پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

بنا بر اعلام رییس ستاد انتخابات استان فارس، سه هزار و ۲۲۷ شعبه اخذ رای در سراسر این استان ساعت هشت صبح جمعه دوم اسفندماه جاری، اخذ رای از سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از افراد واجد شرایط در این استان را آغاز کردند.

سید احمد احمدی‌زاده در گفت و گو با ایرنا افزود: ۱۹۱ هزار و ۵۰۰ نفر از این تعداد را رای اولی‌ها تشکیل می‌دهند.
وی ادامه داد: در حوزه انتخابیه شیراز و زرقان نیز یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر واجد شرایط رای دادن هستند.
او اظهار داشت: چهار شعبه اخذ رای نیز برای پیروان ادیان الهی (ارامنه، زرتشتیان و کلیمیان) در شهر شیراز در نظر گرفته شده است.

آخرین آمار نامزدهای انتخابات
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس شامگاه پنجشنبه به ایرنا گفت: بنا بر آخرین آمار، ۲۵۱ نامزد انتخابات روز جمعه دوم اسفندماه برای دستیابی به ۱۸ کرسی نمایندگی مردم فارس در مجلس رقابت می کنند.

احمدی‌زاده افزود: تعداد کاندیداهایی که تاکنون از ادامه رقابت انصراف داده‌اند به ۲۰۵ نفر رسید.

وی اظهار داشت: بدین ترتیب، هم اینک تعداد کاندیداهای نمایندگی مجلس در استان به ۲۵۱ نفر رسیده که از این تعداد ۲۱۹ نفر مرد و ۳۲ نفر زن هستند.

وی ادامه داد: از زمان آغاز نام‌نویسی از داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در فارس، ۹۲۴ نفر ثبت‌نام کردند و ۹ نفر نیز حوزه انتخابیه خود را از سایر نقاط کشور به این استان انتقال دادند.

داغ‌ترین رقابت در شیراز

احمدی زاده اظهار داشت: بیشترین تعداد داوطلبان نمایندگی مجلس مربوط به حوزه انتخابیه شیراز  و زرقان و کمترین نیز مربوط به حوزه انتخابیه داراب و زرین دشت است.

حوزه‌های بدون نامزد زن

رییس ستاد انتخابات فارس تصریح کرد: همچنین بیشترین تعداد بانوان مربوط به حوزه انتخابیه شیراز و زرقان (۱۸ کاندیدا) است و در حوزه‌ انتخابیه داراب و زرین دشت، حوزه انتخابیه لامرد و مُهر، حوزه انتخابیه آباده، بوانات، خرم بید و سرچهان، حوزه انتخابه سپیدان و بیضاء، حوزه انتخابیه لارستان، خنج، گراش و اوز و حوزه انتخابیه ممسنی و رستم بانوان حضور ندارند.

استان فارس دربرگیرنده ۳۶ شهرستان، ۱۸ نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد که سهم حوزه انتخابیه شیراز و زرقان، چهار کرسی نمایندگی است.

پس از فوت آیت الله اسدالله ایمانی نماینده فقید ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، یک کرسی مردم این استان در مجلس خبرگان رهبری خالی ماند که تعیین سرنوشت این کرسی در انتخابات همزمان دوم اسفندماه پیش‌بینی شده است.

مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری پنج کرسی دارند که در دوره پنجم، هم‌اینک حضرات آیات سید علی اصغر دستغیب، احمد بهشتی، سید محمد فقیه و علی اکبر کلانتری به نمایندگی از این استان در این مجلس حضور دارند و تکلیف یک کرسی باقیمانده باید در انتخابات میان‌دوره‌ای مشخص شود.

انتهای پیام/ منبع اصلی