پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

در آستانه ی بازگشایی مدارس، موضوع اصلی محافل بحث روی چگونگی آغاز کلاس ها و نیز ترس اولیا و دانش آموزان از حضور در کلاس درس است.

ریواس جنوب، نظر برخی از اولیا را در این زمینه جویا شده که اکثرا مخالف بازگشایی مدارس بودند و حتی برخی قاطعانه از عدم فرستادن بچه های خود به مدرسه گفتند.

در ادامه نظر چند تا از اولیا آورده می شود.

محمدی نیک گفته: اصلا به نظر بنده طبق این شرایط بیماری،بچه ها را به مدرسه فرستادن کار اشتباهی است.

شهروند دیگری تاکید کرد: من خودم دوتا بچه مدرسه ای دارم اصلا اجازه نمیدهم به مدرسه بروند و کاملا مخالف باز شدن مدارس هستم.

یکی دیگر از اولیا در اظهاراتی متفاوت گفته؛مدرسه ای که بچه خودم میخواهد درس بخواندیک دستشویی دارد یک آبسردکن، کافی است یک بچه بیمار باشد تمام وسایل مشترک است، فضای مدارس بسته است و بچهای هم که مرتب ماسک نمیزنند.
چند روز دیگر هم آنفلونزا شروع میشود دقیقا میشود زوج قائدی و شیخ دیابته و انوقت همه چیز از دست خارج می شود.

مادر یکی از دانش آموزان گفت: باتوجه به شدت وروندافزایشی پرسرعت بیماری کرونابه نظربنده بازگشایی مدارس غیرممکن است، هرطریق وروندی که مسیولان پیشنهاد بدهند کنترل غیرممکن است…هرویروس تعداد زیادی رامبتلا میکند وخیلی هابدون علامتند وناقل بیماری، رفتن وقتی توام با استرس باشد هیچ بازدهی نخواهد داشت، به عقیده من بایدصبرکرد و در این پروسه زمانی بیشترفرهنگ سازی بشود، سلامتی وحفظ جان ازهمه چیزضروری تر است، من خودم یک فرزند پسردانش اموز دارم بااین شرایط حاکم ووضعیت اسف بار اجازه رفتن به مدرسه را نمیدهم.

شهروند دیگری از قلعه رئیسی آورده است؛ بچه ها چه در خانه باشند چه در مدرسه کرونا خواهند گرفت پس بهتره که مدارس باز باشند که از لحاظ سطح فرهنگ و رعایت پروتکل‌های بهداشتی مدارس جهت فرهنگ سازی مدرن آماده شوند.

شهروند دیگری اذعان کرد: با بازگشایی مدارس مخالفیم؛ اول چون کودکان نشاط و بازی میکنند و خبر درست و دقیقی از ویروس ندارند، دوم تمامی تخت های بیمارستانهای استانمان و بقیه استان ها پر هست، سوم هیچ گونه دارویی چه ایرانی چه خارجی هنوز توسط سازمان بین الملی بهداشت جهانی تایید نشد، چهارم دانش اموزان در خونه بمانند بهتر هست تا برن بوفه ها از کیک ها و دیگر چیزهای احتمالا آلوده مصرف کنند، پنجم وضعیت امارهای ایرانی روز به روز توسط خبرنگاران اصحاب رسانه صدا و سیما اعلام میگردد و وضعیت ها هم قرمز و هم هشدار هستند و ممکن است یک کودک یک خانواده را فلج کند.

اولیای دیگر ادعا کرده است: کلا از هر نظر چه به صورت حضوری و چه مجازی بازگشایی مدارس دارای اشکال هست.مجازی بخاطر اینکه باید دسترسی به گوشی و اینترنت داشته باشیم و اینکار ساعت ها طول میکشد و باعث آسیب به چشم و خستگی دست و مغز میشود.و اینکه باعث وابستگی بچه ها به گوشی میشود و ممکن است چیزهایی ببینند بخصوص اگر گوشی مشترک باشد، و اینکه هر خانواده ای ممکن است چند فرزند داشته باشند و زمان برگزاری کلاس ها با هم تداخل داشته باشد و باعث دعوا بین فرزندان شود، پس باید چند گوشی و تبلت باشد.

حضوری هم خیلی سخته که دانش آموز و یا معلم به مدت ۵ ساعت با ماسک حاضر باشند و باعث خفگی کودک میشود و کنترل دانش آموز ابتدایی هم سخت هست و اینکه خیلی چیزها را در استفاده از دستشویی و توالت و سرویس آبخوری رعایت نمیکنند.

اولیای دیگری گفت: من مخالف بازگشایی مدارس در این شرایط کرونا هستم، شاید مخالفت یا موافقت امثال ماها کارساز نباشد ولی می توانم فرزندم تنها پسرم که کلاس چهارم ابتدایی هست به مدرسه نفرستم این روش برای من مطلوب تر است هر چند که شاید مجبور باشیم با ویروس کرونا به این شکل کنار بیاییم.

سیروس نیز گفت: اگر مدارس باز شدند ساعت شروع آنها جوری باشد که صبح زود نباشد که دانش آموزان دچار سرماخورگی بشنوند و مثلا صف صبگاهی ودیگر جزئیات حذف بشود، برای فرم مدرسه سعی کنند زیاد سختگیری نشود چون همان لباسهای فرم پارسال را دانش آموزان دارند وخیلی ها هم وضع مالی خوبی ندارند که دوباره لباس تهیه بکننداگر از همان لباسهای سال پیش استفاده بشود یک کمکی هست به اولیا.

شهروندی از دهدشت نیز گفته است؛ نظر می‌رسد رعایت نکات بهداشتی در مدارس سال جدید تحصیلی ۱۳۹۹ به منظور پیشگیری از شیوع کرونا ویروس شرط ضروری است و باید اطلاع‌رسانی لازم به دانش‌آموزان و معلمان ارائه شود اما در سوی دیگر ماجرا این سؤالات نیز مطرح است که آیا توصیه‌های پیشگیرانه به دانش‌آموزان در کنترل کرونا ویروس کفایت می‌کند؟ آیا تجهیزات لازم برای ضدعفونی کردن دست دانش‌آموزان یا سرویس‌های بهداشتی مدارس و…. در اختیار مدارس قرار دارد؟ آیا به تعطیلی مدارس در استان‌ کهگیلویه و بویراحمد نیاز نیست؟

توزیع امکانات بهداشتی در مدارس استان یک نیاز ضروری، توجه داشته باشیم که مدارس و به ویژه کلاس‌های درس مراکز تجمع دانش‌آموزان هستند، بیشتر کلاس‌های درس مدارس دولتی کوچک و مملو از دانش‌‌آموز است، جمعیت دانش‌آموزان در کلاس‌های درس به بیش از ۳۵ نفر می‌رسد.

متأسفانه وضعیت سرویس‌های بهداشتی و آب‌خوری‌های مدارس نگران‌کننده است حتی نیاز است در مدارس تجهیزات ضدعفونی کننده توزیع یا نصب شود، به عنوان مثال ژل ضدعفونی‌کننده دست برای دانش‌آموزان نصب شود یا مواد لازم برای ضدعفونی کردن سطوح مورد نیاز.

آیا خانواده‌ها برای تهیه مواردی همچون ماسک و محلول ضدعفونی‌کننده مورد نیاز مدرسه کمک مالی داشته باشند یا نه ، در این صورت توان خانواده ها در چه حد می باشد.

در نتیجه بهتر هست نظر سنجی میدانی از عموم والدین و خانواده ها صورت گیرد زیرا آنها نگران بازگشایی مدارس هستنند.

شهروند دیگری گفته است ‌بحث کرونا را باید عادی دانست مثل بحث آنفلوانزا.یا هر ویروس دیگری. ما باید بارعایت نکات بهداشتی خود وخانواده خود را از این ویروس درسلامت نگه داریم.نباید به بچهایمان(دانش آموزان) لطمه درسی بزنیم.مدارس باید باز شوند

کیوان گفت: کاملا موافق برگزاری مدارس هستم. چون که اگر مدرسه نباشد دانش اموز خیلی عقب میفتد و برنامه های تلویزیون و شاد و اینجور کارها به درد نمیخورهد و بازدهی ندارد حالا میشود کلاس را شیفتی با یک تعداد کمتر برگزار کرد یا روزای پنج شنبه به آن اضافه شود

رسول از یاسوج آورده است: من یک دختر دارم که ۱۰سالشه والله دلم نمیخواهد اول مهر بیاد از بس استرس دارم
من خودم هستم و همین یک بچه والله ترس دارم اونم بدجور

اوایای دیگری از لوداب گفته؛ توجه به شیوع دبارع بیماری در لوداب فکر کنم بازگشایی نشوند بهتر است