امور غیر مرتبط با حوزه فعالیت، بکارگیری مدیران بر مبنای فاکتورهای غیر واقعی، ناتوانی در شناخت منابع و امکانات منطقه، بی ثباتی مدیریتی، ضعف در ایجاد ثروت، نبود امنیت بخصوص در حوزه سرمایه گذاری و در مجموع نداشتن برنامه جامع برای حل مشکلات، از جدی ترین دلایلِ نقایص و نارسایی های ذکر شده می باشد. گویا واژه محرومیت همزاد مردم این سرزمین بوده و با آب و تاب از محروم بودن و حق محرومیت در این سرزمین استقبال می گردد. هیچ گاه مجریان و مدیران منطقه، راجع به منابع محرومیت زدایی شفاف سازی نکرده و تنها نکته شفاف راجع به محرومیت زدایی در این منطقه، وجود بندی در حکم کارگزینی کارکنان دولت است که بیشتر مبیّن محرومیت می باشد نه محرومیت زدایی. با وجود موفقیت در اخذ هزاران مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا توسط مردم منطقه طی چهل سال اخیر، هنوز برای رفع مشکلات، نظریات غیر کارشناسی، مبتدیانه، بلند پروازانه، تابع احساسات و عوام پسندانه ارائه می شود. تاکنون تعریف دقیق و درستی از خواسته ها، مطالبات و شناخت جامع و کاملی از ظرفیت ها و توانمندی های منطقه ارائه نگردیده و چشم دوختن به نهادهای حمایتی و سازمانهای خیریه، از سطح مردم نیازمند، به ادارات و نهادها هم تسرّی یافته است. هر چند تب و تاب ایام انتخابات ۲۰ سال پیش در میان مردم این سرزمین وجود ندارد، اما مردم این دیار نسبت به دیگر مناطق همچنان دغدغه انتخاباتی بیشتری دارند.

گویا به مردم این دیار وحی شده است که حتما رفع تمام مشکلات فردی و عمومی از مجرا و سازوکار انتخاب نماینده مجلس تحقق خواهد یافت. اسف بار تر اینکه نمایندگان و داوطلبین نمایندگی، بنا به مصالح شخصی، وظایف و تعهدات قانونی خود را به موکلین خود یادآوری ننمودند و شاید بدتر از آن، اینکه احتمالاً خیلی از داوطلبین نمایندگی و حتی برخی نمایندگان ادوار مجلس، تعریف درست و دقیقی از رسالت نمایندگی و وکالت مجلس نداشته اند. نمایندگان ادوار مجلس همیشه ترجیحات و اولویت های خودشان را نمایندگی کردند، در حالیکه نماینده یا وکیل مردم، باید ترجیحات و اولویت های موکلین خود را نمایندگی نماید. سکوت و انفعال، بخصوص در مورد طرح ها و برنامه های کلان، موثر و استراتژیک، ویژگی تمامی نمایندگان ادوار مجلس بوده و پیگیری امور شخصی و غیر مرتبط با حوزه فعالیت و تعهدات نمایندگی، بیشتر از قانونگذاری، نظارت یا پیگیری امور عمومی، در دستور کار آنها بوده است. برای اغلب مردم خیلی تفاوتی ندارد چه کسی استاندار شده یا مدیر و رئیس، اما برای همه ی مردم مهم هست که بدانند چگونه شهر و محل زندگی آنها مدیریت می شود و آیا نماینده یا مدیران استان و شهرستان به معنای واقعی می توانند، اعتقاد، اقتصاد، تاریخ، جامعه و جغرافیای شهر و دیارشان را نمایندگی و مدیریت نمایند؟

فلسفه شکل گیری نظام سیاسی و اداری، دفاع از ترجیحات شهروندان و موکلین بوده، گرچه متاسفانه این روزها بسته به شرایط هر منطقه، تبدیل به نمایندگی افکار و برنامه های جماعتی خاص شده است. عده ای چون اختاپوس نمایندگان و مدیران را در اختیار گرفته و به معنای واقعی آنها را مدیریت کردند به نحوی که هیچگاه به دنبال واقعیات و ضرورت های منطقه نرفته اند. نداشتن درک درست از مدیریت منابع و فرصت ها، قدرت تجزیه و تحلیل مسائل کلان را از آنها گرفته و جسارت مشورت و نظرخواهی از نخبگان منطقه را به خود نداده اند. نفع طلبی، انحصار طلبی و زیاده خواهی را به حد اعلا رسانده و نتیجه هم آن شد که حتماً همگان شرح و تفسیرش را بهتر می دانند. اینک در سایه الطاف بی واسعه حضرت حق تعالی، و ثبات، پویایی و بالندگی نظام جمهوری اسلامی، فرصت انتخابی دیگر فراهم خواهد شد که انتظار می رود شهروندان این منطقه به اقتضای شرایط اجتماعی، و به حکم عقل و منطق، با درک صحیح و نگاهی مسئولانه، به مصداق آیه شریفه ی؛ فبشر عبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه، ویژگی ها و خصوصیات کاندیداهای انتخابات را در نهایت دقت، و فارغ از هر حب و بغض، تعصب و قوم گرایی یا افراط و تفریط بنگرند، حرف همه آنها را بشنوند، به طرز فکرشان بیاندیشند، و با ترجیح منافع عمومی و بلندمدت، بر منافع شخصی و کوتاه مدت، به شناخت کامل داوطلبین نمایندگی و اطرافیان آنها مبادرت نموده و از سر خیراندیشی و مسولیت پذیری بعنوان یک شهروند آگاه، به انتخاب و نوشتن رای اقدام نمایند. پسندیده نیست فرد رای دهنده بدون در نظر گرفتن مصالح عمومی و شناخت داوطلبین نمایندگی، فقط به صرف شناخت از قبل و یا معرفی و سفارش دیگران، اقدام به نوشتن رای نماید و در عین حال طلبکارانه نسبت به تمام ارکان نظام و جامعه گله مند و منتقد باشد. مصیبت بزرگی است که این خصیصه ناپسند در بین روشنفکران و نخبگان دانشگاهی منطقه خیلی پر رنگ تر از بی سوادهاست.

اعتقاد بر این است که نماینده واقعی مردم، ضمن پایبندی کامل به قانون اساسی کشور، تعهد به حفظ ارزش های دینی و آرمان های والای انقلاب اسلامی، و برخورداری از ویژگی های عمومی لازم برای وکالت، از همراهی و همدلی دوستان، همفکران و همراهان متدین، صادق، آگاه، دلسوز و مسولیت پذیر برخوردار بوده و دانش و معلومات تخصصی لازم برای اداره امور نمایندگی و وکالت مردم را دارا باشد. پسندیده است که نماینده بدور از هیاهوی احزاب و گروههای سیاسی، یا وابستگی به کانون های قدرت و ثروت، با نگاه مسئولانه و این نگرش، که فکر برتر، فکری است که به حل مشکل مردم بیانجامد، همچنین این پیش درآمد ذهنی که در شرایط فعلی مهمترین مشکلات جامعه در سطح کلان و حوزه انتخابیه، مشکلاتی از قبیل؛ فقر، بیکاری، گرانی، تورم، توزیع ناعادلانه امکانات و فرصت ها می باشد؛ که همگی مشکلاتی اقتصادی هستند، و با علم به اینکه رویکرد مجلس آینده حتی در صورت بروز شوک ها و اتفاقات ناخواسته سیاسی، رویکردی به شدت اقتصادی خواهد بود و نماینده برای وکالت درست از خواسته های موکلین خود، می بایست دانش و معلومات مرتبط با این مباحث را داشته باشد، اقدام به ثبت نام برای وکالت مردم نموده و مشورت گرفتن از نخبگان دانشگاه و جامعه را در دستور کار خود قرار دهد. انشاالله که اسباب خیر و مایه برکت جامعه و منطقه گردند.

والعاقبه للمتقین آیت سعیدی شهروند فرهنگی