پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

کناری در رابطه با حساسیت در این دوره از انتخابات گفت: ما باید حقانیت نظام را به دنیا ثابت کنیم. حقانیت نظام این است که مردم پشتیبان نظام و رهبری باشند، حساسیت در این است که قبلا دشمنی و مبارزه پشت پرده و نظامی و امنیتی بوده، ولی امروزه مبارزه بر روی اذهان مردم و تغییر جو روانی نیز کار می کند، بنابراین حساسیت ها در عرصه انتخابات بالا است، امیدواریم مردم ما با حساسیت پای صندوق های رای حاضر شوند.

به گزارش ریواس جنوب، شاهرخ کناری فرماندار بویراحمد و رئیس حوزه انتخابیه یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی بویراحمد و دنا در گفت و گو با کبنا گفت: پیش از این میانگین مشارکت در حوزه انتخابیه بویراحمد و دنا بالای ۹۶ درصد بوده است، لذا شور و حال خوبی در دو شهرستان وجود دارد، و کاندیداها در حال فعالیت هستند.
کناری با اشاره به اهمیت جو آرام و رعایت قانون انتخابات اظهار کرد: تمهیداتی هیئت نظارت و اجرایی و مقام محترم قضایی و دادستان داشتند برا اینکه قبل از موعد تبلیغات، تبلیغات رسمی صورت نگیرد، که این تمهیدات کارساز بوده، و در حسینیه ها، تکایا و مساجد تبلیغات تعطیل هست.
کناری بیان کرد: یک هفته قبل از روز رای گیری تبلیغات رسمی آغاز خواهد شد و تا ۲۴ ساعت قبل از روز رای گیری (۲ اسفندماه) فرصت تبلیغات وجود خواهد داشت. در ۲۴ ساعت آخر،  تبلیغات ممنوع است.
کناری در توضیح برخوردهای صورت گرفته قضایی با متخلفان گفت: در برخورد تشکیلات قضایی با متخلفان، چند نفر بازداشت شده اند و با قید وصیغه آزاد هستند. همچنین، طبق تمهیدات صورت گرفته، هم نامزدها، هم لیدرها از طریق مقام قضایی و فرمانداری و پلیس فتا تعهد کتبی داده اند.
کناری افزود: قطعا تبلیغات زودهنگام این افراد صحیح نبوده، به ظن ما، کاروانی حرکت کردن مخالف نص صریح قانون انتخابات است ولی برای اینکه این شور و هیجان و حضور حداکثری وجود داشته باشد سعی کردیم مر قانون در تجمعات رعایت شود، بعضا هم ممکن است تخلفی در این تجمعات صورت بگیرد که تذکر داده خواهد شد.
کناری ادامه داد: ۳۰۷ شعبه اخذ رای داریم، ۱۴۵ شعبه ثابت و ۱۶۲ شعبه سیار خواهیم داشت، همچنین ۱۰۷ شعبه شهری، و۲۰۰ شعبه روستایی خواهیم داشت.
کناری ابراز کرد: از ۱۷۲ شعبه ای که در بخش مرکزی است، ۶۱ شعبه ۷ نفر عضو شعبه شامل هیئت نظارت و اجرایی دارد و مابقی شعب، ۵ نفره هستند.
کناری ضمن تاکید بر اهمیت برگزاری انتخاباتی با صحت، سلامت و امنیت کامل گفت: نظارت خوبی در این دوره از انتخابات وجود خواهد داشت، بطور میانگین ۴ نفر در هر شعبه اخذ رای، نظارت خواهند کرد، ۵ تا ۷ نفر اعضای صندوق خواهند بود، یک نفر بازرس، یک نفر نماینده فرماندار است.
کناری افزود: از ۳۰۷ شعبه بطور میانگین بالاتر از  ۴ هزار و ۵۰۰ نفر کار اجرای انتخابات را عهده دار هستند که قریب ۱۳۰۰ نفر ناظر خواهند کرد، با توکل به پروردگار ان شاالله انتخابات خوبی را در کمال امنیت در حوزه بویراحمد و دنا داشته باشیم.
کناری تصریح کرد: در صعب العبورترین و دورترین نقاط صندوق های اخذ رای فرستاده خواهد شد، تمهیدات بالگرد برای شرایط جوی بد اندیشیده شده است.
کناری در رابطه با نحوه انتخاب نماینده فرماندار گفت: فرماندار، بخشدار، یا با تفویض اختیار به فرماندار فرعی، و با صلاحدید فرماندار حوزه انتخابیه، نمایندگان فرماندار را مشخص خواهند کرد. بعضی از عزیزان را تفویض اختیار کردیم و با هماهنگی نمایندگان را انتخاب می کنند.
وی تشریح کرد: احراز هویت ها الکترونیکی است، فردی که در یک شعبه اخذ رای هویتش شناسایی شده و کد ملی اش وارد سیستم شده، در هیچ شعبه دیگری امکان اخذ رای برایش وجود ندارد. دولت ۷۰۰ میلیارد تومان برای دستگاه های احراز هویت هزینه کرده، البته رای نوشتن از روی تعرفه و در صندوق ها مثل گذشته است.
کناری گفت: در حوزه انفورماتیک برای هر شعبه یک کاربر و برای هر ده شعبه یک پشتیبان داریم. ۳۰ پشتیبان هم آموزش دیده اند که در شعبه اگر کاربر مشکلی مواجه شد از پشتیبان استفاده کنیم.
کناری تشریح کرد: جلسات دوره های اموزشی توجیهی کاربران، نمایندگان فرماندار و بازرسان برگزار می شود، همچنین کلیپ هایی برای اعضای شعبه اماده شده که کاربر در کنار آموزش و در حین کار اگر نیاز شد از این کلیپ های یک دقیقه ای و دو دقیقه ای کمک بگیرد. لذا تخلف در هیچ شعبه ای وجود نخواهد داشت.
کناری به حساسیت این دوره از انتخابات اشاره کرده و ابراز کرد: این دوره از انتخابات در شدیدترین تحریم های ۴۱ ساله انقلاب قرار گرفته ایم، تمام تمرکز دشمن روی جمهوری اسلامی است، خط مقاومت در لبنان و یمن و سوریه و … گسترده شده، از طرفی دشمن احساس خطر کرده و دیدیم که چگونه سرلشکر سپهد سلیمان را ترور کرد.
کناری افزود: لذا ما باید حقانیت نظام را به دنیا ثابت کنیم. حقانیت نظام این است که مردم پشتیبان نظام و رهبری باشند، حساسیت بیشتر در این است که قبلا دشمنی و مبارزه پشت پرده و نظامی و امنیتی بوده، ولی امروزه مبارزه بر روی اذهان مردم و تغییر جو روانی  نیز کار می کند، بنابراین حساسیت ها در عرصه انتخابات بالا است.
کناری ادامه داد: امیدواریم مردم ما با حساسیت پای صندوق های رای حاضر شوند. دولت در بدترین شرایط، در سه سیل اخیر در استان های سیستان و بلوچستان، خوزستان، لرستان برای هر کدام میانگین ۲۱ هزار میلیارد تومان هزینه کرده است. در بدترین شرایط تحریم از ۴۲ هزار میلیارد بودجه عمرانی ۴۰ هزار میلیارد تومان تخصیص داده شده و نقدینگی دریافت کرده اند.
کناری گفت: خون شهید سلیمانی در کشور ما جوششی ایجاد کرده و رستاخیزی ایجاد کرده است. امیدواریم این رستاخیز مردم را پای صندوق های رای نیز داشته باشیم و یک بار دیگر دشمن مایوس و ناامید شود.
منبع: کبنا