پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

دهیاران چاروسا از سهل انگاری اداره برق شهرستان کهگیلویه در زمینه یعدم همکاری برای روشنایی معابر اظهار نارضایتی کردند.

به گزارش ریواس جنوب، آنها می گویند که با وجود هزینه هاییکه از وظایف اداره برق بوده و متقبل شدیم و وسایل مورد نیاز را برای نصب لامپ های معابر خریداری کردیم اما مدت ها است که اداره برق پاسخگو نیست و در نصب آنها همکاری نمی کنند.

یکی از دهیاران گفت: اداره برق وسایل مورد نیاز را در اختیار ما قرار نمی دهد و وقتی خودمان نیز خریداری می کنیم به ما می گویند که خودتان بروید و لامپ ها را نصب کنید.
این دهیار این کار را خلاف و پر خطر دانست و گفت اگر در حین انجام کار یکی را برق بگیرد چه کسی جوابگو است.
وی گفت: از ریواس جنوب انتظار داریم که مشکل این منطقه را در این زمینه پیگیری کند.

دهیار دیگری گفت: یکی از دغدغه هایی که همه ی دهیاران دارند مساله روشنایی معابر روستا و عدم توجه اداره برق است.
وی گفت:اداره برق برای نصب لامپ ها یک نیروی آزاد معرفی می کند که هزینه بالایی می خواهد و جدیدا هم همین نیروی آزاد کار دهیاران را انجام نمی دهد و کسی هم پاسخگو نیست.

یکی دیگر از دهیاران با تکرار همین حرف ها از اداره برق گلایه کرد و خواستار ورود فرماندار برای پیگیری شد.

دهیار دیگری مفصل مشکلات دهیاران و اداره برق را برشمرد.
وی گفت: مشکلات اساسی این منطقه روشنایی معابر منطقه است که:
۱-طبق قانون تهیه براکت و روشنایی معابر روستاها وظیفه اداره برق است و هر سال در بودجه سالانه ردیف بودجه ای دارند.
۲-وظیفه تعمیر و نگهداری روشنایی معابر روستاها وظیفه اداره برق است.
۳- متاسفانه قریب به ۹۵درصد روشنایی معابر از اعتبارات ناچیز دهیاران خریداری شده و اداره برق هیچ کاره بوده است و با این هزینه دهیاران میتوانستند بخش دیگری از مشکلات روستا را حل کنند.
۴- در بحث تعمیرات روشنایی معابر اداره برق باید به موقع تعمیرات را انجام دهد ولی بعضی وقتها بیشتر براکتها بالای ۵تا ۶ماه خاموش هستند و سراغشان نمی آیند.
۵-از زمان مدیریت نصیری در چاروسا شاید با زور و بدبختی ۶ماهی یک بار نیرویشان را برای کمک بفرستند و نهایتا فقط چند تا چراغ با هزینه خودمان تعمیر کنند و هیچ گونه تجهیزاتی در اختیار دهیاران قرار نمیدهند.
۵- به بیشتر دهیاران میگنویند نیروی آزاد بگیرید دستمزدش را بدهید تا برایتان کار کنندو خیلی از دهیاران این کار را کردند ولی به این فکر نکردند که این نیرو ماموریت از طرف اداره برق ندارد و در صورت برق گرفتگی یا سقوط یا هر مشکل دیگری شخص دهیار بدهکار جان او میشود و اداره برق زیر بار نمی رود.
۶- بخش چاروسا و دیشموک فاقد بالابر هست و این یکی از ضروریات برق منطقه مخصوصا جهت روشنایی معابر است.
۷-در طول سال گذشته بعد از نا امیدی از بچه های برق قلعه رئیسی با هزاران رایزنی دو بار کابین را از دهدشت فرستادند و به صورت نیمه کاره نصف براکتها را تعمیر کردند.

به گزارش ریواس جنوب، یکی از مسائل مهم بین دهیاران و اداره برق همواره سردرگمی در تعیین تکلیف روشنایی معابر بوده است که انتظار است به صورت شفاف مشخص شود که اگر مسولیت با اداره برق است چرا اداره برق از مسئولیتش شانه خالی میکند و اگر هم مسولیت با دهیاران است شفاف اعلام شود تا دهیاران نتوانند بی مسولیتی خود را در قبال مطالبه گری مردم به پای اداره برق بگذارند.