پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

معلولیت بخشی از شرایط بشری است که زندگی انسان‌ها در طول تاریخ ازآن فارغ نبوده است. در واقع معلولیت همزاد زندگی بشر بوده است؛ آنچه که موجب تفاوت یا کاهش و افزایش معلولیت در جوامع گردیده است علل یا زمینه‌های معلولیت است.

معلولیت هرگز به معنای محرویت نیست؛ هیچ انسانی فقط به دلیل داشتن نقص یا کاستی جسمی از حقوق انسانی و بشری خود محروم نمی‌گردد که هیچ کسی دیگری نیز حق ندارد که حقوق و کرامت شخص دارای معلولیت را زیر سوال قرار دهد. بلکه در مقابل همه افراد جامعه مسئولیت دارند که در احترام نهادن و رعایت حقوق یکدیگر و حفظ کرامت و شخصیت هم مساعی جدی و نهایی را بخرج دهد.

به گزارش ریواس جنوب،به مناسبت روز جهانی معلولین انجمن جوانان لنده پای درد دل معمولان و پرسنل مرکز توانبخشی بچهای آسمان نشستند.

یکی از معلولان گفت: یکی از مهمترین مشکلات جامعه معلولین شهرستان، عدم مناسب سازی مبلمان شهری است که چند سال است هنوز توفیقی نداشته و معلولان در این خصوص با مشکلات عدیده ای روبرو هستند.

وی ادامه داد: جامعه معلولین شهرستان نیاز به یک ساختمان دارد و متاسفانه درحال حاضر جایی برای استقرار نداریم.

یکی دیگر از معلوین در خصوص اشتغال جامعه معلولان بیان کرد: بسیاری از معلولان علی رغم داشتن تحصلات بالا بیکار هستند و در بسیاری موارد برخی معلولین اقدام به دریافت وام اشتغال زایی می کنند که به سبب آن مستمری معلولان قطع می شود.

وی ادامه داد: قانون ۳ درصد استخدام معلولان در ادارات و نهادها به هیچ وجه تحقق پیدا نکرده است و از معلولینی که حتی تحصیلکرده هم هستند استفاده نمی شود.

خانم نجاتی مدیر مرکز توانبخشی بچهای آسمان عنوان کرد: در بحث مناسب سازی شهری، برای رفت و آمد در پیاده روها، بانکها و حتی برخی ادارات معلولین با مشکل روبرو هستیم و همچنین والدین دانش آموزان استثنایی شهرستان برای ایاب و ذهاب فرزندان خود به مدرسه با مشکل روبرو هستند.

نجاتی تصریح کرد: بسیاری از معلولان این مرکز در رشته های مختلف فعالیت می کنند و حتی مقام ها و رتبه های استانی و کشوری کسب می کنند اما مسئولان حتی از نصب یک بنر برای تقدیر از آنان دریغ می کنند.

گفتنی است در سال ۹۷ توسط بنیاد مستضعفان حمایت های ویژه ای از این مرکز توانبخشی شده بود که امروز خانم نجاتی مدیر مرکز از حمایت های بنیاد مستضعفان در جهت تجهیز مرکز توانبخشی تقدیر و تشکر کرد.