پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

 

۲۱ سال است که یک مدیر در کهگیلویه و بویراحمد بر سه بخش مهم اقتصادی چمبره زده و همانند یک ارث آن را رها نمی‌کند.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، بازار در هر کشور و استانی یکی از مهم ترین نمادها برای پویایی اقتصاد و معشت مردم است.

قدرت خرید مردم از یک سو و نظم و تنظیم بازار و قیمت‌ها از سوی دیگر، دو رکن مهم در اقتصاد یک منطقه به حساب می‌‌آیند‌‌؛ از سوی دیگر بخش‌های صنعت و معدن نیز در اقتصاد هر مملکتی نقش موثری در به حرکت درآوردن چرخ تولید و اشتغال دارد.

این‌ها رسالت مهمی هستند که بخش مهمی از آن در ساختار فعلی اداری به عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت است.

استان کهگیلویه و بویراحمد به واسطه نزدیکی به بنادر و دریا و واقع شدن در شاهراه ارتباطی شمال به جنوب، باید یکی از مهمترین بازارها را در کشور داشته باشد اما واقعیت این است که بازار در این استان بیمار است و فقط لنگان لنگان، این دولت را به دولت بعدی می‌رسانند.

اقتصاد کهگیلویه و بویراحمد در حوزه معدن نیز در کشور حرف برای گفتن دارد و در صنعت نفت نیز به تنهایی یک چهارم نفت کشور را تولید می‌کند.

با وجود همه این ظرفیت‌ها و حرف‌هایی که کهگیلویه و بویراحمد در سه بخش معدن، صنعت و تجارت برای گفتن دارد اما واقعیت این است که این حرف‌ها به معنای واقعی فقط حرف بودند و هیچ‌گاه رنگ عمل به خود ندیدند.

این بخش‌های مهم اقتصادی در این استان هرگز فرماندهی کاربلد نداشتند که بشود از قبل آنها نانی روی سفره مردم برود.
بازار در این استان از لجام‌گسیخته‌ترین بازارهای کشور هست، معادن غنی این استان بکر ماندند و صنعت نیز حال و روز ناخوشی دارد.
صنعت نفت در گچساران نیز به جز دود و آلودگی چیزی برای صاحبانش ندارد.

در میان ظرفیت‌های قابل توجه حوزه اقتصاد و در میان شهرستان‌های هشت‌گانه این استان، گچساران دارای شرایط ویژه‌ای است؛ هم نفت دارد، هم به دریا و بنادر نزدیک است و هم مجوز منطقه ویژه اقتصادی را دریافت کرده است.

و جالب اینجا است که ناامیدکننده‌ترین وضعیت مدیریت بخش‌های صنعت، معدن و تجارت در همین شهرستانی است که بیشترین ظرفیت‌ها را دارد.

واقعا باورکردنی نیست که مدیر صمت گچساران بیش از دو دهه مدیر آنجا است؛ مسئولین این استان چه نگاهی به مقوله مدیریت دارند که ۲۱ سال است از یک نفر در یک مدیریت حساس استفاده می‌کنند؟

واقعا آقای شریفی چه نبوغ کشف نشده‌ای دارد که باید دو دهه روی یک میز و صندلی بنشیند؟
جنس او از چیست که ۲۱ سال مانده و گند نزده است؟ آب که هیچ، فولاد هم ۲۱ سال یکجا بماند، می‌پوسد اما گویا این راز در صنعت و معدن جا باز کرده چرا که مدیران در این حوزه به هر دلیلی دوام بالایی دارند و پیش از آن داریوش دیودیده در این حوزه نیز دولت‌های زیادی را تجربه کرده است.رضا شریفی

حالا در گچساران از روزی که سنگ صنعت، معدن و تجارت روی سنگ بند آمد، آقای شریفی مدیر آنجا بود و فقط دو سال در وسط دوره مدیریتش جای خود را به عبدالحمید جهانبین داد و در همه این سال‌ها خودش مدیر بود و با همه جریان‌های سیاسی ریز و درشت ساخت.

او اگر یک مدیر شاخص هم باشد باید در این دو دهه ارتقایی پیدا می‌کرد و اگر هم مدیر ضعیفی بود باید جایش را به دیگری می‌داد اما گویا رازهای پیچیده‌تری در این بخش از مدیریت این استان وجود دارد.

رضا شریفی آنقدر مدیر یک اداره خاص ماند که شاید بتوان او را رکورددار سکون و رکود در مدیریت دانست؛ او آنقدر ماند که دیگر سوال کردن از عملکرد او در این سال‌های متمادی کار بیهوده‌ای است.

صنعت و دو حوزه تجارت و معدن در این دو دهه همانند مدیریت این بخش‌ها، تکانی نخوردند و نمی،توان هیچ کار شاخصی را در این حوزه نام برد.
اکنون ماندگاری معامله‌گرانه یک مدیر و عملکرد ناامیدکننده سه رکن اساسی اقتصاد این استان، صدای خیلی‌ها را درآورده تا بلکه سرپرست جدید سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد و استاندار جدید استان، فکری کنند و حالا که قرار نیست کار مهمی برای معیشت مردم شود بیش از این انگشت‌نما نشویم.

حالا سوال اساسی این است که آیا سالار حسین‌پور که خودش به عنوان سرپرست، پایش روی پوست موز است، دست به این تغییرات ضروری می‌زند یا معامله دیگری برای ماندگاری یک مدیر دیگر در میان است.

بدون شک ماندگاری بیشتر شریفی حداقل در این ایام ماندگاری شخص سالار حسین‌پور را قوی‌تر می‌کند و شاید او دوست ندارد، دست به رکود فعلی صمت گچساران بزند.
در همین زمینه، یک بازاری در یادداشتی به ریواس جنوب، نوشت:
شاید در نگاه اول مخاطبان فکر کنند که چقدر دیر اقدام کرده ایم و چرا این موقع از سال اعتراض کرده ایم که در پاسخ سروران ارجمند مسئولین محترم استان و شهرستان اعلام می‌کنیم که بارهای بار ضعف اداری در گچساران در حوزه صنعت معدن و تجارت را گوشزد کرده ایم اما متاسفانه کسی به درد دل های ما توجهی نکرد اکنون که زمان انتخابات است و ما مردم و بازاریان مورد توجه خواص قرار گرفتیم می خواهم اعلام کنم جناب آقای استاندار حضرتعالی به عنوان نماینده محترم رئیس جمهور در استان استحضار دارید که صنعت معدن و تجارت یکی از دستگاه‌های اجرایی مهم در هر استان و شهرستان است که مستقیماً با زندگی خانوارها اشتغال و معیشت در ارتباط است.

گچساران ما بام نفتی ایران است اما با نگاهی گذرا به حوزه صنعت و تجارت میتوان فهمید قطار توسعه شهر ما در ایستگاه صمت، سالها راکد مانده است.
انتخاب یک مدیر از مهم‌ترین محورهای توسعه و پیشرفت یک مجموعه است.

مدیر صنعت گچساران حدود ۲۰ سال در این مجموعه فعالیت می کند در دوره هر نماینده‌ای با امید به اینکه دور جدید اتفاقات تازه‌ای صورت پذیرد و مشکلات بازار و حوزه های مرتبط با این اداره مرتفع گردد دلخوش می شویم اما متاسفانه هرسال که میگذرد میگویم یاد پارسال بخیر.

مدیر محترم صنعت معدن و تجارت استان از شما صمیمانه سپاسگزاریم با توجه به سوابق فعالیت شما می طلبد که به شهر مظلوم ما نظری بیفکنید و مدیری توانمند با فکر و اندیشه نو برای این دستگاه مهم اجرایی انتخاب کنید تا فرزندان این دیار نیز شاهد پیشرفت حوزه مربوطه باشند.

مدتها قبل نامه‌هایی برای مدیر قبلی ارسال کردیم و برای نمونه، بیش از دو ماه مدیر این اداره به دلایلی حتی روزی یک ساعت هم سرکار نمی آمد و بعد ها مشخص شد موضوع غیبت او حل و فصل شده است.

آیا این است عدالت اجتماعی؟ یک کارمند معمولی برای یک روز غیبت به شدت با او برخورد می‌شود اما مدیران با وجود ماه‌ها غیبت، هیچ مشکلی ندارند.
انتهای پیام/