پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

بیماری کرونا یک رابطه ی گله و گله گزاری بین مردم و مسوولان به وجود آورده است.

به گزارش ریواس جنوب، از یک سو مردم از دست مسوولان می نالند و از سوی دیگر این مسوولان هستند که از رفتار مردم گله دارند.
آنچه که مشخص است در کنار تمام انتقاداتی که در هر لحظه و شرایط مردم می توانند از مسوولان داشته باشند و دست کم در مورد بیماری کرونا از شخص اول دولت به واسطه اظهارات متناقض او پذیرفتی است اما نباید فراموش شود که اگر تمام مسولان کشور فقط برای یک استان بسیج شوند تا خود مردم پای کار نیایند در این یک موضوع کاری از دست مسوولان بر نمی آید.
در شهرستان کهگیلویه در فاز اول دستورات دولت برای بسته شدن مسیرها و نیز تعطیلی صنوف،با عزم قاطع فرماندار و با همکاری نیروی انتظامی و هلال احمر و کادر همیشه در خطر شبکه بهداشت شرایط بهتری نسبت به دیگر بخش ها و شهرهای استان حاکم بوده است تا جاییکه در برخی از روستاهای پر جمعیت این شهرستان سکوت جالبی حاکم شده بود.

اما در دو روز اخیر و بعد از جلسه سران سه قوه باز این کهگیلویه بود که پیش قدم شد و با دستور علیرضا اتابک اول صبح شورای اضطراری سلامت تشکیل شد و تصمیمات قاطعی مصوب شد که به تبع آن بازار و به خصوص مسیرهای اصلی شهر دهدشت و بخش ها به کلی تعطیل شد.

در کهگیلویه از همان ابتدای بحث کرونا با رایزنی و اصرار های های شبانه روزی اتابک فرماندار، بازار روز این شهر که قطب اقتصادی شهر محسوب می شد و برای مردم این خطه ی محروم در حکم بازارهای بزرگ کشور ایفای نقش می کرد تعطیل شد تا نشانه های یک قرنطینه در صورت اراده مردم هویدا شود، اما مردم بعد از آن اظهارات نسنجیده ی روحانی مبنی بر تعطیل نشدن کسب و کار مجددا به خیابان ها بازگشتند.

امروز و باری دیگر شهرستان کهگیلویه و شهر دهدشت و نیز مناطقی مانند چاروسا و سوق در تعطیلی به سر برد و اکثر مغازه های میدان های اصلی این شهر بسته بودند تا به این ترتیب اگر مردم نیز همکاری کنند امیدوار به قطع زنجیره انتقال کرونا در این شهرستان باشیم.

البته نقد کلی به مسولان کشوری و استانی وارد است که در حیطه اختیارات مسئولان شهرستانی نیست و اگر نقدی باشد مانند عدم قرنطینه کامل شهرها و یا نیز وقتی قرنطینه میسر نشد، عدم بسته شدن راه های ورودی به استان و شهرستان ها ،به استاندار هر استان بر می گردد چرا که اگر استاندار یک استان به فرمانداران دستور دهد که جلوی ورود مسافران گرفته شود قطعا آنها نیز ملزم به اجرا هستند.

در نهایت و با تمام تفاسیر به نظر می رسد مسوولان تا جاییکه ممکن بود خود را در خطر انداختند و وظایف خود را انجام دادند و امید است که مردم این بار با حساسیت بیشتری به کمک مسوولان بیایند تا بیش از این داغی دیگر به مشکلات انبار شده ی هموطنان اضافه نشود.