پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

ریواس جنوب / عظیم بنام

در ایران روز اول شهریور ماه که هم زمان با زاد روز تولد ابو علی سینا می باشد، به عنوان روز پزشک در نظر گرفته شده است.

نعمت خدمت به دیگران، نعمتی است که نصیب هر کسی نمی شود و بی شک پزشکان پس از خداوند متعال شفا دهنده بیماران می باشند.
این روزها پزشکان بیش از هر زمان دیگری هم تحت فشار هستند هم چشم امید بسیاری از خانواده های بیماران شدند.
این روزها پزشکان گاها پیش می آید که جان خود را برای نجات انسان دیگری در خطر می اندازند.
این روزها پزشکان بیش از هر زمان دیگری ممکن است که روزها و هفته ها عزیزان خود را نبینند و تمام تلاش خود را برای همنوعان خود بگذارند.
روز پزشک بهانه ای شده تا ماها دست به قلم بشویم و این روز را به پزشکان تبریک بگوییم اما به نظر می رسد تمام پزشکان حاضر هستند که این تبریک ها را برایشان نفرستیم اما به جای آن با رعایت کردن اصول بهداشتی و بخصوص در این مقطع کرونایی با رعایت پروتکل ها بهداشتی به آنها کمک کنیم.
پزشکان در این هفته ها د  ماه ها بدون شک سخت ترین روزهای عمر طبابت خود را می گذرانند که باید گفته شود در تشدید این شرایط سخت هم برخی از پزشکانِ بی خیال مقصرند و هم مردمی که نه جان خودشان برایشان مهم است و نه جان دیگران.
هر چه باشد بخش اعظمی از پزشکان وقت ، فکر،جان و سلامت خود را برای دیگران صرف میکنند و مردم باید مدیون آنها باشند.
اما پزشکانی که تا این حد جان خود را برای دیگران می گذارند باید به نکاتی نیز توجه کنند:
در هر شغلی هستند آدم های ناخالصی که با آبروی آن شغل بازی می کنند؛ پزشکان واقعی باید در تشخیص این پزشکان و معرفی آنها به جامعه کوتاهی نکنند.
پزشکان متعهد باید بدانند که هیچگاه طبابت خود را فدای تجارت نکنند.
باید بدانند که اگر راه مادی را در نظر گرفتند هیچگاه ارزش آنها بالاتر از یک ویزیت نخواهد رفت و اگر این مسیر را انتخاب کردند راه را برای هر توهین، افترا و بی احترامی به خود را هموار  کردند اما اگر همانند پزشکان قدیمی طبابت خود را در اولویت قرار دهند هیچگاه ارزش خود را ازدست نمی دهند و حتی در صورت مشاهده ی توهینی از سوی بیماری با پاسخ تند دیگر مردم مواجه می شوند.
شاید یکی از مسایلی که این روزها موجب سوء تفاهماتی بین مردم و پزشکان شده است همین حس مردم از تجارت پزشکان است اما احترام همگانی مردم به  پزشکانی که در بحث مادیات همچنان به مردم و بخصوص فقرا توجه می کنند و آنها را درک می کنند مهری قاطعانه است به ارزش کارهای مردمی پزشکان.
هیئت تحریریه ریواس جنوب این روز را به تمام پزشکان ایران زمین که این روزها آنها از ما توقع درک شرایط سخت آنها و رعایت پروتکل های بهداشتی کرونایی را دارند تبریک میگوید و امیدواریم که با تمام نامهربانی هایی که از سوی ما مردم عادی شکل می گیرد اما آنها همچنان با انگیزه دل در گرو سلامتی ماها بگذارند تا بیش از پیش ما را مدیون خود کنند.