پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

نام غلامرضا تاجگردون در لیست اولیه نامزدهای تأیید صلاحیت شده به وزارت کشور نبود اما به فاصله چند روز نامه‌ای از فرمانداری گچساران منتشر شده که نشان می‌دهد او به هر طریقی بوده توانسته تایید صلاحیت شود؛ در این نامه البته فعالیت انتخاباتی او را منوط به اعلام نظر قطعی شورای نگهبان کرده است اما هر چه باشد این رویه اعلام نام تاجگردون شائبه‌های زیادی را در افکار عمومی طرح کرده است.

 

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، رد صلاحیت‌ برخی نامزدهای انتخابات از سوی شورای محترم نگهبان همواره یکی از دغدغه‌های جامعه و طرفداران سیاست در ایران بوده است.

به لحاظ قانونی شورای نگهبان البته به استناد استعلام چهارگانه از مراجع رسمی کشور می‌تواند صلاحیت نامزدها را رد، تأیید یا عدم احراز کند اما این اختیار قانونی گاها با سلایق سیاسی، برخی فشارهای بیرونی و گاها هم با برخی تفسیرهای غلط هم همراه و تعبیر می‌شود.

غلام‌رضا تاجگردون از حوزه انتخابیه گچساران و باشت که دور قبل توانسته بود این صلاحیت را از شورای نگهبان بگیرد در این دوره این صلاحیت را از دست داد و قربانی رد صلاحیت‌ها شد.

او بعد از ردصلاحیت، به هر دری زده است تا بتواند اعضای شورای نگهبان را متقاعد کند تا به او صلاحیت دهند تا در انتخابات شرکت کند.

دوستان سیاسی او به ویژه در جریان ذی‌نفوذ اصولگرایان به شدت در حال فشار آوردن برای گرفتن صلاحیت نهایی او هستند.

برخی اظهارنظرها و شنیده‌ها حاکی از این است که این تلاش‌ها جواب داده است هر چند هنوز این خبر رسمی و قطعی نیست اما به شدت وجهه شورای نگهبان را حتی در بین طرفداران خود هم زیر سوال برده است.

در نامه علی خوان‌پایه فرماندار گچساران ضمن اعلام تأیید صلاحیت تاجگردون از سوی هیئت مرکزی انتخابات اما فعالیت او را منوط به اعلام نظر قطعی شورای نگهبان کرده است.

غلام‌رضا تاجگردون یک چهره شناخته شده است و از جوانی تاکنون در مسئولیت‌های مهم کشوری و وکالت مردم درمجلس شورای اسلامی بوده و آب خوردن او هم تحت نظر است بنابراین اگر او صلاحیت نماینده مجلس شدن را ندارد یا به تازگی آن را از دست داده است بنابراین اعضای شورای نگهبان مدارک کافی و مستند را حتما در اختیار داشتند و چیزی نبوده که آنها فرصت بیشتری بخواهند یا نیاز به اطلاعات بیشتری از زندگی و اقدامات تاجگردون داشته باشند.

با این شرایط اگر آقای تاجگردون تایید صلاحیت نشده حتما مطابق با مستندات قوی و قانونی شورای نگهبان بوده است و اگر مجددا این صلاحیت بدون دلیل مردم‌پسند تأیید شود بدون شک اتهامات زیادی متوجه شورای نگهبان و مشروعیت آن خواهد بود.

و این وقتی خسارت‌بارتر است که خود شورای نگهبان از پشت‌پرده‌های تلاش هدفمند برای تأیید صلاحیت تاجگردون بی‌خبر باشد و جایگاه والای این نهاد را در ساختار نظام به کام افراد خاصی زیر سوال ببرد.

نگارنده هرگز به رد صلاحیت افرادی که در چارچوب جمهوری اسلامی و معتقد به قانون اساسی فعالیت می‌کنند اعتقادی ندارد و آقای تاجگردون را هم فردی باصلاحیت می‌داند اما این شیوه تأیید صلاحیت آقای تاجگردون شائبه‌های زیادی را به وجود خواهد آورد که این شورا باید پاسخگوی آنها باشد.

موقعیت آقای تاجگردون در توزیع بودجه، محور اصلی این شائبه‌ها است و تأیید صلاحیت مجدد این فرد ذی‌نفوذ تا حد زیادی می‌تواند به وجهه شورای نگهبان لطمه بزند.

سابقه تاجگردون که با برند اصلاحات صاحب جایگاه‌های سیاسی شده اما در مقاطع حساسی با اصولگرایان روی یک سفره نشسته است و با آنها ائتلاف کرده نیز این موضوعات را تقویت می‌کند.

کناره‌گیری او در هیئت رئیسه مجلس به نفع چهره شاخص اصولگرایان یعنی محمدرضا باهنر تنها یکی از چرخش‌های سیاسی غلامرضا تاجگردون است.

البته نباید بی‌انصاف بود؛ او یک چهره ملی و کاربلد است و زاگرس به داشتن چنین فرزندانی می‌بالد و بدون شک اقتدار او می‌تواند به نفع زاگرس‌نشینان به‌ویژه گچساران و باشت باشد اما این رفتار شورای نگهبان در مورد او نیز قابل اغماض نیست.

منتقدین این رویه می‌گویند که بالاخره یا آقای تاجگردون صلاحیت لازم را ندارد و مدارک اثبات این ادعا را شورای نگهبان بهتر از هر کسی دارد و یا اینکه او صلاحیت داشته و این تأخیر در اعلام صلاحیت او فقط یک بازی سیاسی است که خیلی‌ها در پشت پرده آن را مدیریت می‌کنند تا این بازی را با طعم بودجه و امضاهای پول‌ساز تاجگردون، شیرین‌تر کنند.

شورای نگهبان یکی از نهادهای برآمده از انقلاب و پاسدار و نگهبان این انقلاب است و بدون شک اجازه نمی‌دهد دامن او با اینگونه شائبه‌ها لکه‌دار شود.