پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

پارک جنگلی یاسوج به عنوان یک سرمایه ارزشمند خدادادی در کهگیلویه و بویراحمد، همانند یک گوشت قربانی به ادارات مختلف واگذار شد تا در سایه عدم مدیریت واحد، بدون آنکه برای صاحبانش سودی داشته باشد در حال تخریب و نابودی باشد.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، بر اساس گزارشات مردمی از قلع و قمع درختان در پارک جنگلی یاسوج راهی این پارک شدیم و مشاهده کردیم که درختان بلوط در بخش زیادی از این پارک با اره‌برقی بریده شدند.

بخش‌های مختلف پارک جنگلی یاسوج در سالیان اخیر به اداراتی چون شهرداری یاسوج، امور عشایر، گردشگری و حتی محیط زیست واگذار شده اما نظارت بر این پارک به عهده منابع طبیعی است و بهره‌برداری و حفاظت از این پارک به شهرداری یاسوج داده شد.

شهرداری که حدود ۶ ماه است که با حواشی شورای این شهر بلاتکلیف بود و اکنون منتظر تاییدیه شهردار است، آنچنان غرق در مشکلات و حواشی بوده که از عهده امورات شهر برنمی‌آید چه برسد به اداره پارک ۷۰۰ هکتاری جنگلی یاسوج که خودش یک مدیریت واحد نیاز دارد.

اداره‌کل میراث فرهنگی هم آنچنان درگیر مسائل سیاسی و حفظ مدیریت است که اعتبارات نقد و میلیاردی آن بدون استفاده برگشت می‌خورد و بنابراین انتظار حفاظت از پارک انتظار بیهوده‌ای است؛ این اداره‌کل هزینه‌های بسیاری در این پارک کرده اما با مدیریت ضعیف این امکانات و ساختمان‌ها عمدتا مستهلک و تخریب شدند.

اداره‌کل منابع طبیعی هم دست تنها و نیروهای کم در حفاظت از جنگل‌ها و تخریب‌های گسترده ناتوان است و نتیجه این نوع مدیریت‌ها این می‌شود که در بام و پیشانی یاسوج، دقیقا در چند متری مدیران ارشد این استان پارک جنگلی یاسوج مظلومانه نابود می‌شود.

گفته می‌شود که افراد متخلف شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شدند اما هر چند شاهد برخوردهای موثر و بازدارنده بعد از وقوع جرم نیستیم اما وقتی سرمایه‌های این مردم در روز روشن طعمه افراد سودجو می‌شود چه سودی دارد که بعد از تخریب دل به جریمه یا حبس یک فرد، خوش کنیم؟

باید فکری اساسی شود و برای حفاظت از جنگل‌های زاگرس و استان کهگیلویه و بویراحمد با جان و دل پای کار باشیم! نه اینکه روزانه و ساعتی شاهد خبرهای ناخوش تخریب جنگل ها و مراتع این استان باشیم.

در چند سال اخیر احداث کارخانه بلوط و مجتمع اقامتی وزارت نفت در پارک جنگلی یاسوج هم چیزی جز شعار توخالی نبودند.

از سوی دیگر استاندار جدید کهگیلویه و بویراحمد که سوابق روشن در حوزه اجرا ندارد در حدود  ۴ ماهی که مسئولیت اداره این استان را به عهده گرفته نشان داده که هیچ طرح و برنامه روشنی در حوزه‌های مورد اشاره ندارد و نسخه شفابخشی برای نجات سرمایه‌های ارزشمند این استان از دست متجاوزان و سودجویان ندارد؛ البته این مظلومیت سرمایه‌های این استان نه تنها در بخش جنگل و مرتع که در معادن متعدد و بی‌نظیر و منابع آب هم دیده می‌شود.

امید است در ادامه حضور آقای احمدزاده شاهد تسلط بیشتر بر امور و تغییرات محسوس در اداره استان باشیم.

مشاهده فیلم

انتهای پیام/ بنام