پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

مشکلات زمین‌های مسکونی طرح بسیجیان دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه پس از گذشت ۳۰ سال همچنان در هاله ای از ابهام است.

به گزارش ریواس جنوب ، تعداد زیادی از بسیجیان کهگیلویه و مالکین زمین‌های مسکونی طرح بسیجیان و طرح ولایت حاشیه جاده طولیان و جاده اصفهان از عدم تکلیف واگذاری این زمین‌ها پس از گذشت حدود ۳۰ سال گلایه‌مند بوده و همچنان در حسرت رؤیای خانه‌دار شدن خود بسر می‌برند.

حدود ۳۰ سال پیش تعاونی مسکن بسیجیان در شهرستان کهگیلویه تعداد یک‌هزار قطعه زمین در حاشیه جاده طولیان و جاده اصفهان تحت عنوان مسکن بسیجیان به تعداد یک‌هزار نفر از ایثارگران و بسیجیان واجد شرایط جهت ساخت و ساز منازل مسکونی واگذار نموده اما پس از گذشت این‌همه سال هنوز تکلیف واگذاری این زمین‌ها مبهم و نامعلوم بوده و این افراد نسبت به وضعیت موجود اعتراض دارند.

در سال‌های ۱۳۷۱-۱۳۷۰ تعاونی مسکن بسیجیان در شهرهای یاسوج و گچساران نیز تحت عنوان مسکن بسیجیان به تعداد زیادی از ایثارگران و بسیجیان آن شهرها زمین‌های مسکونی تحت عنوان مسکن بسیجیان واگذار نموده و در همان سال‌های گذشته این زمین‌ها تعیین تکلیف شده و مالکین ساخت و ساز آنها را به اتمام رساندند و در سطح استان تنها زمین‌های ایثارگران و بسیجیان کهگیلویه بوده که هنوز باگذشت ۳۰ سال بدون تکلیف باقی مانده است.

از زمان ثبت‌نام این زمین‌ها توسط ایثارگران و بسیجیان ۴ دولت به روی کارآمده و از همان سال‌های ابتدایی، بسیجیان کهگیلویه پیگیر این زمین‌های ثبت‌نامی بوده تا بتوانند هرچه زودتر با ساخت آنها سقفی مطمئن برای خود و خانواده‌هایشان بسازند و همیشه مهمترین مطالبه این تعداد بسیجیان از مسئولان استانی بخصوص استاندار تعیین تکلیف این زمین‌ها بوده اما تاکنون علیرغم وعده‌های استانداران سابق هنوز تکلیف این زمین‌ها در هاله‌ای از ابهام بوده و مشخص نیست نهایتأ چه زمانی تکلیف این زمین‌ها روشن شود.

یکی از بسیجیان شهر دهدشت و از مالکین زمین‌های بسیجیان طرح ولایت گفت: برای تعیین تکلیف زمین‌ها و رفع موانع ساخت و ساز تاکنون تلاش‌های زیادی کردیم اما مسئولان هر بار فقط به ما وعده‌ دادند و هیچ یک از این وعده‌ها عملی نشد.

این بسیجی دهدشتی گفت: باهمراهی چندنفر دیگر از مالکین زمین‌ها چندین بار به تهران رفتیم و با مسئولان کشوری در این باره گفتگو کرده و درخواست همکاری داشتیم، با وزیر اطلاعات دولت نهم در گلزار شهدای دهدشت دیدار و وعده همکاری دادند، چندین بار با استانداران وقت کهگیلویه و بویراحمد صحبت کرده و درخواست تعیین تکلیف کردیم، چندین بار با فرماندار سابق کهگیلویه و فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان جلسه داشتیم اما تمامی وعده‌ها تا امروز عملی نشده و نمیدانیم مشکل اصلی چیست.

بسیجی دیگری که از شرایط موجود زمین‌های مسکونی بسیجیان شهر دهدشت ناامید شده بود به خبرنگار تسنیم گفت: خیلی از کسانی که در سال‌های ۷۱-۷۰ امتیاز این زمین‌ها را خریداری کردند اکنون دیگر در قید حیات نبوده و فوت کردند اما همچنان باز هم در بلاتکلیفی بسر می‌بریم.

این شهروند دهدشتی گفت: تنها دلخوشی من و دیگر بسیجیان مالک زمین‌ها این بوده که پس از سالها اجاره‌نشینی و مستأجری بالاخره می‌توانیم سقفی برای خودمان بسازیم و با آرامش در آن زندگی کنیم اما اکنون فهمیدم که این آرزو عبث و بیهوده است و این زمین‌ها تعیین تکلیف نمی‌شود.

ایثارگر دهدشتی دیگری با اشاره به هفته دفاع مقدس و ارج نهادن مقام بسیجیان و ایثارگران به خبرنگار تسنیم گفت: سال‌های زیادی به عشق امام و دفاع از خاک وطن در برابر دشمن بعثی ایستادگی کرده و مبارزه کردیم و امسال چهلمین سال از هفته دفاع مقدس را پشت سر گذاشتیم از مسئولان بخصوص استاندار به عنوان بالاترین مقام اجرایی دولت در استان خواستاریم به حداقل مطالبه یک‌هزار ایثارگر و بسیجی کهگیلویه توجه ویژه کند.

این بسیجی دهدشتی گفت: تقاضای تعیین تکلیف زمین‌های طرح بسیجیان و ولایت شهر دهدشت تنها مطالبه ۶ هزار نفر از بسیجیان و خانواده‌های آنها است و انتظار داریم چنین مسئله‌ای بیشتر از این طول نکشد و هرچه زودتر تکلیف آن روشن شود.

به دلیل طولانی شدن تعیین تکلیف زمین‌های طرح بسیجیان و ولایت در دهدشت بیشتر افرادی که امتیاز این زمین‌ها را داشتند آنها را با قیمت بسیار پایینی در سال‌های گذشته فروختند و در شرایط فعلی که قیمت منازل مسکونی تحت تأثیر گرانی نرخ دلار و تورم افزایش چند برابری داشته اما همچنان زمین‌های طرح بسیجیان و ولایت شهر دهدشت ارزش ریالی زیادی ندارند تا این مشکل بر دیگر مشکلات مالکین این زمین‌ها افزوده شود.

فرماندار کهگیلویه در این باره گفت: در خصوص حل مشکلات زمین‌های طرح بسیجیان و ولایت شهر دهدشت در چندسال گذشته هیچگونه اقدام قانونی و اساسی انجام نشد.

علیرضا اتابک افزود: برای حل مشکل اساسی زمین‌های بسیجیان شهر دهدشت ما تلاش کردیم و در طرح بازنگری شهر دهدشت این زمین‌ها را در محدوده خدماتی شهر دهدشت وارد کرده و آن را نیز تصویب کردیم.

وی با اشاره به تلاش‌های استاندار برای حل مشکلات زمین‌های رزمندگان و ایثارگران شهر دهدشت، تصریح کرد: بخشی از مشکلات نیز در حوزه مسکن و شهرسازی بوده و در روزهای گذشته استاندار برای حل آن با وزارت مسکن و شهرسازی رایزنی‌های فراوانی انجام داده است.

فرماندار کهگیلویه با بیان اینکه مهمترین مشکل زمین‌های ایثارگران شهر دهدشت خارج بودن از محدوده خدماتی شهر بوده، افزود: مشکل اصلی این زمین‌ها با پیگیری‌های مداوم بحمدلله حل شده و در کمیته فنی وزارت مسکن و شهرسازی نیز به تصویب رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: مشکل این زمین‌ها در شهرستان کهگیلویه حل شده و منتظر هستیم تا وزارت مسکن و شهرسازی اقدامات نهایی را در این زمینه انجام داده و آن را به شهرداری ابلاغ کند تا اقدامات اولیه ازجمله جدول‌کشی و خیابان گذاری آن از سوی شهرداری آغاز شود.

امیدواریم که با تلاش‌های فرماندار کهگیلویه و استاندار و سایر مسئولان دولت پس از گذشت ۳۰ سال بالاخره بسیجیان و رزمندگان شهر دهدشت در روزهای حماسه‌ساز هفته دفاع‌مقدس روی خوش خانه‌دار شدن را چشیده و شاهد ساخت و ساز واحدهای مسکونی طرح بسیجیان در شهرستان کهگیلویه باشیم.

گزارش از ســید مـــصطفی گنــجی