پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

یکهزار و پانصد کیلوگرم فرآورده های خام دامی غیربهداشتی توسط اداره دامپزشکی شهرستان لنده معدوم شد.

به گزارش ریواس جنوب، دکتر محمدی رییس دامپزشکی شهرستان لنده با بیان اینکه سازمان دامپزشکی با شعار سلامت غذا از مزرعه تا سفره در سه نقطه حساس تولید، توزیع و عرضه بر سلامت دام و  فرآورده های خام دامی نظارت عالیه دارد این بدان معنی است که فرآورده های پروتیینی سالم باید از این سه فیلتر نظارتی بهداشتی دامپزشکی عبور کنند تا به سفره مصرف کننده برسند و مصرف کننده با خیالی آسوده محصولات دارای مجوز سازمان دامپزشکی را مصرف کند.

وی افزود ، مهمترین و اصلی ترین نوع نظارت بهداشتی در وحله اول بر مراکز تولیدی(مرغداریها، گاوداریها، مزارع پرورش ماهی و …) اعمال می گردد یعنی چنانچه این مراکز در تولیدات خود دچار تخلف بهداشتی گردند ناظران بهداشتی دامپزشکی از ورود تولیدات آنها به مراکز توزیع و بازار مصرف جلوگیری خواهند کرد.

محمدی اظهار داشت: که در دومین مرحله حساس نظارت بهداشتی بر مراکز توزیع اعمال می گردد که این مراکز شامل کشتارگاهها، عاملین مجاز توزیع، وسایط نقلیه و … میباشند که به نوعی واسط بین مراکز تولید و مراکز عرضه هستند و هر گونه فرآورده خام دامی که در این مرحله ناسالم تشخیص داده شود اجازه ورود آن به مراکز عرضه داده نخواهد شد. 

سومین و آخرین مرحله نظارت هم بر مراکز عرضه فرآورده های خام دامی در سطح بازار اعمال می گیرد و چنانچه فرآورده های خام دامی ناسالم یا تاریخ منقضی در این مراکز مشاهده گردد توسط ناظران بهداشتی دامپزشکی جمع آوری میگردد که در همین راستا اداره دامپزشکی شهرستان لنده در شش ماهه دوم سال ۹۸ در مجموع حدود ۱۵۰۰ کیلوگرم فرآورده خام دامی غیر بهداشتی و یا تاریخ منقضی شامل انواع گوشت قرمز و گوشت مرغ و ماهی و میگو از مراکز عرضه شهرستان لنده جمع آوری و از چرخه مصرف همشهریان خارج نموده است.
این فرآورده های غیر بهداشتی توسط ناظران دامپزشکی شهرستان و با حضور نماینده دادستان و مسوولین ذیربط در جایگاه زباله شهرداری بصورت بهداشتی دفن گردیدند.
در پایان از همشهریان عزیز خواهشمند است در خرید محصولات پروتیینی خانواده خود دقت کنند و هنگام خرید به برچسب و مهر دامپزشکی و تاریخ تولید و انقضا توجه کنند و محصولات پروتیینی خود را حتما از مراکز مجاز و تحت نظارت دامپزشکی خرید کنند و تحت هیچ شرایطی از فروشندگان دوره گرد و غیر مجاز مرغ و ماهی خرید نکنند. همچنین در صورت مشاهده هر گونه تخلف بهداشتی مرتبط با دامپزشکی در سطح شهر مراتب را در اسرع وقت به سامانه ۱۵۱۲ اطلاع دهند.