پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

بر اساس شنیده‌ها، بهرام پارسایی نماینده فعلی مردم شیراز در مجلس تصمیم خود را برای کاندیداتوری دوباره در انتخابات مجلس گرفته و تا ساعاتی دیگر اعلام خواهد شد.

 به گزارش ریواس جنوب، بر پایه اظهارات اخیر نماینده فعلی شیراز در مجلس، او در خصوص حضور یا عدم حضور در رقابت‌های انتخاباتی در حوزه شیراز و زرقان، به جمع‌بندی نهایی نرسیده بود.

بهرام پارسایی پنجشنبه ۱۴ آذرماه در یک نشست خبری گفت: جمع‌بندی شخصی خودم این بوده که در این دوره از انتخابات کاندیدا نشوم اما واقعیت این است که در همین دو روز اخیر در شیراز از دوستان و صاحب‌نظران مشورت گرفتم و اکثر قریب به اتفاق آنها این موضوع را از من نپذیرفتند. سعی‌ام بر این است که دوستان را قانع کنم و وارد رقابت‌ها نشوم اما آنچه برایم شرط اصلی است نظر مردم شیراز و زرقان است و بررسی این شرط اساسی که بتوانم زبان گویای این مردم باشم.

پارسایی در پاسخ به اظهارات یک خبرنگار مبنی بر اقبال بالاتر افکار عمومی نسبت به این نماینده، گفت: واقعیت این است که نگرانی من این نیست که رأی نداشته باشم چرا که همانطور که صادقانه با مردم رفتار کردم، مطمئن هستم مردم نیز صادقانه به من جواب می‌دهند و بر همین اساس حتی با مشارکت پایین هم می‌دانم که مورد تأیید رأی دهندگان قرار می‌گیرم؛ آن چیزی که ملاحظات من برای تصمیم‌گیری به تأمین حداکثری منافع مردم گره خورده است.

نماینده مردم شیراز در مجلس با تأکید بر اینکه همه‌ی تلاش خود را کرده که به تمام معنا صدای واقعی ملت باشد، تصریح کرد: البته می‌دانیم خیلی‌ها این موضوع را بر نمی‌تابند که یک نماینده صدای مردم باشد و به جای اینکه او را به واسطه اجرای قانون و انعکاس خواست مردم حمایت کنند، چنین نماینده‌ای را -البته شاید دقیقا به همین دلیل- تهدید به پرونده‌سازی می‌کنند و با تهمت او را محدود می‌کنند.

پارسایی همچنین در واکنش به اینکه برخی معتقدند او مانند چند نماینده دیگر مجلس با عِلم به اینکه تایید صلاحیت نمی‌شوند برای همین با صراحت بیشتری حرف می‌زنند؛ تأکید کرد: من این دیدگاه را نمی‌پسندم چرا که اگر برای من رسالت و وظیفه نمایندگی‌ام اولویت نبود، مانند بسیاری از نمایندگان دیگر سکوت می‌کردم و با مدارا کارهای خود را پیش می‌بردم. اما من سوگند خوردم و بر اساس این سوگند احتمال تأیید یا رد صلاحیتم به هیچ عنوان تأثیری در دفاع از حقوق مردم نداشته و ندارد.

وی تصریح کرد: البته من هرگز خارج از چهارچوب قانون هیچ صحبتی نکرده‌ام و اتفاقا در راستای وظایفم عمل کردم. اما مشکل اینجاست که برخی اساساً قانون را قبول ندارند! مانند اصل ۵۹ قانون اساسی یا فصل سوم آن در ارتباط با حقوق شهروندان.

سخنگوی فراکسیون امید در مجلس در عین حال با اذعان به این که نگرانی در خصوص رد صلاحیت‌ها طبیعی است، افزود: یکی از مسائل دخیل در کارآمدی مجلس، رویکرد شورای محترم نگهبان است. این شورا نباید سلیقه‌ای و سیاسی عمل کند. اما شما خروجی را ببینید؛ یک جریان سیاسی آنقدر به تأیید صلاحیت مطمئن است که لیست‌های متعددی همین حالا بسته است اما در یک جریان دیگر که مقبولیت بیشتری هم در جامعه دارد مردد هستند که حتی نامزدهای رده‌ی دوم و سوم آنها تایید بشود یا نه.

پارسایی تأکید کرد: اگر می‌خواهیم این کشور، نظام و مردم را نجات دهیم باید کمک کنیم افرادی وارد مجلس شوند که بتوانند وزن مجلس را حفظ کنند؛ اگرچه کسی نمی‌تواند به مجلس شأن بدهد ولی حداقل کسی باشد که مجلس را از شانیت نیاندازد!

این نماینده مجلس در پاسخ به این سؤال که ممکن است حتی در صورت ورود نامزدهای قوی به مجلس، محدودیت‌ها اجازه‌ی کارایی مؤثر به آنها ندهد، گفت: به اعتقاد من در هر شرایطی ناامید کردن مردم از صندوق رأی ذبح کردن دموکراسی و جمهوریت نظام است. البته ما باید تلاش کنیم که مردم آگاهانه مشارکت کنند و نه اینکه مثل همیشه بر اساس وعده و وعید مشارکت کنند. یعنی بر اساس عملکرد صادقانه‌ی کاندیداها و وفاداری آنها به مردم تصمیم بگیرند وگرنه دو صد گفته چون نیم کردار نیست!

وی با بیان اینکه اغلب پیش‌بینی‌ها حاکی از احتمال پایین بودن مشارکت در انتخابات امسال است، افزود: با شعله بنزینی که به جامعه زدند، عملاً تیر خلاص را به رغبت مردم در مشارکت در انتخابات شلیک کردند اما باز هم باید کمک کنیم راهکاری پیدا شود که مشارکت آگاهانه افزایش پیدا کند. البته اگر مشارکت بر اساس شعارهای فریبکارانه و تعصب باشد نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود. نباید کاری کنیم که مردم از نهادهای انتخابی در شرایط فعلی ناامید شوند چرا که واقعاً فعلاً راهی جز این نیست.

پارسایی با اشاره به عملکرد اصلاح‌طلبان در مجلس دهم گفت: تعدادی از نمایندگان مجلس دهم از جریان اصلاح‌طلبی بودند و در حدی توانستند صدای ملت باشند و کارهایی هم انجام شد. به هر ترتیب اینکه از تریبون مجلس صدای مردم بیرون بیاید خیلی مهم است.

این نماینده شیراز در مجلس، از نهادهای نظارتی خواست که معیار نظارت خود را قانون و آزادی‌های مصرح در آن قرار دهند و تصریح کرد: قطعا من به عنوان نماینده مردم باید بابت این مؤاخذه شوم که چرا پیگیر خواست واقعی موکلینم نیستم اما متأسفانه باید بگویم که من وقتی در راستای حقوق مردم در قانون اساسی حرکت می‌کنم برخی برنمی‌باند.

وی تأکید کرد: با این حال به اعتقاد من هیچ چاره‌ای نداریم جز اینکه در این مسیر برویم. من فکر می‌کنم در کنار نارضایتی‌ها، آگاهی جامعه هم هر روز بیشتر می‌شود و وظیفه همه جامعه ازجمله رسانه‌هاست که این آگاهی عمومی را ارتقا دهیم.

** پایان تردید و اعلام کاندیداتوری؟

به گزارش ریواس جنوب و بر اساس فضای انتخاباتی در روزهای گذشته، پارسایی که با مواضع صریح خود در مجلس به محبوبیت قابل قبولی در بین مردم حوزه شیراز و بلکه کشور رسیده بود، برای ورود مجدد به عرصه‌ی انتخابات با تردید جدی مواجه بوده است؛ از یک سو این نگرانی وجود دارد که صراحت و صداقت او در بیان و پیگیری برخی مسائل حساس برای او موانعی ایجاد کند و از سوی دیگر استقبال قابل توجه مردم نمی‌تواند او را قانع کند تا از این محبوبیت و شانس بالا برای ورود دوباره به بهارستان، چشم‌پوشی کند.

با این حال آنگونه که از یک منبع نزدیک به بهرام پارسایی خبر می‌رسد، او سرانجام تصمیم خود را گرفته و بنا به آنچه درخواست‌های گروه‌هایی از مردم و فعالان سیاسی اجتماعی خوانده شد، برای دومین بار نیز خود را در معرض رأی مردم قرار خواهد داد.

بر پایه این گزارش‌ها، پارسایی بعدازظهر امروز شنبه ۱۶ آذرماه برای نام‌نویسی وارد فرمانداری شیراز خواهد شد.

انتهای پیام/ سجاد بنام